Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Hangi Peynir Ne ile Tüketilir?
GASTRONOMİ

Hangi Peynir Ne ile Tüketilir?

Kahvaltıdan akşam yemeklerine kadar birçok sofraya lezzet katan ve neredeyse her şeye yakışan peynirin dünyada ortalama 3 bin çeşit türünün olduğu biliniyor. Ancak çoğumuz bildiğimiz yöresel birkaç peynir türünden ötesine gitmiyor ve aslında böylesine geniş bir lezzet skalasına sahip olan diğer çeşitleri göz ardı ediyoruz. Sizlere damak şöleni yaşatacak ve öğünlerinizi bambaşka bir boyuta taşıyacak olan çeşitli peynir arayışları içerisindeyseniz doğru adrestesiniz. Gelin sofralarınızda daha sık yer vermeniz gereken peynir çeşitlerine ve bu peynirlerin nasıl ve ne ile tüketilmesi gerektiğine birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :03 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Öncelikle şarabın yanına hazırlanan peynir tabaklarının hakkını verelim ve hangi şarapla hangi peynirin tüketilmesi gerektiğinden bahsedelim. Sek, yüksek asitli ve meyvemsi aromaya sahip olan şarap türlerinin yanında genellikle taze, yumuşak ve yağlı peynirler tercih edilir. Mozzarella ve kaymaktan yapılan bir İtalyan peyniri olan burrata, yine İtalya ile özleşmiş mascarpone ve ricotta, İsveç krem peyniri olan caboc ve benzeri taze köy peyniri çeşitleri beyaz şarap ile uyumlu olabilir. Hafif gövdeli kırmızı şaraplar ise yarı sert peynirlerle tüketilebilir. Hollanda kökenli edam, Fransız peynirleri olan reblochon, langres ve fontina gibi peynir türleri aromatik beyaz şaraplar ya da dediğimiz gibi hafif gövdeli kırmızı şaraplarla tercih edilebilir. 

İtalyan peyniri pecorino, Kars gravyeri, Fransız beaufort ve comté peyniri gibi sert peynirler ise en az peynir kadar lezzet bakımından zengin ve gövdeli kırmızı şaraplarla uyum sağlar. Köpüklü şaraplarda ise küflü ve hafif tuzlu bir peynir olan camembert, brie ya da Mersin bezde tulum peyniri tercih edilebilir. Rakı sofrasında meze olarak tüketilen peynir türlerinden bahsedecek olursak ezine, Toros keçi peyniri, Trakya kaşarı, Diyarbakır örme peyniri, Bergama tulumu, Divle obruk peyniri ve Erzincan tulumu gibi yöresel peynir çeşitleri tüketilebilir.

Gelelim öğrenci sofralarından lüks restoranlara kadar herkesin severek yediği, aslında bir kurtarıcı olan ancak birkaç küçük dokunuşla lezzetini arşa çıkarabileceğimiz makarnaya. Pişirdiğiniz makarnaya ve damak tadınıza göre elbette istediğiniz çeşit peyniri kullanabilirsiniz. Ancak yine de sizlere birkaç küçük ipucu verebiliriz. Küflü bir İtalyan peyniri olan gorgonzola, ince çekilmiş cevizle birlikte makarna sosları ya da salatalarında tercih edilebilir. Yoğun peynir tadıyla oldukça popüler olan "mac and cheese" tarifinde ise çeçil, eski kaşar, cheddar, kolot peyniri gibi çeşitler karıştırılarak kullanılabilir.

Öte yandan ilk bakışta tatlı ve peynir lezzetli bir ikili gibi gözükmese de kremsi bir kıvama sahip ve tuzsuz olan peynirler cheesecake'ten de bildiğimiz üzere aslında tatlıya çok yakışır. Hatta daha yöresel ve bilindik bir lezzetten bahsedecek olursak künefede de tuzsuz künefe peyniri kullanılır. Tuzlu lor peyniri kurabiyelere oldukça yakışırken tuzsuz lor peyniri tatlılarda tercih edilebilir. Aynı şekilde irmik helvası, ekmek kadayıfı, höşmerim ve hatta brownie tariflerinde de tuzsuz peynirlere rastlanabilir. Lezzetli bir İtalyan tatlısı olan tiramisu tarifinde maliyet ve ulaşılabilirlik açısından çoğunlukla labne peyniri tercih edilse de orijinalinde mascarpone peyniri kullanılır. Bunların dışında camembert ve edam peynirleri de hafif ve yumuşak yapılarından ötürü tatlılarda kullanılabilir ya da taze meyvelerin yanında tüketilebilir.

Son olarak başta Türk mutfağı olmak üzere birçok doğu kültürünün kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir parçası olan peynir çeşitlerinden söz edebiliriz. Mozzarella peynirine benzerliğiyle bilinen hellim, tava ya da ızgarada kızartıldığında bildiğimiz peynir tadını bambaşka bir boyuta taşır. İzmir tulum peyniri kahvaltı sofralarına yakıştığı gibi börek, poğaça gibi hamur işlerinde de tadıyla fark yaratır. Hafif tuzlu bir seçenek olan keçi peyniri ise üzerine sızma zeytinyağı ve kekik gezdirilerek tüketilebilir. Eritilmeye müsait bir peynir olan dil peyniri lazanya, kuymak ve pizzalarda kullanılabildiği gibi kahvaltı sofralarında da yer alabilir. Van otlu peyniri de aynı şekilde kahvaltı sofranıza renk katabilir.

Yukarı Kaydır