Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
tivolivredenburg
BİYOGRAFİ Kültür/Sanat

Güçlü Karakter, Özgün Ses: Selah Sue

24 Oca 2023

Eski sanatçıları, belli türlere ve akımlara öncü olmuş usta isimleri sık sık anıyor ve artık onlar gibi sanat icra eden olmadığı için hayıflanıyoruz. Ancak her sanat dalında olduğu gibi müzikte de son yıllarda kendini gösteren ve uğraştıkları janrın yüz akı diyebileceğimiz özgün sesler var. Selah Sue bu isimlerden biri. Adını duyurduğu dönemin başlarında, daha çok tanınmasını sağlayan Alone teklisiyle tanıştığım bu özgün sesin hayat hikâyesine göz atmakta fayda var. Çünkü Sue erken yaşlarda toplumsal sorunlara dair farkındalık geliştirip bu konuda sorumluluk alan özel sanatçılardan biri.

1.5 Bardak

elle
1989 yılında Belçika’nın Leuven kentinde doğan, Leuven’e çok yakın, Bertem’e bağlı Leefdaal kasabasında büyüyen sanatçı 15 yaşında akustik gitar çalmaya başlayarak müziğe adım atıyor. Asıl adı Sannet Putseys olan Selah Sue, erken yaşta kendine ait besteleriyle uğraşmaya başlıyor. Özgün ses rengi ve yeteneği sayesinde pop, pop/rock, R&B, hip-hop, caz, reggae, soul ve funk türlerini harmanlayabildiği karakteristik müziğinin temellerini daha küçük yaşta atmaya başlıyor.

discoverbenelux
Müziğe başladıktan birkaç yıl sonra çeşitli etkinlik ve festivallerden davetler almaya başlıyor. Bu hareket alanı onun tekli yayımlamasına da imkân tanıyor. Hikâyesinin nasıl başladığını merak edenlere ilk albümünde de yer alan teklisi Ragamuffin’i önerebilirim. Yukarıda sözünü ettiğim karakteristik özelliklerini bu şarkıda duymak mümkün. Zaten önemli festivallerde kendisine yer bulan sanatçının kariyerindeki dönüm noktalarından biri 2010 senesinde yaşanıyor. Selah Sue, Prince tarafından Belçika’daki konserinin açılışını yapması için davet ediliyor. Bu tarihten sonra zaten sesini duyurduğu Belçika’yı aşıp Felemenk ülkelerinde ve Fransa’da adını daha çok duyuryor.

NU
2011 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü yayımlıyor ve albüm çıkar çıkmaz Belçika listelerini alt üst ediyor. Selah Sue, yine yakın ülkelerde de ciddi bir satış rakamına ulaşan albüm sayesinde aldığı ödüllerle henüz 22 yaşında iddialı bir vokal olarak öne çıkıyor. 2015 yılında yayımlayacağı Reason albümünün öne çıkan parçalarından Alone’u tekli olarak 2014’te yayımlıyor ve bu şarkı dünya çapında adını duyurmasını sağlayan kırılmayı yaratıyor. Benim de Selah Sue’yle tanışmamı sağlayan bu parça ve hangi tür olursa olsun, özgün müzik dinleyebilme konusunda sıkıntı yaşayanlara ilaç gibi gelecek özel bir eser.

livenationbelgie
İkinci albümünü yayımladıktan sonra da ödüller alan genç sanatçı Childish Gambino, Cee-Loo Green, Marcus Miller ve Craig David gibi isimlerle de stüdyoya girme imkânı buluyor. 2022 yılında yayımladığı Persona albümüyle diskografisine yeni bir dönüm noktası ekliyor ve bu albümden de Free Fall, Hurray ve Pills teklilerini yayımlıyor.

RTL
Selah Sue katıldığı bir televizyon programında çok küçük yaşlardan itibaren depresyonla mücadele ettiğini ve aldığı ilaçlar ve tedaviler sayesinde bugün Selah Sue olduğunu anlatıyor. Bu açıklamadan sonra bu konu üzerine sosyal sorumluluk projelerine ön ayak olan sanatçı Te Gek!? isimli projenin de elçisi oluyor. Bu proje küçük yaşlarda depresyonla boğuşan çocukların kendilerini ifade edebilmeleri için yüreklendirildikleri bir proje olarak dikkat çekiyor.

parismatch
Selah Sue’nin bu projeyle bağlantısının önemi henüz 33 yaşında olan sanatçının belki hâlâ etkileriyle boğuştuğu sıkıntılı dönemlerine dair pazarlama çalışmalarına yönelmek yerine, bu süreci kendini var etmeye çalışan gençlere yönelik bir olumlu bir katkıya dönüştürmesinden kaynaklanıyor. Yaşına göre olgun ve özel olduğunu hissettiren bu sorumlu tavrı, müziğindeki karakteristik yapının da tesadüf olmadığının kanıtı. Marcus Miller’la kaydettikleri Que Sera Sera yorumu onu hiç tanımayanlar için iyi bir başlangıç olabilir. Tabii benim tanımamı sağlayan Alone teklisi de.

Kaynaklar:

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?