Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Godard Anısına: Hayatı ve Sineması
Pinterest
BİYOGRAFİ

Godard Anısına: Hayatı ve Sineması

Fransız Yeni Dalga, sinema ve Godard… Geçtiğimiz hafta yardımlı intihar ile 91 yaşında hayata veda eden, sinemanın üstadı Godard’ı yakından tanımaya hazır mısınız? Godard özel içeriğimizde ünlü yönetmenin hayatını ve sinemasını mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Editör :Doğa Çardak
Yayın Tarihi :19 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Pinterest
   Fransız ve İsviçreli film yönetmeni Jean-Luc Godard, 1930 yılında Paris’te dünyaya gelir. François Truffaut, Jacques Rivette, Agnes Varda ve Claude Chabrol gibi yönetmenlerle sinemada çığır açan yeni bir akımın parçası olur. Fransız Yeni Dalgası, (Nouvelle Vague) geleneksel Fransız sinemasından uzak, tüm dünyayı kasıp kavuracak yeni bir sinema bileşenidir. Bu akıma ve sinemaya olan katkıları sayesinde Godard, sinema ve sanat camiası için artık farklı yere sahiptir. Ünlü yönetmen, 91 yıllık ömrü boyunca sinemaya birçok olağan üstü eser bırakarak, tarihe adını altın harflerle yazdırır. Geçen hafta ölüm haberiyle sarsıldığımız Godard’ın hayatını ve sinemasını gelin daha yakından inceleyelim. 

Pinterest
Çocukluğu ve Gençliği
 
   Jean Luc- Godard, 3 Aralık 1930 tarihinde Paris’te dünyaya gelir. İsviçre kökenli orta sınıf bir aileden gelen Godard’ın annesi tanınmış bankacı bir ailenin kızı, babası ise doktordur. Godard, annesi ve babasının boşanmasının ardından Paris’in en önemli okullarından biri olan Sorbonne Üniversitesi’ne etnoloji okumak üzere kaydolur. Bu dönemlerde, insanların etnik kökenlerine ve bu köken gruplarının nasıl oluştuğuna yönelik araştırmalarının yanı sıra sinemaya olan ilgisini de keşfetmeye başlar. Üniversite hayatı boyunca Cineclub ve Cinemateque gibi alanlarda faaliyet gösterir. Fransız Yeni Dalga akımında birlikte çalışacağı arkadaşlarından biri olan Andre Bazin ile de bu dönemde tanışır. 

Pinterest
Geleneksel Sinemaya Başkaldırı: Fransız Yeni Dalga
 
   1950’lerin sonu ile 1960’ların başında sinemada devrim yaratan bir akım olarak karşımıza çıkan Fransız Yeni Dalga, Jean-Luc Godard’ın hayatında önemli bir yere sahiptir. Fransız Yeni Dalga akımının kuruluşunda Godard, önemli bir figürdür, akım ise dünya sinema tarihi açısından bir devrim niteliğindedir. Geleneksel Fransız sinemasından bağımsız yeni bir sinema üreten gençler, sinemayı stüdyolardan sokaklara taşımıştır. Fransız Yeni Dalga akımıyla birlikte yönetmenler filmleri yalnızca kendileri yönetmekle kalmaz aynı zamanda senaristlik ve ekip oluşturma gibi işleri de kendileri üstlenir. Böylelikle sıkıcı ve geleneksel sinema filmlerinden bağımsız yeni bir sinema doğar. Jean Luc Godard, François Truffaut, Andre Bazin, Agnes Varda, Jacques Rivette, Eric Rohmer ve Claude Chabrol ise Yeni Dalga akımının önemli temsilcilerindendir. 

Pinterest
Godard Sinemasında Özgürleşme
 
   Godard, sinemaya yeni ve farklı bir yaklaşım getiren ve en önemlisi de sinema sanatı için bir usta olarak kabul edilen benzersiz bir yönetmendir. Godard sineması da tıpkı yönetmenliği gibi sinema tarihi açısından oldukça önemli bir konumdadır. Godard, sanat hayatı boyunca kullandığı teknikler ve işlediği konular ile sinemanın nasıl daha fazla özgür kılınabileceğine dair fikirler üretir. Sinemanın sınırlarını zorlayarak sinemayı daima özgür kılmaya odaklanır. Bunun temeli sinemasında yarattığı zıtlıklardır. Filmlerinde yer verdiği zıtlıklar sinemanın özgürleşmesinin en önemli kaynağıdır. 

Pinterest
Godard Sinemasında Aktif Seyirci
 
   Godard, seyircisinin pasif kalmasını hiçbir zaman istemez, bu yüzden yarattığı eserlerde seyirciyi daima düşündürecek ve onları perdeye yansıttığı illüzyonlarla manipüle edecek yollara başvurur. Filmlerinde kullandığı sesler, karakterlerin diyalogları ve perdede gözüken her bir nesne seyircinin düşüncelerini harekete geçirmeye yönelik bir illüzyondur. Bu illüzyon sayesinde sinema yenilikçi, devrimci ve farklı bir boyuta ulaşır. 

Pinterest
Deneysel Sinema
 
   Godard, sinemasında deneysel çalışmalara yer veren yönetmenlerden biridir. Dönemin popüler felsefi görüşlerinden biri olan varoluşçuluk felsefesi üzerinden deneysel çalışmalar yürüten Godard, sinemanın yeniden tanımlanmasına, metotlarının değerlendirilmesine ve yeni biçim ve tekniklerin göz önüne alınmasına olanak sağlar. Deneysel sinema modern sinemanın doğuşunda önemli bir yere sahiptir. 

Pinterest
91 Yıllık Bir Ömür ve Veda
 
   13 Eylül 2022 tarihinde sürpriz bir şekilde hayata veda eden Jean Luc Godard’ın ölümünün, kendi isteği üzerine yardımlı intihar ile İsviçre’de gerçekleştiği öğrenildi. Eşi Anne-Marie’nin yaptığı açıklama üzerine “huzur içinde öldüğü” bilgisi basına paylaşıldı. Basına yapılan bir diğer açıklamada ise ünlü yönetmenin hasta olmadığı, yalnızca bitkin olduğu ve kendi kararı doğrultusunda yaşamını sonlandırma kararı aldığı bilgileri yer aldı. 

İzlemeniz Gereken Godard Başyapıtları
 
Serseri Aşıklar
Kadın Kadındır
Hayatını Yaşamak
Nefret
Alphaville

Yukarı Kaydır