Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

Haftalık Sergi Rehberi

16 Nis 2022

Herkese merhaba. Bu hafta yine birbirinden şahane sergilerler birçok sanatçının yaratım dünyasına tanıklık ederek sanatın iyileştirici, ilham verici ve motive edici yanına yine hep birlikte tanık olacağız. Peki bu haftanın konukları kimler gelin hemen onlara bakalım. Öncelikle benim de gezmekten büyük keyif aldığım ve her bir eserini istisnasız çok sevdiğim Şenkar Öztüzün’ün Kendiğimden sergisi… 18 Nisan sergiyi görmek için son tarih o nedenle mutlaka görülmesini düşündüğüm için tekrar hatırlatmak istiyorum. Diğer yandan sizleri bugün sergi süresi dolmadan mutlaka ama mutlaka gezmenizi düşündüğüm sergilerle de tanıştıracağım. Bomontiada’daki Ebru Ceylan’ın “Konuşan Resimler – Saint Age” sergisi ve Decollage’deki Karma Sergi “Başka Yer” bunlardan ikisi. Şimdi hadi gelin bu harika sergilere bir göz atalım…


Ebru Ceylan
“Konuşan Resimler – Saint Age”
Bomontiada
Son tarih: 18 Nisan 2022


Ebru Ceylan, 2015 yılında başladığı ve Türkiye’nin ilk betimlemeli sergisi olan “Konuşan Resimler” sergi serisinin “Saint Age” adını verdiği yeni ve sanatseverleri “Kutsal Çağ”a davet ettiği resimleriyle, sanatın insan üzerindeki etkisini ve bunun ölçümlenebilirliğini değerlendirmeye alıyor. Önceleri pek çok sanatçının sanat ve düşünce dünyasından esinlenilerek hazırlanan ve ünlü isimler tarafından seslendirilen tabloların yer aldığı “Konuşan Resimler”le izleyenleri alışılmışın dışında bir sanat anlayışıyla buluşturan Ceylan, “Saint Age” ile Tanrı ve insan arasındaki bağın yaşanılan gerçeklikle uyum sorununu irdeliyor ve Tanrı’nın insanı, insanın da yarattığı karakterlerle devam ettirdiği sonsuz bir döngüyü ele alıyor.

Sanatçı, duymaya alışık olduğumuz, “Ben kimim?” sorusunun günümüz çağında, “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” sorusuna evrilmesini merkeze aldığı resimleriyle çağımıza tam olarak bir ayna tutuyor. Faust, Antigone, Romeo ve Juliet, Hamlet, Medea, Macbeth, Godot’yu Beklerken, Hayaletler, Asiye Nasıl Kurtulur?, Lüküs Hayat, Arzu Tramvayı, Martı, Venedik Taciri, Vanya Dayı ve Othello gibi insanın yolculuğuna ışık tutan eserlere resimlerinde yer veren Ebru Ceylan, zaman değişse de aynı kalan çarpıklıkları aktarıyor. Bu aktarım sırasında da sorgulamalarına devam ederek “Tanrı, onu bu kadar kötü taklit edeceğimizi bilseydi yine de yaratma cesaretini bize verir miydi?” sorusunu sormaya çağırıyor.

Karma Sergi
“Başka Yer”
Decollage Art Space
Son Tarih: 19 Nisan 2022

Decollage, genç nesile sanatı sevdirmek, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir sanat ortamı yaratmak ve multidisipliner üretim alanını desteklemek amacıyla hayata geçen ilk sergisi “Başka Yer” ile 19 Nisan 2022 tarihine kadar izleyenle buluşmaya devam ediyor. İzleyiciyle buluşan ve mimari, sanat ve edebiyatın ortak ifadesi üzerine odaklanan olan Decollage’ın, ilk sergisi “Başka Yer”, alışılmışın dışına çıkarak mekânı da sergileme pratiğine dahil ediyor.
Sergiyi bütün bir enstalasyon olarak ele alan sergi beraberinde kürasyonun deneyime dönüşme ihtimalini de tartışmaya açıyor. Düşünceyi, eylemi ve malzemeyi dönüştüren bağlamıyla sanatın, devam edebilmek için topluma ve doğaya dair başkalaşan alanlar açma ihtimalini sorgulayan sergi; insanın dünya üzerinde yer bulma çabasını anla(t)mayı hedefliyor. Decollage’ın ilk sergisinde yer alacak sanatçılar arasında Tolga Akbaş, Suat Akdemir, Orkide Akkoç, Turan Aksoy, Ozan Atalan, Ahmet Civelek, Ece Eldek, Buğra Erol, Tom Fellows, Dilara Göl, Bora Güney, Nazlı Gürlek-Hodder, Serra Duran Paralı, Merve Ünsal, Kemal Tufan, Ferhat Tunç, Nergiz Yeşil, Kerim Yetkin bulunuyor.


Karma Sergi, “Symbio”
Loft Art- İstanbul Nisbetiye On
Son Tarih: 22 Nisan 2022

Loft Art, çok konuşulan Humano sergisinin ardından, ikinci sergisi Symbio’yu sanatseverler ile buluşturdu. Loft Art’taki Symbio sergisi ile yaşamda farklı iki canlı organizmanın, biyolojide, birbirine muhtaç yaşama zorunluluğu, psikolojide ise birbirine ters tutum ve davranışlarla birbirini tamamlayan ilişki biçimi olan simbiyotik ilişki kavramı eserlere yansıtılıyor. Eserlerde hızla gelişen dijital çağda insan ve makinenin ortak yaşamını irdeleyen yeni bir kavram ortaya koyulurken, iki bileşenin birbirini nasıl beslediği, yeni bir dünya yaratılması yönündeki etkisi, insanın gelecek zamandaki varoluşunu sorgulayarak bu sorgudaki duygu geçişlerine yer veriliyor.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?