Önümüzdeki 5 gün boyunca
pinterest
SPOR

Havlu Atan Atana: EuroBasket 2022

17 Eyl 2022

EuroBasket 2022’de heyecan hız kesmeden devam ediyor. Son 16’daki sürpriz sonuçların ardından çeyrek finaller de enteresan maçlara sahne oldu. Türkiye’nin Fransa’ya dramatik şekilde elenmesi sonrası içimize bir ukde otursa da basket şöleni devam ediyor. Tiflis, Berlin, Prag, Milan şehirlerinde oynanan maçlar sona erdi ve gruptan çıkan tüm takımlar Berlin’de buluştu. İnanılmaz maçların oynandığı Berlin’de neler oluyor, soluk soluğa geçen maçların değerlendirmesine buyurun.

3 Bardak
Grubundan İspanya’nın arkasında ikinci olarak çıkan A Millî basketbol takımımız, son 16’da turunda ölüm grubunu 3. tamamlayan Fransa’yla eşleşti. Maça kötü başlayan milliler, 3.periyotta inanılmaz bir dönüşe imza attılar ve son çeyreğe önde girmelerine rağmen Cedi Osman’ın ikide sıfır serbest atışı sonrası yediği basketle maçın uzatmaya gitmesine engel olamadılar. Uzatma bölümünde skor 87-86 , milli takım 1 sayı gerideyken Furkan Korkmaz’ın son topta, top kaybı yapması sonucu turnuvaya veda eden Türkiye, hayal kırıklığı ve hüzün dolu bir hikâyeyi maalesef geride bıraktı

pinterest
Gelelim diğer maçlarımıza… Son 16’nın en büyük sürprizi turnuvanın favorilerinden, son iki NBA MVP’sini evine götürmüş Jokicli, son Euroleague şampiyonu Efes’in lideri Micicli, Guduricli, Nedovicli Sırbistan’ın İtalya’ya elenmesi oldu. İtalya’nın kolektif basketbolu skora yansırken İtalya’nın rakibi ise, bizi turnuva dışına iten Fransa… Öte yandan geçmiş yıllara göre zayıf bir kadroyla turnuvaya gelen İspanya, basketbol ülkesi Litvanya’yı son 16’da saf dışı bırakırken; Hırvatistan Bojan Bogdanovic önderliğinde rakip seçip özellikle istedikleri Finlandiya’ya elenmeleri son 16’nın diğer dikkat çeken sonucu oldu.

Son 16’dan son 8’e kalan takımlar arasından İtalya, Finlandiya biraz da İspanya dışında büyük bir sürpriz olduğunu söyleyemeyiz: Fransa, Almanya, Yunanistan, Slovenya ve Polonya yukarıdaki üç takıma eşlik ederek turnuvayı sürdürdüler. Polonya’ya büyük bir şok diyemiyoruz; çünkü rakibi Ukrayna idi ve Ponitka liderliğinde Lehler son 8’e kendilerini attı. Çeyrek finaller ise son 16’nın da üstünde ilginç sonuçlara sahne oldu. Hiç beklenmedik skorların yüzümüze tokat gibi indiği EuroBasket 2022, çok enteresan bir finale doğru dörtnala gidiyor sevgili basketseverler, şimdiden diyelim.

pinterest
İspanya-Finlandiya, Fransa-İtalya; Almanya-Yunanistan, Slovenya-Polonya eşleşmeleri gözlerimize inanamadığımız anlara tanıklık etmemize vesile oldular, kalpler durdu, savunmayı beraber yapıp teknik faulleri sanki bizler yedik! NBA patentli oyuncuların turnuvaya katılımı heyecan dozunu yükseltirken bu büyük basketbolcular teker teker havlu attılar ve takımlarıyla turnuvaya veda ettiler; akıl alacak gibi değil! Önce İspanya-Finlandiya maçıyla başlayalım: Maça az da olsa favori çıkan İspanya, Finlandiya’nın hücumlarına ve özellikle Salin ve Markkanen’e engel olamayınca bir ara 15 sayı geriye düşseler de 37’lik delikanlı Rudy Fernandez liderliğinde yarı finalde Fransa’nın rakibi olmayı başardılar. 

Çeyrek finalin diğer maçında Fransa 3.çeyrekte sıkıntıya soktuğu maçı İtalya’nın elinden almayı başardı. Melli ve arkadaşları son saniyelere iki sayı önde girmelerine rağmen aynı Türkiye maçında olduğu gibi iki serbest atıştan da yararlanamayınca maç uzatmaya gitti ve Thomas Heurtel’in etkili oyunuyla Fransa adını yarı final yazdırdı. Hem Türkiye hem İtalya maçında Fransa’yı basketbol tanrıları korudu desek yeridir. Fransa şimdi finale bir adım daha yakın. Öte yandan ev sahibi Almanya favori Yunanistan’ı sürklase etti ve Berlin Duvarı’nı yıkıldığından 32 sene sonra bir kez daha ördü.

pinterest
İnanılmaz bir şu ritmiyle maça başlayan Panzerler, yıldırım harbine katılmışçasına Fransa potasına saldırılar düzenledi ve istediğini aldı. Franz Wagner’in ‘’Wagner Operası’’ maça damga vururken Schröder, Theiss ve Obst’un olağanüstü oyunları yarı finalin gelişinde en büyük etkenlerden oldu. Giannis Antetokounmpo önderliğindeki Yunanistan neye uğradığını şaşırarak uzun süren madalya hasretine bir turnuva daha eklemiş oldu. Çeyrek finalin son eşleşmesi inanılmaz bir maçla kapandı. Doncicli Slovenya’nın Polonya’yı rahat geçeceğini düşünmesinden midir, bilinmez Polonya maça çok iyi başladı. 
İlk yarıda 58 sayı bulan Polonya rakibine 39 sayı şansı tanıdı. Slovenya 3.çeyrekte farkı 1 sayıya kadar indirdi ve son periyotta öne dahi geçti. Ponitka ve A.J. Slaughter son periyotta tekrar dişlerini gösterince Slovenya EuroBasket’in en büyük sürprizine imza attı ve turnuvadan elendi. Doncic’in 5 faulle kenara gelişine rağmen son bir hamle yapan Slovenler, Polonya mağlubiyetini ömürleri boyu unutamayacaklar gibi…Yarı finallerde artık sürpriz diye bir şey yok! Son 4’e kalan takımlar Berlin’de kupaya uzanmak için mücadele edecekler.

pinterest
Almanya-İspanya ve Fransa-Polonya maçlarında favoriler az çok belli olsa da büyük konuşmamak gerektiğini bu turnuva bize kanıtlamış oldu. Sevgili basketbolseverler geleceği gördüğümü iddia edemem; ama içimden bir his İspanyolların bu kupayı kaldıracağını söylüyor. Zevkli maçlara sahne olan EuroBasket’te yarı final maçları, 16 Eylül Cuma günü oynanacak ve kazananlar 18 Eylül Pazar günü kozlarını yine aynı salonda Berlin’de paylaşacaklar. Aman kaçırayım demeyin, Cedi Osman’ın bizi üzdüğü gibi bir daha üzülmeyin derim.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?