Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Goldilocks Kuralı İle Motivasyonu Korumak
The Design Files
BUSINESS

Goldilocks Kuralı İle Motivasyonu Korumak

24 Kas 2022

Herhangi bir konu ya da beceriyi tam anlamıyla öğrenebilmek ve herhangi bir alanda başarılı olabilmek için istikrarın ne denli önemli olduğunu pek çoğumuz iyi biliyoruz. Fakat söz konusu bu istikrarı sağlamak olduğunda yine pek çoğumuz bir hayli zorlanıyoruz. Yapmak istediğimiz şeye karşı anlamlı bir motivasyonumuz olsa da, bu motivasyonu korumak pek de kolay olmuyor. Goldilocks kuralı, sahip olduğumuz motivasyonu sonuna kadar korumamıza yardımcı olabilir.

1.5 Bardak
Söz konusu hayallerimiz ya da basitçe yaşamdaki amaçlarımız olduğunda her birimiz o ya da bu şekilde bir motivasyona ve fikre sahip oluyoruz. Bir başka deyişle, yapmak istediğimiz şeyleri yapmak için içsel bir istek duyuyor ve bu şeyleri adım adım nasıl yapabileceğimize dair, üstün körü de olsa, bir yol haritası planlayabiliyoruz. İngilizce öğrenmekten online bir tasarım aracı kullanmaya, daha fazla para kazanmaktan huzurlu bir yaşam yaratmaya kadar çeşitli kişisel amaçlara sahibiz. Fakat bunları gerçekleştirmeyi ne kadar istersek isteyelim ya da bunlar ne kadar basit olursa olsun, yine de yıllarca erteleyebiliyor ya da başladığımız an kolaylıkla vazgeçebiliyoruz. 

The Design Files
Kitap yazmak gibi bir hayaliniz olduğunu varsayalım. Bu hayalin ardında; yazar olmak, hayalinizdeki hikayeyi anlatabilmek, tamamen yazarak para kazanmak, yazdığınız kitabın en çok satanlar arasında yer alması, fikirlerinizle tanınmak gibi maddi manevi pek çok motivasyon yatıyor olabilir. Bu motivasyonların her biri sizin için büyük anlamlara da geliyor olabilir. Bununla birlikte kitabın tüm içeriği zihninizde canlanıyor, hikayeden karakterlere neredeyse her şey yazılmak için sizi bekliyor olabilir. Fakat tüm bu motivasyona ve hazırlığa rağmen, yine de yazmaya bir türlü başlayamayabilirsiniz. O halde hayalleriniz ile aranızdaki engel; motivasyon ya da fikir yoksunluğundan ziyade tamamıyla başka bir şey olmalı değil mi?
Hayallerimiz ile aramızdaki yegane engel, genellikle kendimiz için belirlediğimiz hedeflerin büyüklüğü ile ilişkili oluyor. Amacımız “kitap yazmak” olduğunda böylesine bir hedefi hemen bir günde gerçekleştiremeyeceğimizi biliyoruz. Gitar çalmak, yeni bir program öğrenmek, yeni bir pozisyona geçmek gibi pek çok şeyi gerçekleştirebilmek için hatırı sayılır bir süre emek harcamamız gerekiyor. Örneğin bugün gitar tutmayı dahi bilmiyor ama bir hafta içerisinde en sevdiğimiz şarkıyı çalabilmeyi hedefliyorsak, bu hedefe dair duyduğumuz motivasyon hızlıca sönüyor. Her ne kadar hayallerimiz için yeri geldiğinde kendi sınırlarımızı zorlayabilmemiz önemli olsa da, bu sınırları haddinden fazla zorlamamız gerektiğinde vazgeçme eğilimi gösteriyoruz. 

The Design Files
Goldilocks kuralı ise tam bu noktada devreye giriyor. Ne çok zor ne de çok kolay, “başa çıkılabilir” zorlukta hedefler belirlememiz gerektiğini ileri sürüyor. Belirlediğimiz hedeflerin, halihazırda sahip olduğumuz beceriler ile örtüşmesi oldukça önemli. Dolayısıyla büyük hedeflerimizi, kolaylıkla uygulanabilir parçalara bölmemiz ve aşama kaydetmek için kendimize zaman tanımamız gerekiyor. Bir hafta içerisinde hayalinizdeki kitabı yazamayabilirsiniz ama bir kaç gün içerisinde kitaptaki karakterlerden birinin hikayesini yazabilirsiniz. Ya da kitap yazmadan önce, kısa hikayeler yazarak hem yazma hem de hikaye anlatma becerinizi geliştirebilirsiniz. 
Becerilerimiz doğrultusunda hedefler belirlediğimizde yaptığımız işlerden aldığımız doyum da arttığı için, amacımıza sadık kalmaya devam edebiliyoruz. Yaptıklarımız ile kapasitemiz örtüştüğünde akışta çalışmamız da kolaylaşıyor. Kendimizi kısa süreliğine de olsa yaptığımız işe kaptırıyor; bu esnada hem üretiyor hem de keyif alıyoruz. Bu şeyi yapabildiğimizi görmek ve bu şeyi yaparken tatmin duymak da haliyle motivasyonumuzu korumamızı sağlıyor. 

Uzun lafın kısası, eğer siz de hayallerinizi gerçekleştirmek istiyor ama bir türlü başlayamıyorsanız Goldilocks kuralı sayesinde baş edebileceğiniz zorlukta ufak amaçlar belirleyebilir ve küçük adımlarla büyük hayallerinize ulaşabilirsiniz. 

Bu yazı ile birlikte “Sürekli Ertelemek Tembellik Mi?”, “Derin Çalışma (Deep Work) 101" ve “Ertelemekten Yaratmaya Doğru” yazıları da motivasyonunuzu artırmak konusunda fikir verici olabilir.

Kaynaklar

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?