Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
görsel: Selin Borazan
SEYAHAT

Hamburg'u Keşfedelim

18 Oca 2023

Hem ülkenin en büyük şehirlerinden biri hem de başlı başına bir eyalet olan Hamburg, turistik geziler için en uygun lokasyonlardan biri denebilir. Şehir, merkezde yer alan iç gölleri ve barındırdığı nehirleri sebebiyle irili ufaklı birçok köprüye de ev sahipliği yapar. Bu sebeple de kimi zaman Venedik ve Amsterdam ile de benzetilir. Fakat şehrin güzelliği yalnızca coğrafik özellikleri ile sınırlı değil. Gelin bu liman kentini birlikte keşfe çıkalım.

Hamburg
Sahip olduğu eşsiz atmosferi, mimarisi ve hatta havasıyla ükedeki diğer şehirlerden kolayca ayrılabilecek nitelikte bir bölgeden söz etmek istiyorum. Öyle ki burası liman kenti olarak konumlandırılmış olmasına karşın şehrin göbeğinin dahi doğa ile iç içe kalmayı başarabildiği bir yer. Öte yandan Avrupa'nın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Hamburg barındırdığı sosyokültürel çeşitlilik sebebiyle pek çok farklı restaurant ve turistik lokasyonları da içeriyor. Bana göre şehrin en can alıcı noktalarından biri ise II. Dünya Savaşı sırasında karşıt güçler tarafından yerle bir edilen tarihsel yapıların aslına uygun şekilde başarılı bir biçimde restore edilmiş olması diyebilirim. Bir başka deyişle günümüzde modern ve şık bir şehir olarak anılan Hamburg'un savaş sonrasındaki gelişmeler ile birlikte yeniden inşa edildiğini söylemek yanlış olmaz. 

Liman Şehri Hamburg
Ülkenin pek çok destinasyonunda olduğu gibi Hamburg'da da birçok Türk restoranı bulmanız mümkün. Öte yandan Hamburg, bir liman şehri olduğundan dolayı balık konusunda da oldukça fazla seçeneğe sahip denebilir. Dolayısıyla deniz ürünleri tüketmeyi seven biriyseniz lezzetli balıklar ile hazırlanan yemeklerin tadına bakmak sizin için hoş bir tercih olabilir. 

Elbphilharmonie - Hamburg
Şehrin kültürel anlamda da gelişmiş olduğuna değinmek gerekir. Elbe nehri üzerinde konumlandırılmış Elbphilharmonie isimli yapı da bunun önemli örneklerinden biri olarak söylenebilir. Sahip olduğu akustiği ve mimarisi ile dünyanın en gelişmiş konser salonlarından birine ev sahipliği yaptığını söylemek yanlış olmaz. Ayrıca yapı içerisinde daireler ve kamuya açık alanlar da bulunuyor. 

Rathaustmarkt & Belediye Binası
Bölgeye adım attığınızda görülmeye değer yerlerin başında gelen Rathaustmarkt & Belediye Binası tüm ihtişamı ile sizi karşılıyor olacak. 1800'lü yılların son çeyreğinde inşa edilen bu bina günümüzde bazı halka açık etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Öte yandan Aralık ayında şehrin en görkemli ve renkli Noel pazarı da bu binanın hemen önünde kuruluyor. Tarihi dokusu, ihtişamlı mimari motifleri ve heybetli görüntüsü ile bu meydanın kişiye adeta enerji aşıladığını söylemek abartı olmayacak. 

Aziz Nikolai Kilisesi
Şehrin yapısı ve mimari dokusundan söz açmışken kilise ve katedrallerden bahsetmemek olmaz. 12. yüzyılda inşa edilen ve günümüze kadar ulaşabilmeyi başarmış olan Aziz Nikolai Kilisesi de Hamburg'ta görülmeye değer yapıların başında geliyor. Saint Nicholas'a adanan ve ilk yapıldığı dönemde ahşap olarak inşa edilen bu kilise 1800'lerin ortalarında çıkan yangınla küle dönmüş. Ardından Gotik tarzda yeniden inşa edilmiş. Fakat II. Dünya Savaşı'nda yapılan bombardıman sonrasında yeniden hasar alınca bir kez daha restore edilerek günümüzdeki haline ulaşmış. Şimdilerde ise bu kilise barındırdığı savaşa ait eşya ve görüntüler ile birlikte müze olarak varlığını sürdürüyor. 

Harry Potter Shop - Hamburg
Son olarak bir Harry Potter hayranı olduğum için özellikle görülmeye değer bir yer olduğunu düşündüğüm Potter Shop'tan bahsetmek istiyorum. Hamburg Hbf tren istasyonunun hemen çevresinde konumlandırılan bu dükkan Thalia tarafından finansa edilip filmlerde de kullanılan pek çok Wizarding World lisanslı ürünü barındırıyor. Dolayısıyla büyücü dünyasının ihtişamlı atmosferine adım atmak ve alışveriş yapabilmek için son derece şirin bir yer. Özellikle "Potterkafa"ların mutlaka uğraması gereken bir dükkan da diyebiliriz. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?