GASTRONOMİ

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

06 Oca 2022

Kırmızı et ve tavuk etine göre daha az doğmuş yağ içeren balıklar onlardan farklı olarak yüksek oranda omega 3 içerir. Omega 3 ün haricinde kaliteli proteinler, vitaminler ve minerallerde içerdiğinden oldukça besleyici bir et türüdür. B grubu vitaminlerden tiamin (B1), niasin (B3), pridoksin (B6), B12 ve yağda eriyen vitaminlerden olan A ve D’nin iyi kaynakları olarak kabul edilir. Tüketeceğiniz her 100 gramlık balık günlük A vitamini ihtiyacınızın %15’ini folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi minerallerin ise %10 dan fazlasını karşılar. Ama bu besin değerlerini karşılamanız için balığı taze yemeli ve doğru mevsimde doğru balık türünü tercih etmelisiniz.

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Balık avlanma sürecinden tezgaha gelene kadar tazeliğini hemen kaybetmese de kırmızı et ve tavuk etinden daha çabuk tazeliğini kaybeder bu yüzden balık alınırken oldukça dikkatli seçilmelidir. Markete veya pazara gidip balık almaya karar verdiğinizde balığın tazeliğini anlamak için ilk olarak gözlerine bakmanız gerekmekte. Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombelidir ve parlaktır. Tazeliğini kaybetmiş balığın ise tam tersi sönük ve mat bir görüntüsü vardır. Balıklar genel olarak soğuk hava depolarında saklandıklarından pek tazelik sorunu yaşatmaz ama yine de bu bilgileri bilmeli ve gerektiğinde kullanarak mağduriyet yaşanmamalıdır. Son olarak taze balığı anlamak için yapmanız gereken test eğer mümkünse balığa parmağınızla hafifçe bastırmaktır eğer balık bastırdıktan sonra eski haline geliyorsa tazedir eğer bastırdığınız yer içeri göçüyorsa dokunduğunuz balık tazeliğini kaybetmiştir.

Balık Türlerini Tanıyalım

Hemen hemen besin değerleri açısından birbirlerine yakın olsa da balıklar da kendi içlerinde gruplara ayrılır. İlk grup yağlı balıklar; Omega 3 yağ asitleri açısından en zengin olan grup isminden de anlaşılacağı üzere yağlı balıklar grubudur. Kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Ayrıca bu tür balıklar D vitamini açısından da zengindir. Yağlı balıklar ise şunlardır: Ringa, sardalya, ateş balığı, somon, alabalık, uskumru.

Diğer grubumuzun ismi ize beyaz balıklar grubu. Bu grup öbürlerine nazaran daha az yağ oranına sahiptir. Bu nedenle bu balıkları tercih edenler genellikle orta ve ileri yaş bireylerdir. Beyaz balıklar ise şunlardır: Mezgit Morina Kırlangıç Kefal Kömür Balığı.
Son grubumuz ise kabuklu deniz canlıları. Bu grup en az yağ oranına sahip olmasına rağmen oldukça lezzetli ve aralarında en besleyici olan gruptur. Kabuklular ise şunlardır: Kalamar Karides Istakoz İstiridye. Şimdi gelelim asıl konumuz olan hangi balığın hangi mevsimde yendiğinde dilerseniz hemen bu sorunun cevabına geçelim.

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

Bu sıralamayı daha detaylı ve nokta atışı olması için mevsimsel olarak değil ay ay sizlere sunmak daha faydalı olacağından kış ayları ile yazımıza devam edelim.

Kış Ayları

İlk kış ayı olan Aralık ayı için Uskumru , lüfer, palamut balıkları önerilir pek bilinmese de torik balığı da bu aylarda yenebilir. Hamsinin ise yavaş yavaş güzel olmaya başladığı zamanlardır. İkinci kış ayımız ise Ocak. Ocak ayında en bol bulunan balıklar tekir,kefal ve kırlangıç olsada bu ayda en lezzetli olacak balıklar uskumru, lüfer, palamut ve istavrittir. Üçüncü ve son kış ayı olan Şubat ile devam edelim. Şubatta çoğu kişinin tatmadığı kalkan balığının lezzeti müthiş olacaktır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit ise şubat ayının lezzetli balıklarındandır. Evet kış aylarını bitirdiğimize göre ilkbahar ayına hızlı bir geçiş yapalım.

İlkbahar Ayları

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı aylardan olan Mart bol balık avlamak için iyi bir fırsat olacaktır. Mart ayının en lezzetli balıkları ise kefal, levrek, kaya balığı ve mezgittir. İlkbaharın ikinci ayı olan Nisan’da ise gümüş, izmarit, kalkan, mersin ve barbun balıkları en lezzetli olanlardandır. Son ilkbahar ayı ise Mayıs’tır. Bu ayın en lezzetli balıkları ise mercan, mersin, ve mezgittir. İlkbahar aylarını da bu şekilde bitirdik. Şimdi yaz aylarına geçelim.

Yaz Ayları

Havaların tamamen ısınması ile genellikle insanların tatile veya dinlenmeye çekildiği aylardan olan Haziran balık konusunda da oldukça çeşitli ve lezzetli. Haziran ayı için en lezzetli balıklar mercan , akya, orkinos, orfoz ve sardalyadır. Yazın ikinci ayı olan Temmuz’da ise en lezzetli balıklar sardalya, çinekop, sarıağız , trança ve sinarit en lezzetli balıklardandır. Artık yazın sonuna geldiğimizde Ağustos ayında yenebilecek balıklar ise çinekop, sarıağız ve sarıkanattır. Yaz ayları da bittiğine göre son mevsimimiz olan sonbahara geçiş yapalım.

Sonbahar Ayları

Eylül ilk sonbahar ayıdır ve balık konusunda güzel aylardan biridir. Bu ayda  Lüfer, kolyoz, izmarit balıkları tüketilebilir. Ekim ise balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya lezzetli de olsa bu ayın vazgeçilmezi palamut balığıdır. Yazımızdaki son ay ise Kasım ayı. Bu ayda lüfer, uskumru, ve sazan oldukça lezzetlidir.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?