Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Hafızanızı Besleyin!

16 Ara 2022

Eşyanızı nereye koyduğunuzdan tutun dün ne yediğinize kadar unutmak çok sinir bozucu değil mi? Son zamanlarda herkes hafızasından şikayet eder hale geldi. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri günlük hayattaki yoğunluğumuz ve kafamızın sürekli başka işlerle meşgul olması. Unutkanlığın genetik ya da hastalıklara bağlı birçok sebebi olsa da; beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikler hafızanızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Hem sizi hem hafızanızı besleyecek besinlere beraber bakalım…

Balık


Balık yemenin hafızaya iyi gelmesine rağmen “balık hafızalı” şeklinde bir terim olması ne kadar garip değil mi? Somon, uskumru gibi DHA adlı omega-3 yağ asitlerine sahip balıkların hafızamıza iyi gelmesinin sebebi; beyindeki nöronlarımızın işleyişini düzenlemeleri. Kalp sağlığımıza da oldukça iyi gelen balığı haftada 2 tüketmenizi, tüketemiyorsanız da omega-3 takviyesi almanızı tavsiye ediyoruz.

Avokado


Yapılan araştırmalar E vitamini açısından zengin gıdaların nöronların ya da sinir hücrelerinin Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığı gibi; hafızayı etkileyen beyin hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu gösteriyor. Avokado da sağlıklı yağ asitleri örüntüsü ve E vitamini içeriği ile Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi düşürüyor. Her gün çeyrek avokado tüketmek her açıdan sağlığınız için oldukça faydalı!

Fıstık Ezmesi


Fıstık ezmesi sevenler için müjdemiz var! Fıstık ya da fıstık ezmesi sağlıklı bir yağ kaynağı olmasının yanında E vitamini de içeriyor. Bu durum beynin sağlıklı kalması ve düzenli çalışmasına da yardımcı oluyor. Günde 1-2 tatlı kaşığı fıstık ezmesi ya da 1 küçük avuç fıstık tüketebilirsiniz. Sevmeyenler için de önerimiz çiğ badem ya da fındıktan yana olacak.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler


Diyet listelerinin vazgeçilmezi yeşil sebzeler yine günümüzün kurtarıcısı oluyor. Lahana, ıspanak, brokoli, roka gibi sebzeler hem E vitamini hem de folat içeriyor. Folat; kandaki fazla homosisteini parçalayarak sinir hücrelerinin hasar görmesini engelliyor. Düşük kalorili olduğu için neredeyse sınırsız tüketebileceğiniz sebzeleri balığın yanına ekleyerek hafıza dostu bir tabak oluşturabilirsiniz.

Kırmızı Meyveler


Araştırmalar yaban mersini, çilek, frambuaz gibi flavonoid içeren antioksidan zengini meyvelerin yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı koruyucu olabileceğini gösteriyor. Antioksidanlar aynı zamanda iltihaplanmayı da azaltıyor ve bilişsel faydaya katkı sağlıyor. E vitamini içeren kuruyemişleri bu meyvelerle beraber kombine edebilirsiniz.

Zerdeçal


Kurkumin zerdeçal kökünde yüksek konsantrasyonda bulunan polifenol bir bileşiktir. Güçlü bir antioksidan olması ve antiinflamatuar etki göstermesi onu diğer baharatlardan ayırıyor. Yapılan çalışmalar kurkuminin beyindeki oksidatif hasarı ve iltihabı azalttığını gösteriyor. Aynı zamanda beyinde birikerek Alzheimer hastalığını tetikleyen amiloid plakların miktarını da azaltıyor. Bu plaklar doku ölümüne neden olarak hafıza kayıplarına da yol açıyor. Bu nedenle bilişsel gerilemeyi engellemek için zerdeçal baharatını sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

Kırmızı Şarap


Şaşırtıcı olsa da yapılan araştırmalar düşük miktarlarda şarap tüketiminin Alzheimer hastalığının gelişme riskini azalttığını gösteriyor. Ancak bunun sebebinin kırmızı şaraptaki üzümün flavonoid içermesi ile ilgili olduğu da biliniyor. Yani üzüm yemeniz hafızanız için daha sağlıklı. Ancak ara sıra 1-2 kadeh şarap içmenizde de sakınca yok.

Kakao


Kakao hem lezzetli hem besleyici bir yiyecek. İçeriğindeki flavonoid adlı antioksidanların özellikle beyin sağlığına faydalı olduğu biliniyor. Kakao kan damarlarının ve nöronların büyümesini uyararak; beynimizin hafızayla ilgilenen kısmında kan akışını arttırmaya yardımcı oluyor. Ancak bu her çikolata için geçerli değil. 30 kişiyle yapılan bir çalışmada; bitter çikolata tüketenlerin kakao içermeyen beyaz çikolata tüketenlere kıyasla daha iyi hafızaya sahip olduğu gözlenmiş. Bu nedenle çikolatanın bu özelliklerinden yararlanmak için minimum %70 kakao içeren bitter çikolatalardan tüketmeniz gerekiyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?