Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Gökkuşağı Tanrıçası İris
Pinterest
SCOPE

Gökkuşağı Tanrıçası İris

27 Mar 2022

Yunan mitolojisinde gökkuşağı tanrıçası olarak geçen İris; adını Medusa, Afrodit ya da Artemis kadar sık duymasak da hem tanrıların habercisi olması hem de insanlar ile tanrılar arasında aracılık etmesi nedeniyle hiç de fena bir tanrıça sayılmaz. Gökkuşağının tüm renklerini kıyafetinde taşıyan ve güzelliğiyle de kendinden söz ettiren İris, Antik Yunan vazolarında çizimlerine çokça rastlanan tanrıçalardan biridir. Gelin bulunduğu ortama renk ve ışık getiren bu tanrıçayı biraz yakından tanıyalım.

İris, deniz tanrısı Thaumas ve su perisi Elektra’nın kızıdır. Altın renkli kanatları vardır, bir elinde asa ve bir elinde de su sürahisi taşır. Bu sürahiyi tanrıların büyük bir yemin etmesi gerektiği zamanlarda yeraltı nehri Styx’ten su taşımak için kullanır ve kendisine yalan söyleyenlere bu sudan içirerek onları uyutur. Bazılarına göre ise sürahisiyle okyanuslardan su toplayıp gökyüzüne taşır. Böylece yağmur bulutları suyla dolup taşar ve yeryüzüne yağmur yağması sağlanır. İris’in yaptığı bir başka şey ise tanrı ve tanrıçalara hizmet etmektir. İris, tanrı ve tanrıçalara kutsal içecek nektarı ikram eder ve boşalan kadehleri tekrar tekrar doldurur. Tanrı ve tanrıçalara özgü bir içecek olan nektar, büyülü bir özelliğe sahiptir ve ölümlü biri bu içecekten içecek olursa ölümsüzlüğe kavuşur. Hem yağmur bulutlarını doldurması hem de tanrı ve tanrıçalara nektar ikram etmesiyle İris, bakım veren ve besleyen bir konuma sahiptir.

Wikipedia
Rüzgar kadar hızlı uçabilen İris’in bir başka görevinin de tanrıların haberciliğini yapmak olduğunu söylemiştik. Ancak İris daha çok gökkuşağı tanrıçası olmasıyla bilinir. Bunun sebebi ise Hermes’in de aynı işi yapması ve onun daha çok haberleşmeyle bilinmesidir. Söylenilene göre önceleri tanrılarla insanların iletişim kurmasından sadece İris sorumluydu. Gökle yer arasındaki bağlantıyı kurar ve tanrıların mesajlarını bazı söylentilere göre gökkuşağının üzerinden kayarak bazılarına göre de gökkuşağı oluşmasını sağlayarak insanlara iletirdi. Sadece tanrıların değil, insanların mesajlarını da tanrılara ulaştırırdı. Yeryüzü ile yeraltı dünyası ve tanrıların meskeni Olimpos Dağı arasında mekik dokur, kısa sürede gidip gelmeyi başarırdı.

Sonrasında ise Hermes de işin içine dahil oldu. Aynı İris gibi kanatlı bir asa taşıyan Hermes, İris ile birlikte habercilik yapmaya başladı. Bir süre sonra İris, Hermes ile birlikte çalışmayı bıraktı. Evlilik ve doğum tanrıçası Hera’nın hizmetçisi oldu ve bu görevle anılır oldu.

greeklegendsandmyths.com
Renkli kıyafetleriyle hangi ortama girse orada ışık saçan, en karanlık ortamı bile aydınlığa çevirmeyi başaran İris’in Hera’ya hizmetçilik ettiği dönemde yaptığı en önemli işlerden biri de Truva Savaşı’nın kahramanı olan yarı tanrı Akhilleus’a mesaj taşımasıdır. Sadece haber taşıdığı sırada insan kılığına bürünen İris, Hera’ya çok sadıktır ve ilettiği haberlerle birçok kritik anda önemli bir rol oynamıştır.

Antik Yunan’da ne zaman gökkuşağı ortaya çıksa bunun İris’in insanlara tanrılardan bir mesaj getirdiğinin göstergesi olduğu düşünülürdü. Dünyanın dört bir yanını dolaşan, bir denizlerde bir yeraltında olan bu tanrıçayla ilgili ilginç şeylerden biri de kendisinin dillere destan bir güzelliğe sahip olduğu söylenmesine rağmen sadece birkaç adet heykelinin bulunmasıdır. İris’in tasvirlerine daha çok içeriğin başında belirttiğimiz gibi antik vazolarda rastlanır. Bu tasvirlerde de çoğunlukla Zeus ya da Hera’nın yanında olduğu ve bazılarında da tanrılara içecek sunduğu görülür.

greekreporter.com
İnsanın gökkuşağına cennet ile dünya arasında köprü vazifesi yüklediği birtakım eski inançları hesaba kattığımızda, gökkuşağının İris gibi güzel, aydınlık ve ilgili bir tanrıçaya sahip olması kaçınılmazdı. Doğanın aydınlık yüzüyle ilişkilendirilen İris, insanın tanrılara sesini duyurabilmesini sağlayan büyüleyici bir anahtardı.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?