Pexels
BUSINESS

Güçlü Kariyerin Olmazsa Olmazı: Networking

07 Tem 2023

İster profesyonel iş hayatına yeni başlamış olun, isterse uzunca bir süredir sektörde bir çalışan veya işveren olarak faaliyet gösterin, güçlü ve başarılı bir kariyer inşa etmenin yolu networking olarak sıkça karşımıza çıkan kavramdan geçiyor. Peki networking tam olarak nedir, nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir? Gelin birlikte düşünelim.

Networking, en basit anlamıyla kelimenin ifade ettiği gibi, iş dünyasındaki bağlantılarınızı genişletmek ve bir ağ kurmaktır. Bu ağ içerisindeki bilgi ve fikir paylaşımlarının kendisi oldukça değerli ve yol gösterici olabileceği gibi, networking olası iş birliklerine zemin hazırlayabilir. Diğer bir ifadeyle, oldukça değişken ve rekabetçi küresel iş gücü piyasasında, geniş ve yetkin bir network kurmak şu anki kariyerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir ve hatta başka sektörlerde büyümeye açık yeni fırsatlarla karşılaşmanızı sağlayabilir.

Pexels
İyi bir network oluşturmanın yolları ise, işiniz ve sektörünüz ile alakalı başka firma ve kurumlarda çalışan kimselerle aynı fiziksel ve sosyal mecralarda bulunmaktan geçer. Dolayısıyla işinizle alakalı seminer, konferans, toplantı ve davetleri takip edip katılmanız oldukça önemlidir. Burada kısa süreli molalarda ayaküstü edilen sohbetler dahi network oluşturabilir. Elbette bu sohbetlerin konusu fazla genel veya kişisel olmaktan ziyade, iş ve sektörle alakalı olmalıdır. Diğer bir deyişle, kendinizi ön plana çıkarmak ve karşınızdaki kimseyi etkilemeye çalışmaktan ziyade, etkinliğin bir bölümünü, sektörün güncel durumunu, varsa rasyonel öngörülerinizi paylaşabilir veya benzeri konularda insanlara görüşlerini sorabilirsiniz.

Pexels
Sosyal platformlarda, forum ve blog sitelerinde aktif olmak da, fiziksel birliktelik kadar önemlidir. Sanal mecralarda sektörel gelişmeleri takip edip anlamlı bir diyalog yaratmak networking’e yardımcı olacaktır. Elbette yazılı iletişimin dozu da ne çok soğuk ne de fazla sıcak olmalıdır. Başka bir şekilde söyleyecek olursak, profesyonellik ve samimiyeti aynı potada eriten açık bir yazılı iletişim dili benimsemek gerekir.

Pexels
Network kurmanın iletişimle çok sıkı bir ilişkisi olduğu açıktır. İletişimde şu ana dek aktif olarak sizin paylaşımınıza dikkat çektik. Ancak iletişimin diğer ayrılmaz parçası, etkin bir dinleyici olabilmektir. Karşınızdaki insanın fikir ve tutumlarının farkında olmak, bir sonraki karşılaşmanızda önceki görüşmenize istinaden ufak referanslar vermek, etkin bir dinleyici olduğunuzu gösterecektir.
Networking dediğimizde, birçoğumuzun zihninde dikey bir doğrultu canlanmakta. Yani networking, hiyerarşik bir bağlamda bizden daha yukarıda olan üst düzey profesyonelleri ve liderleri işaret ediyor gibi görünebilir. Tabii ki network’ünüzde sektörel popülaritesi yüksek yöneticiler, liderler ve kanaat önderleri bulunması faydalıdır. Ancak network kurmayı, yalnızca yukarı yönlü bir düzlemde düşünmemek gerekir. Farklı kurum ve firmalarda sizinle benzer pozisyon ve rolleri bulunan kimselerle network kurmak da bir o kadar önemlidir. Keza yatay hiyerarşik düzlemde benzer konumda bulunduğunuz insanlarla paylaşımlarınız, nicelik ve nitelik bakımından daha farklı ve besleyici olabilir.

Pexels
Ve elbette altını çizmemiz gereken diğer nokta, çekingenlikten sıyrılıp girişimci davranmaktır. Gerek yeni insanlarla tanışmak gerekse bu tanışmaları bir ortaklığa ve arkadaşlığa dönüştürmek için önünüzde bir engel olmadığını hatırlayın. Örneğin, kısa sohbetlerde ilginizi çeken bir konu üzerine daha uzun konuşmak için bir kahve buluşması önerebilirsiniz. Sosyal mecralarda ise saygılı ve açık bir mesaj ile bağlantı kurabilir, karşınızdaki insanın çalışmalarının beğendiğiniz yönlerini vurgulayabilir ve iletişimde kalmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Burada ise following ve connecting arasındaki farkı içselleştirmeyi öneririm. Networking, yalnızca takipte olmak ziyade, anlamlı bir bağlantı kurmaktır.

Pexels
İşin özü, networking sözlü ve yazılı iletişim becerilerini geliştirmekten geçer. İş ve sosyal hayatın birleştiği bir arkadaşlık ve ortaklık, her iki taraf için de faydalıdır. Unutmayın, her iş bir artı değer yaratır ve bu artı değer çeşitlendikçe ve çoğaldıkça bireysel ve toplumsal etkisi artar.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?