Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Gotik Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?
houszed.com
MİMARİ VE DEKORASYON

Gotik Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

12. yüzyılın ortalarından 16. yüzyıla kadar popülerliğini sürdüren gotik mimari; kilise, katedral ve saray gibi görkemli binalarda karşımıza çıkan bir mimari tarz. Fransa’da ortaya çıkan bu tarz, zamanla Avrupa ve dünyanın geri kalanına yayılıyor. Bu anlayışa göre inşa edilen binalar ise vitray pencere, sivri kemer, kaburgalı kubbe ve ayrıntılı süsleme kullanımıyla dikkat çekiyor. Gösterişli ve masalsı bir görünüşe sahip yapıların arkasındaki gotik sanatı edebiyat, resim ve heykelde olduğu gibi tasarıma uyarlamak da mümkün. Gotik tarzdan hoşlanıyorsanız ve bu tarza evinizin dekorasyonunda da yer vermek istiyorsanız gelin gotik tarzı dekorasyonla ilgili bazı ipuçlarına birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :16 Eyl 2022
Süre :2 Bardak
Gotik tarz deyince neredeyse hepimizin aklına gizemli ve karanlık bir atmosfer geliyor. Bu atmosferi sağlamak için başvurulabilecek en basit yollardan biri de dekorasyonda siyah renk kullanmak. Siyah her ne kadar iç karartıcı bir etkiye sahip olsa da dengeli bir şekilde kullandığınızda evinize biraz gotik bir hava getireceği muhakkak. Bunun için belki de en iyi yöntem siyahı aksesuar ve dekoratif malzemelerde kullanmak. Vazo, biblo ve aydınlatma araçları gibi aksesuarlarda tercihinizi siyahtan yana kullanabilirsiniz. Ayna veya fotoğraflar için siyah çerçeve seçmek de güzel bir dokunuş olacaktır. Benzer şekilde mum ve şamdanlarda da siyahı öne çıkarmanın basit ama etkili bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

hollywoodhillsrehab.com
Mobilyalar için de benzer bir şeyi düşünebiliriz. Büyük siyah parçaların boğucu olmasından endişe ediyorsanız tıpkı aksesuarlarda olduğu gibi bir yol izleyebilirsiniz. Sehpa, sandalye ve komodin gibi daha küçük mobilyalarda veya tekli koltuk gibi parçalarda siyah kullanabilirsiniz. Kilim ve paspas gibi eşyalarda da siyah tercih ederek evinize yeni bir hava katabilirsiniz. Dekorasyonda siyah kullanmaktan çekiniyorsanız da soğuk renkler ya da siyaha yakın tonlardan yana şansınızı kullanabilirsiniz.

İşin bir de duvar kağıdı tarafı var tabii. Duvar kağıdı seven insanlardansanız ve küçük bir alanda büyük bir değişim istiyorsanız siyah duvar kağıtları işinizi görecektir. Bu noktada çıkarılabilir olduğundan emin olduğunuz bir duvar kağıdı seçmenizi öneririz. Bununla birlikte eğer mobilyalarda siyah kullandıysanız duvarda beyaz veya beyaza yakın renkler seçmek, hoş bir zıtlık yaratabilir.

kdvr.com
Biliyorsunuz gotik tasarımın ağır ve dramatik bir havası var. Bu havayı eve perdeler aracılığıyla taşımayı da düşünebilirsiniz. Koyu ve kadife perdeler bu isteğinizi karşılayabilir. Püskül detaylı perdeler de gotik tarzı yakalamak için iyi bir seçenek olabilir.

Gotik mimaride detaylı süslemelerin bir hayli önemli olduğunu söylemiştik. Bu yüzden evinize yerleştireceğiniz herhangi bir eşyada zengin desen veya ince oymalar gibi unsurların bulunup bulunmadığına dikkat edebilirsiniz. Evdeki dekoratif elementleri bol tutmanın da süslemenin bir parçası olduğunu unutmamak gerek, evin havasına katkı sağlayacak ne kadar obje olursa o kadar iyi diyebiliriz aslında. Taş, tüy, kemik ve seramik gibi malzemelerden yapılan eşyaların da gotik tarzda önemli bir yeri olduğunu ekleyelim.

decoratw.com
Peki gotik tarzı dekorasyon bitkiler için ne diyor? Gotik esintisi için kurutulmuş yaprak ve çiçekler öneriliyor. Elbette evinde canlı çiçeklere yer vermek isteyenler için de seçenekler mevcut. Tercihinizi gül, zambak ve orkide gibi daha gösterişli çiçeklerden yana kullanarak evinizdeki gotik atmosferi pekiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Bunların dışında taş duvar, antik görünümlü tavan veya şömine gibi ögeler de gotik tarzı dekorasyonda karşımıza çıkabilir. Unutmayın, hem asil hem de ihtişamlı her parça, bir şekilde bu tarzda kendine yer bulabilir.
 

Kaynak:

Yukarı Kaydır