google photos
BİYOGRAFİ

Hak Savunuculuğunun Simge İsmi: Desmond Tutu

09 Oca 2022

26 Aralık 2021’de 90 yaşındayken kanserden dolayı vedalaştı yaşamla Desmond Tutu. Peki onu bizim hayatımızda bu kadar önemli kılan neydi? Kuşkusuz ki Desmond Tutu, tüm dünyada çocuk evlilikleri ile mücadelenin öncü isimlerindendi. Çocuk yaşta zorla gerçekleştirilen evlilikleri sonlandırmak için küresel çapta bir savunuculuk ve iş birliği ağı olan Girls Not Brides’ın da kurucularındandı. Hak savunuculuğunun sembol ismiydi Desmond Tutu. Yaşamını adeta hak mücadelelerine adadı. Güney Afrika'da apartheid rejimine karşı çok çeetin bir mücadele verdi ve Nobel Barış Ödülü sahibi oldu. O, 90 yıllık ömrünü, hakkını vere vere yaşayan en cesur insanlardandı.

google photos
Başpiskopos Desmond Tutu… 90 yaşında kapadı gözlerini yaşama. Öyle bir yaşamdı ki onunkisi ömrü hak mücadelesine emsal işlere imza atmakla, hepimize yoluyla rehber oldu, ışık oldu, ilham oldu. Belki veda etti dünyadaki yaşamına ama ardından öyle kalıcı izler bıraktı k, onu asla unutmayacağız. Güney Afrika'da ırkçılığa karşı mücadele vererek, Filistinlilerden Tibetlilere, dünya çapında ezilen pek çok halkın haklarını savundu yanlarında oldu Tutu. Eşcinselleri savundu, kürtaj hakkını ve yardımlı intihar hakkını devlet otoritesine karşı savundu, otoritenin karşısında demir gibi duran bir güç oldu Desmond Tutu, sadece bununla da kalmadı, ülkesinde ötanazi tabusunu da yıktı. Yardımlı intihar hakkındaki görüşüyle birçok kesimin tepkisini almak pahasına "Bunun beni rahatsız etmeyeceğini söyleyebilirim" dedi ve yardımlı intihar fikrinin savunuculuğunu yaptı.

google photos
Adaletin Sesi Tutu, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu Başkanı Oldu

Desmond Tutu, Güney Afrika Cumhuriyeti'ni 1948-1994'te yöneten ırkçı apartheid yıkılmasında da çok önemli mücadeleler verdi, ülkede barışçıl yollardan demokrasiye geçişte kilit isim oldu ve bu dönemde işlenmiş olan suçların soruşturulması için kurulan Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu'na 10 yıl başkanlık etti. Onun insan hakları için ve ırkçılığa karşı verdiği bu amansız mücadele 1984 yılında Nobel ödülü ile taçlandırıldı.

google photos
Onun en önemli özelliği şiddet içermeyen protestoları, aslında dünya onu bu barışçıl protestolarla tanıdı ve bu özelliği onun en takdir edilen yanı oldu. Böylece küresel ölçekte önemli isimlerden, aktörlerden biri konumuna geldi bu özelliğiyle. 1986’da da Cape Town’un ilk siyah Baş Piskopozu olan Tutu, “Adalet affetmeyi içermelidir” ve “Ben, Biz olduğumuz zaman Benim” sloganları ile mücadelesini her zaman uzlaşma üzerine kurdu ve barışçıl protestolar ve mücadeleler konusunda ardından gelenlere bir rehber oldu. Şunu da söylemekte fayda var. Tutu, Cape Town'un ilk siyah başpiskoposu olmuştu ancak apartheid yasaları onun beyaz bölgesinde yer alan resmi başpiskopos ikametgahında oturmasına izin vermedi. Yani kendisine uygulanan ırkçılığa karşı, siyah veya beyaz ayrımı yapmaksızın apartheid sonrasında da ırkçılığın her türlüsüne karşı cephe aldı ve büyük mücadeleler vermeye devam etti.

google photos
1996 yılında başpiskoposluktan emekli olan ve 2000 yılında “Desmond Tutu Barış Vakfı”’nı kuran Tutu, 2009 yılında, Barack Obama’dan Özgürlük Madalyası alarak mücadelesini dünyaya ilan etti.
 
Ubuntu Felsefesinden Güç Aldı Evrensel Adalet Sesine Dönüştü
 
Güney Afrika’da Bantu dillerinden gelen ve “ötekine karşı sorumluluk” ve “birinci felsefe olarak etik” anlayışını kapsayan Levinas’ın bu anlayışına ışık tutan ve benzerlikler taşıyan Ubuntu felsefesine dayanan uzlaşmacı ve çözümcül anlayış ışığında gerçekleştirdi protestolarını ve bu felsefeyle örnek oldu dünyaya Desmond Tutu. Evrensel bir adalet sesine dönüşen Tutu, örnek yaşamıyla herkesin yoluna adalet ve eşitlik anlayışıyla ışık tuttu, yol gösterdi, rehber oldu. Bugün dünyadaki yaşama veda etti belki ama bıraktıklarıyla ışık olmaya devam edecek. Onun da yolu ışık olsun.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?