Team BOBO
RÖPORTAJ

Göktuğ Gökdemir İle Lemonde’ye Dair

27 May 2023

Armada Hayat Sokağı’nda farklı bir deneyim yaşamak ister misiniz? Lemonde tam olarak bunu sağlıyor... Bizlerde boş durmadık ve Team BOBO olarak Lemonde’nin ve kurucusu Göktuğ Gökdemir kapısını çaldık. Haydi buyurun keyifli röportajımıza!

 
“Merhaba Göktuğ, röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkürler. Kendini biraz tanıtır mısın?”
 
Abimle çok yakınızdır, o İstanbul’da, basketbolla ilgileniyor. O sırada o da sistemle sıkıntılar yaşıyordu, ticarete atılmaya beraber karar verdik. Abime çok ihtiyacım vardı, ben operasyon alanına çok hâkim olsam da güven konusunda eksikliğim vardı. O geldi, Çayyolu’nda bir pizzacı ile işe başladık. Ticari kısmını daha önce tecrübe etmediğim için, sigorta olsun bütçe olsun elbette bocaladım. Örneğin bir arkadaşımın babası gelip Bağkur yatırıp yatırmadığımı sorduğunda ‘o ne ya’ gibi bir tepki vermiştim. Pizzacıyı işletirken asıl hayalim olan bir kahveci açmak içinde çalışmalara başladım.”

“O süreçte de çalışmaya devam ediyordunuz ama?”

“Devam ediyordum elbette. Bir kahveci kurmak istiyordum, bir yandan da bir kahveci kurabilmek için sürekli gezip fikir topluyordum. Kendi organik ürünlerini üreten, güzel tatlılar yapıp müşterilerimize sunabilecek bir yer kurmak istiyordum. Lemonde de böyle ortaya çıktı, Beysukent’te bir konteyner devredilecekti, ben de aklımdaki proje için bir başlangıç olarak burayı devralmak istedim. Menümüz hazırdı, ne yapacağımız belliydi, neler sunacağımız da kafamızda belirgindi. Bir tek ismini bilmiyorduk, hatta isminin hikayesinden de kısaca bahsedeyim.
Lemonde ismi de Euro League maçlarından geliyor aslında... Abim de ben de basketbol hayranıyız ve sürekli maç takip ederiz, sahiden maç izlerken mekanımızın ismini bulduk. Fransız bir hakemden geliyor Lemonde ismi... Pek çok kombinasyon denedik ama sonra bir anda benim ağzımdan Lemonde çıktı. Google üstünden araştırmalar yaptık, çağrışım yaptığı kelimeler vardı. Biz o sırada isim hakkı için başvurduk, baskılı ürünlerimizi hazırladık. Lemonde diye okunuyor, Lemond değil bu arada. Telaffuzda bize kızan arkadaşlarımız, müşterilerimiz de oluyor ama Lemonde.”

Team BOBO
“Bu kulvardaki mekanlardan, üçüncü nesil kahvecilerden veya bakerylerden farkınız ne?”

“Aslında Lemonde bir kahveci değil. Biz Beysupark şubesinde kurulduğumuzda mecburen 8 metrekare konteynerımızda daha kısıtlı ürünler sunabiliyorduk ama hepsi el yapımı limonatalarımız, soğuk çaylarımız, detoks çaylarımız, milkshakelerimiz vardı. Orada kendimizi ifade edebileceğimiz imkanlarımız bu kadardı. Mekanımız büyüdükçe daha farklı içeriklere sahip olduk, örneğin kendi tatlılarımızı sunalım, içeceklerimizi oluşturalım, iyi bir bakery olsun, sağlıklı yemekleri içecekleri olsun istedim. Akşamında da iyi aperatifler ve şarap ya da kokteyllerle devam eden bir marka dilemiştim. Bu yolda da devam ediyoruz.”“Peki, burada biraz daha iş birliklerinizden bahsedebilir miyiz acaba  çünkü farklı bir konsept de görüyoruz.” 
 
