Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Google Chrome’u Nasıl Daha Efektif Kullanabilirsiniz?
ZOOM

Google Chrome’u Nasıl Daha Efektif Kullanabilirsiniz?

22 Kas 2022

Tüm dünyada en çok tercih edilen tarayıcıların başında gelen Google Chrome’un kullanıcı sayısı 2022 itibariyle 3,2 milyar olarak kayıtlara geçiyor. Küresel çapta popüler olan Chrome’un ülkemizde de epey yaygın kullanıldığını biliyoruz. Peki Chrome’u kullanmayı ne kadar biliyorsunuz? Yalnızca default ayarlarla kullanıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Çünkü Chrome’da işinize yarayabilecek birçok uzantı ve eklenti ücretsiz olarak sunuluyor. Peki bu uzantılar ve eklentiler neler? Cevaplar yazımızın devamında.

1.5 Bardak
Chrome’u Kişişelleştirebilirsiniz

Chrome web mağazasında ücretsiz olarak sunulan onlarca farklı temadan dilediğinizi seçebilir ve zevkinize uygun bir görüntüye erişebilirsiniz. Chrome’un temaları minimalist dizaynlardan tutun da doğa ve uzay fotoğraflarına kadar geniş bir yelpazeye uzanıyor. Hatta bu temalar arasında farklı sanatçılarla çeşitli toplumsal kimlikleri baz alan iş birlikleri dahi bulunuyor. Bu da toplumların kendileri için özel anlam ifade eden günlerde tasarım logolarla yüzümüzü güldüren Chrome’dan beklenecek bir hareket doğrusu.

Ayrıca start.me ile Chrome giriş sayfasını çok daha etkili bir biçimde tasarlayabilirsiniz. Sık kullandığınız siteleri giriş sayfasına ekleyebilir, dilediğiniz gibi widget oluşturarak daha düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

İngilizce Artık Her Anlamda Daha Kolay Olabilir

Toplum olarak yıllarca İngilizce eğitimi görüyoruz ancak tam anlamıyla İngilizce’ye hâkim olduğumuz tartışmalı bir konu. Ama bu demek değil ki nette gezinirken İngilizce kaynaklardan faydalanmıyoruz. Aksine hemen her konuda İngilizce bloglar ve makaleler birçoğumuzun ilgisini çekiyor. Fakat kimi zaman okuduğumuz metinde anlamını bilmediğimiz kelimeler ve söz öbekleri olabiliyor. İşte birçoğumuzun bildiği Tureng’i ayrı bir sekmede açarak arama yapmak yerine, Tureng Chrome eklentisi sayesinde bilmediğimiz kelimeleri seçtikten sonra ALT+V ile Türkçe karşılıklarını bulabiliriz.

İngilizce konusunda bir diğer faydalı eklenti ise Power Thesaurus. Böylece İngilizce bir metin yazarken sürekli olarak aynı kelimeleri kullanmak yerine Thesaurus eklentisiyle birlikte anında İngilizce kelimelerin eş anlamlılarını görmek mümkün.

Ya da Language Reactor adlı eklenti ile birçoğumuzun favori platformları olan Youtube ve Netflix gibi mecralarda pek çok dilde altyazı seçeneği ekleyebilir ve hatta sözcüklerin telaffuzunu da dinleyebiliriz. Anlayacağınız İngilizce artık korkulu rüyanız olmak zorunda değil.

Save To Pocket ile Offline Okuyabilirsiniz

Gündelik hayatın koşturmacasında bir şeyler okumak için vakit yaratmak bazen güçleşiyor. Fakat özellikle internet bağlantısının olmadığı metrolarda, daha önceden telefon hafızasına indirdiğimiz playlist’i tekrar tekrar dinlemek yerine, yeni bir şeyler okusak daha iyi olmaz mı? Peki bu nasıl mümkün? Save to Pocket uygulaması ile sonradan okumak istediğiniz metinleri kaydedip, çevrimdışı olsanız dahi okuyabilirsiniz. Kısacası okumak ve öğrenmek isteyene dijital araçlar da yardımcı oluyor.

Evernote ile Senkronize Bir Biçimde Organize Olabilirsiniz

En popüler not alma uygulamaları arasında yer alan Evernote’u duymayan yoktur. Peki Evernote’u ayrıca uygulamadan açmak yerine Chrome uzantısı olarak daha hızlı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Gezindiğimiz sitelerdeki fotoğraflar, resimler, bağlantılar veya kendi notlarınızı Evernote Web Clipper ile alabilirsiniz. Yani artık hiçbir şeyi unutmuyoruz, bir yandan nette sörf yaparken aynı anda notlarımızı tutuyoruz. Üstelik notlarımızı telefon veya tabletlerimizdeki Evernote uygulaması üzerinden de senkronize bir halde görüntüleyebiliyoruz. Sizce de harika değil mi?

Adblocker ile Göz Yoran Reklamlardan Kurtulabilirsiniz

İnternette gezinirken birçoğumuzun sinirini bozan şeylerden birisi tabii ki bir haber okumaya çalışırken her yerden fırlayan ya da videonun en can alıcı ve heyecanlı yerinde araya giren reklamlar. Fakat her şeyin bir çaresi var. Adblocker eklentisi sayesinde bu reklamları engellemek mümkün. Tek yapmanız gereken Chrome Web Mağazası’nda Adblocker aratmak ve indirmek.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?