Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

Görüntünün Ustası: Kieslowski

15 May 2022

Üç Renk Üçlemesi, Öldürme Üzerine Kısa Bir Film, Aşk Üzerine Kısa Bir Film ve Veronique’in İkili Yaşamı adlı filmleriyle tanıdığımız ünlü yönetmen Kieslowski’yi daha yakından tanımak istemez misiniz? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde görüntünün ve sinemanın ustası Kieslowski’nin hayatını, filmlerini ve sanat anlayışını mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
     27 Nisan 1941 yılında Polonya’nın Varşova şehrinde dünyaya gelen Krzysztof Kieslowski, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği yıllarda zorlu bir çocukluk geçirir. Annesi memur babası ise inşaat mühendisidir. Babasının geçirdiği rahatsızlık nedeniyle sürekli şehir değiştirmek zorunda kalan Kieslowski, aynı hastalıktan mustarip olmamak için çocukluğunu arkadaşlarıyla birlikte oynamak yerine, evin balkonundan hayatı seyrederek geçirir. Evde kaldığı dönemlerde bol bol kitap okur. Yaşıtlarıyla geçiremediği zamanı kitaplara ayırır. Lise çağına geldiğinde Varşova’da bir Güzel Sanatlar Lisesi’ne gider. Daha sonra sinema alanına giriş yapmak isteyen Kieslowski, Polonya’nın en zor sinema okulu olarak kabul edilen Lodz Sinema Okulu’na kabul edilir. Tiyatroya olan aşkı sinemayla tanıştıktan sonra yavaş yavaş azalır. 
 

Pinterest
Kitaplar, Rüyalar ve Yalnız Bir Çocukluk… 
 
       Tüberküloz hastalığına sahip bir babanın çocuğu olan Kieslowski, aynı hastalığın riskini taşıdığı gerekçesiyle evden çıkarılmaz. Zamanının büyük bir kısmını evin balkonunda dışarıyı seyrederek veya kitap okuyarak geçirir. Bu süre zarfında Kieslowski, ciddi bir kültür birikimi elde eder. Henüz çocuk olmasına rağmen okumayı en çok sevdiği yazarlar; Dostoyevski ve Camus’dür. Ünlü yönetmen, çocukluk yıllarını anlatırken gördüğü rüyalardan da sıklıkla bahseder. Çocukluk yıllarında gördüğü rüyalar, hayal gücünü geliştiren en önemli faktörlerden biridir. 

Pinterest
Kariyerde İlk Adımlar 
 
         Polonya’nın, hatta dünyanın sayılı sinema okullarından biri olan Lodz Sinema Okulu’ndan mezun olan Kieslowski, sinema kariyerine ilk olarak belgesel çekmekle başlar. İlk çektiği belgeselde Polonya’nın farklı bölgelerinde yaşayan toplulukları ele alır. 34 yaşına geldiğinde ise belgesel türünü bir kenara bırakır ve ilk televizyon filmini çeker. Filmin adı “Personel” dir. Bu film sayesinde Mannheim Film Festivali’nde Grand Prix kazanır. İlk uzun metraj filmi “Blizna” yı 1976 yılında çeker. 

Pinterest
Kieslowski’nin Sanat Anlayışı 
 
        Kieslowski, dünyanın değişebileceğine değil, yalnızca tarif edilebileceğine inanır. Bu yüzden de filmlerinde dünyayı değiştirmeye değil tasvir etmeye çalışır. Kieslowski, sinemanın anlatısını görüntüyle vermeyi tercih eder. Görüntü onun için sinemanın en temel unsurlarından biridir. Anlatılmak istenen durumlar ve duygular aleni bir şekilde sözle değil; eylemsizlik ve sessizlikle anlatır. Bu da Kieslowski’nin filmlerinde naifliği ön plana çıkarır. Aynı zamanda Kieslowski filmlerine baktığımızda karakterlerin aşık fakat güçlü kadınlardan oluştuğunu görürüz.

Pinterest
Kieslowski’nin Hayata Olan Bakışı 
 
        Kieslowski’nin verdiği röportajları incelediğimizde kendisini pek beğenmediği ve hayattan ne beklemesi gerektiğini bilmediği gözümüze çarpar. Hayatını, var oluşsal bir sancı içerisinde idame ettirmeye çalışan Kieslowski, “ne istediğini?” veya “kim olduğunu?” bilmemektedir. Hayatını bu sorulara bir yanıt arayarak geçirir fakat hiçbir zaman bir cevap bulamaz. Tek isteği huzurdur. Sinemaya yüklediği sorumluluk ise bunlardan bağımsızdır. Kieslowski’nin gözünde sinema, dünyayı değiştiremez yalnızca sinemayı izleyen insanlar dünyayı değiştirebilirler. Kieslowski’ ye göre sinema, buna yalnızca bir aracı olabilir. 

Pinterest
Sinemaya Vedası ve Ölümü
 
       Üç Renk Üçlemesi’nin ardından sinemayı bırakacağını duyuran Kieslowski, kararının nedenini şu sözlerle açıklar: “Şimdi sıra, diğerlerinin neler yapabileceklerini göstermelerine fırsat vermekte.” Sinemayı bıraktığını açıklamasına rağmen yeni bir üçleme için adım atan Kieslowski, seriyi tamamlayamadan, henüz 54 yaşındayken kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumar. Tamamlayamadığı üçleme, çeşitli yönetmenlerle tamamlanmaya çalışılır fakat serinin üçüncü filmi hala hayata geçirilmemiştir. 

Muhakkak İzlemeniz Gereken Kieslowski Filmleri
 
Üç Renk: Mavi
Üç Renk: Beyaz
Üç Renk: Kırmızı
Öldürmek Üzerine Kısa Bir Film
Aşk Üzerine Kısa Bir Film
Veronique’in İkili Yaşamı
Dekalog
Kör Talih

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?