“Aynen öyle. Böyle çok tabii hayalim olan bir şeydi. Ama ben tabii şartlar gereği yavaş yavaş bu noktaya geldim. Şu an geldiğim nokta da bir girişimciyim, öyle düşünüyorum. Gençtim ama orta yaşa kayıyorum. 7. Şubemde yaklaşık 120’ye yakın ekip arkadaşımla hep beraber çalışıyoruz. Burda artık hayallere birazcık daha isteklerime yer verebildim. O yüzden çok şanslıyım yani. Öncelikle içerik olarak artık Lemonde  bütün tatlısını kendisi yapıyor, üretiyor. Bütün ekmek gruplarını kendisi üretiyor ve artık burda ekmek olarak satışlarımız olacak. Take-away kısmında da buralara da biraz yönlenmiş olacağız. Kendi butik pastalarımızı yapacağız. Kendi yine içeceklerimiz olacak. Kendi içimizde böyle değişiklikler var kısaca anlatırsam. Onun dışında yani giyim kuşam tabii  hepimiz seviyoruz. Ben bağımlılık seviyesinde seviyorum. Günümün ortalama her gün iki üç saati bir kesinlikle yerlerde kendime  bir şeyler kovalıyorum. Bunu da hep böyle bir şeye dökmek isteğim vardı. Mustafa benim arkadaşım, işbirliği ile bir şey yapabilir miyiz diye sordum. Ortak markalar var, kafamız uyuşuyor, beraber iş yapabiliyoruz. Bu noktada gelip beğenen insanlar alışverişini yapabilecek, biz kendi tasarımlarımızı da yapacağız. Yurt dışında üniversitelerin hoodieleri olur bilirsiniz, bunları getirmek istiyoruz. Bir hayalim de Lemonde’ye bir konser alanı da koymak, teması olan konserler düzenlemek ve müşterilerimle buluşturmak istiyorum. Örneğin ayakkabı temalı, bildiğimiz bazı markalarla işbirliği için çalışıyorum, o markanın ayakkabılarını giyen insanlar için bir etkinlik.”

Team Bobo
“Yapılan etkinlikler Lemonde’ye has olacak değil mi, yani Türkiye’de çok görülmeyen etkinlikler planlanacak?”
 
“Evet, aynen öyle. Lemonde’de bir DJ partisi olmayacak, Lemonde’ye has etkinlikler düzenlenecek. Kendi içinde konusu olan güzel işler yapmak istiyoruz. Sporla çok ilgili olduğum için bunu da işime katmak istiyorum, abim de öyle. Değişik branşlardan seçilecek etkinlikler tasarlayıp Lemonde içinde yer vermek istiyoruz.”

“Sevdiğiniz işleri toplayıp buraya aktaracaksınız gibi düşünebilir miyiz?”
 
“Düşünebiliriz, günümüz 11-12 saati burada geçiyor. Bir şeyler düşünüp, gün içinde eğlenmeye ve eğlendirmeye çalışıyorum. Gelecek planlarıyla ilgili olarak da ben hayal kurmanın gücüne çok inanıyorum. Bir yere sahip olabilmek bile beni hayal kurmanın gücüne inandırdı, biri bana kendi kurumuna sahip olacaksın, bu kadar personelin olacak deseydi gerçekten hayal gelirdi... Ütopik gelmesini istemem ama örneğin New York ve Londra’da bir şubemiz olsun çok isterim. Veya LemondeGo diye bir projem var, o da take away mantığıyla işleyecek. Çok fazla detay veremem ama o da 3-4 ay içinde başlayacak ve sadece Ankara’da değil, İstanbul ve İzmir’de de olacak.”
 
“Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederiz.”
 
“Ben teşekkür ederim, sizinle tanışıp konuşmak bir keyifti.”

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?