Ignazio Ruzzi
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Harika Biri Ama Yanlış Kişi

18 Kas 2022

Karşınızdaki insanın kağıt üzerinde mükemmel biri olması, sizin için doğru kişi olduğu anlamına gelmeyebilir. Benzer biçimde siz de iyi bir partner adayı olmanıza karşın, herkes için uygun olmayabilirsiniz. Bazen ilişki seçimlerimizin yanlış olmasının yegane sebebi, basitçe birbirimiz için doğru kişi olmamaktır.

1.5 Bardak
Söz konusu özellikle yolunda gitmeyen ilişkiler olduğunda pek çoğumuz ya hatayı karşımızdaki insanda arama eğilimi gösteriyor, ya bu insanı kendimize göre ya da kendimizi karşımızdaki insana göre şekillendirmeye çabalıyoruz. Zaman zaman her iki yaklaşımın da doğru olabileceği senaryolar olsa da, bazen çözüm her ikisi de olmayabiliyor. Bazı ilişkilerin yolunda gitmemesinin tek sebebi, ilişkiyi paylaşan insanların birbiri için uyumlu olmaması oluyor.

Yolunda gitmeyen her ilişki aslında toksik olmak durumunda değil. Benzer biçimde karşımızdaki insan da bize uymayan özellikleri dolayısıyla toksik biri olarak adlandırılmayı hak etmeyebiliyor. Örneğin sevgiliniz sürekli evde kalmak ve kendi ile vakit geçirmek istiyor, siz de daha sık birlikte dışarı çıkmak istiyorsunuz diyelim. Böylesine bir örüntüde kendinizi elbet bir noktada bu durumdan yakınırken bulabilirsiniz. Belki sevgilinizi dışarı çıkmaya ikna etmeye çabalar belki de evde kalmaya alışmaya çalışırsınız. Her ikisi de işe yaramadığında sıklıkla söylenmeye başlayabilir ve bu durum dolayısıyla kendinizi sevgilinizi eleştirirken bulabilirsiniz. 

Ignazio Ruzzi
Pek tabii sağlıklı ilişkilerin en önemli özelliklerinden biri, partnerlerin birlikte vakit geçirebilmesi ve karşılıklı olarak yer yer özveride bulunabilmesidir. Dolayısıyla bu doğal beklentiniz bir biçimde karşılanmadığında üzülmek, kırılmak ya da öfkelenmek oldukça normaldir. Fakat partnerinizin bu beklentileri karşılamaması, düşündüğünüz kadar toksik veya yanlış olmayabilir. Böylesine bir senaryoda nasıl sizin beklentiniz daha sık vakit geçirmekse, partnerinizin beklentisi de daha az vakit geçirmektir. Nasıl sizin beklentiniz dışarıya çıkmaksa, partnerinizin beklentisi de evde kalmaktır. Sizin beklentileriniz yaygın olarak daha fazla kabul gördüğü ve daha sağlıklı görüldüğü için, daha doğru olmak durumunda olmayabilir. Belki partneriniz için de daha doğru ve sağlıklı olan, kendisi gibi evde kalmayı ve daha bireysel vakit geçirmeyi seven biriyle olmak olacaktır. 
Diğer bir yandan birlikte olduğunuz insan tamamıyla hayalinizdeki kişi olabilir ama yine de sizin için uygun kişi olmama ihtimali vardır. Yaşamdaki önceliklerinizden birbirinize karşı olan sevginize, ilişkiye olan aidiyetinizden birbirinize karşı beklentilerinize pek çok faktör aynı noktada buluşmanıza engel olabilir. Böylesine bir senaryoda da ne sizde ne de karşı tarafta hata vardır. Ayrı ayrı harika insanlar olsanız da, birlikteliğiniz olmasını hayal ettiğiniz kadar doğru olmayabilir. Bu durumda kendinizi karşınızdaki insana göre şekillendirmek ya da onun size uyum sağlamasını beklemek yerine ayrılmayı değerlendirmek çok daha sağlıklı olabilir. 

Ignazio Ruzzi
Yer yer sevdiğimiz insanlar için fedakarlık yapmak ve orta yolda buluşmaya çabalamak oldukça doğal ve sağlıklıdır. Öyle ki, yapıcı ilişkiler için gereklidir de. Fakat bir şeyleri oldurmak için kendinizi sürekli bitmek bilmeyen bir çaba içerisinde buluyorsanız, bir ilişkiyi yürütebilmek için sizi siz yapan pek çok şeyden vazgeçmeniz gerektiğini düşünüyorsanız ya da sevgilinizin pek çok özelliği aslında sizin yaşamak istediğiniz ilişkiyi karşılamaya yetmiyorsa; durmak iyi bir fikir olabilir. Karşımızdaki insan dünyadaki en harika kişi olsa da, bizim için yanlış kişi olabilir. Bu harika kişi için kendimizden ödün vermek veya bu kişiyi değiştirmeye çabalamak, günden güne bizi de daha yanlış hissettirecektir. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?