Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
KADIN KAFASI Siyaset

Gündemde: 6284 Nedir?

29 Mar 2023

Cumhur ittifakı ile seçime girmek isteyen partilerin gözü 6284’ün üzerinde. HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur ittifakından beklentileri doğrultusunda, 6284 sayılı kanunda madde değişikliği veya kanunu direkt olarak kaldırmaya yönelik taleplerde bulunuldu. Peki, 6284 nedir? Cumhur ittifakını korkutan bu kanun neyi kapsamaktadır? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde 6284 sayılı kanunun ne olduğunu yakın mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   AKP ve MHP’nin yer aldığı Cumhur ittifakına, güncel gelişmelerin ardından Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR da katıldı. Yeni eklenen iki partinin de hedefinde, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun vardı. Yeniden Refah Partisi, ittifaka katılmanın ön koşulu olarak 6284 sayılı kanunda sınırlandırıcı değişiklikler talep etti. Görüşmeler doğrultusunda AKP tarafından talepleri kabul edilen YRP, Cumhur ittifakına katıldı. Peki, gündemden düşmeyen 6284 nedir? Gelin, hep birlikte inceleyelim. 

Pinterest
6284 Sayılı Kanun’un Kabulü
 
   6284 sayılı kanun, 8 Mart 2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilen, 20 Mart 2012 tarihinde ise Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren bir kanundur. Birçok açıdan İstanbul Sözleşmesi ile benzerlik gösteren 6284’ün ne olduğunu gelin daha detaylı inceleyelim.

Pinterest
6284 Nedir?
 
   6284; şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan kadın, çocuk ve aile bireylerini şiddetten koruyan bir kanundur. “Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine” dair önemli bir yasa olarak kabul edilen 6284, yalnızca fiziksel değil psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddeti de hedef alır. 

Pinterest
Faili Cezalandıran Politikalar 
 
   İstanbul Sözleşmesi’nin bütüncül sistemine sahip olan 6284; Önleme, Koruma, Kovuşturma ve Ceza başlıklarının yer aldığı bir sistemle ilerler. Sistem içerisinde faili cezalandırmak son aşamada temel hedeflerden biridir. Faili önlemeye ve kadını korumaya yönelik bir kanun olan 6284, teorik bir altyapıya sahiptir. 

Pinterest
6284 ile Tedbir Kararları 
 
   6284’te kadına yönelik şiddet tedbirleri, iki ayrı tedbir kararı olarak ele alınır. Bu tedbir kararlarının birincisi önleyici tedbir kararı ikincisi ise koruyucu tedbir kararıdır. Önleyici tedbir kararı, şiddete uğrayan bireyin failden korunabilmesi için ev, iş veya okul gibi alanlara yaklaşmasını önlemeyi hedefler. Koruyucu tedbir kararı ise şiddete uğrayan veya uğrama ihtimali bulunan kadın ve çocukların barınma ihtiyaçlarını karşılamayı, onlara psikolojik destek sunmayı ve kadınlara mesleki eğitim vererek hayata katmayı hedefler. 


Pinterest
6284 Yaşam Hakkının Garantisi 
 
   6284 sayılı kanun da tıpkı İstanbul Sözleşmesi gibi yaşam hakkının garantisidir. 6284 sayılı kanun, kadınların özgür bir hayat yaşayabilmesinin anahtarıdır. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 gibi koruyucu yasalardan vazgeçme istekleri, kadınların tutsak ve güvensiz bir hayat yaşamalarını istemek demektir. 

Pinterest
6284 Konusunda Eksik ve Caydırıcı Bilgilendirmeler 
 
   Türkiye’nin her yerinde savcılık, aile mahkemeleri ve kolluk güçlerinin, 6284’e başvuran kadınlara yanlış ve eksik bilgilendirmelerde bulundukları, patriyarkanın bilinen gerçekleri arasında. Kadınların kendi hak arayışlarında, devlet tarafından eksik ve yanlış yönlendirmelere maruz kalması, dernekler tarafından raporlanan veriler arasında yerini alır.  

Pinterest
Neden 6284’e Saldırılıyor?
 
   6284’e saldırılmasının en büyük nedeni; erkek egemen sistemin yaratmayı hedeflediği erkek otoriteyi önleyen bir kanun olmasıdır. Faili koruyan bu sistem, kadınların hayatı üzerinde söz hakkına sahip olmak ister. “Aile kutsallığı” adı altında şiddeti meşrulaştırmak, İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ten çekilmek isteyenlerin temel hedefidir. 


Pinterest
6284’e Dokunulamaz 

   6284 üzerinde yeni düzenlemeler yapmak, “aile kutsallığı” adı altında şiddeti meşrulaştırmak, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok saymak, LGBTQİA+’ları herhangi bir şiddet karşısında korumamak veya kadınların hak ve özgürlüklerine göz dikmek asla kabul edilebilir değildir. 6284 ve İstanbul Sözleşmesi yalnızca kadınları değil, şiddete uğrayan herkesin koruyucusudur. ©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?