Önümüzdeki 5 gün boyunca
WELLNESS

Göbek Yağlarından Kurtulun!

18 Kas 2022

İnce bir bel ve dümdüz, belirgin kaslı bir karın… Her kadının da erkeğin de hayali olan bu görüntü kimisi için çok basit olsa da kimisi için çok zor bir hedef. Çünkü bazılarımız genetik olarak direkt bel çevresinden yağlanıyor. Ancak genetiğiniz böyle diye hayatınızın sonuna kadar göbeğinizle gezmek zorunda değilsiniz. Bu yazımızdaki tüyolarla hep beraber göbeklerimizi eritiyoruz!

Bölgesel yağlanma hepimizin kanayan yarası. Kimi bacaklarının kalın olmasından şikayetçi, kimi kollarının yağlı olduğunu düşünüyor ve kimisi göbeğinden bıkmış durumda. Ciddi bir kilo problemi dışında karın yağlanmasından şikayetçi olan bireylerin genel olarak alt vücudu incecik oluyor. Bu görüntü de kişiyi epey rahatsız edebiliyor…
Aslında klişe ama doğru bir cümle ile konuyu açıklayalım; “karın kası spor salonunda değil, mutfakta yapılır”. Benim karın kasıyla işim yok, göbeğimi eritsem yeter deseniz de; her halükarda bu iş beslenmenizi düzeltmeden olmuyor. Amacımız yağ yakmak olduğu için, bölgesel olarak yapacağınız spor hareketleri de pek bir işe yaramıyor.

Göbeğinizi eritmek için yapmanız gereken ilk şey beslenmenizde protein alımını arttırmanız. Proteinler vücutta kas kütlesini arttırıyor, bu sayede metabolizma hızı da otomatik olarak artmış oluyor. Ayrıca termojenik etkisi yüksek olduğu için yağ yakımını da hızlandırıyor. Ancak protein tüketirken tekdüze diyetlerden uzak durmak ve diyeti çeşitlendirmek gerekiyor. Yumurta, et, hindi, tavuk, balık ve kurubaklagiller son derece iyi protein kaynakları. Göbeğinizi eritmek istiyorsanız kırmızı et gibi hayvansal proteinlerin tüketimini sınırlayıp; kurubaklagiller ve balık gibi daha az yağlı alternatiflere yönelmelisiniz.

Protein işi tamam, peki tek başına yeterli mi? Genelde diyet içerisinde lif alımını düşük tutma eğilimimiz olabiliyor. Özellikle proteinleri tek başına tüketmek, yanında hiçbir sebze olmaması size bu durumda hiç yardımcı olmayacak. Çünkü proteinlerin sindirilmesi, kullanılması için iyi bir sindirim sistemi şart. Ayrıca sürekli protein ağırlıklı beslenen bireyler lif almadığında bağırsak florası bozuluyor ve hatta uzun vadede kolon hastalıklarına bile sebep oluyor. Bunu engellemek adına her protein öğününün yanına sebze, söğüş ve yeşillik eklemelisiniz. Özellikle bu süreçte koyu yeşil yapraklı sebzelerden bolca faydalanın.

Geldik herkesin korkulu rüyası karbonhidratlara! Özellikle ağır egzersiz yapan bir bireyseniz karbonhidratları sınırlamak kas kütlesinin artışını baltalamanıza sebep olacak. Bu nedenle tam tahıllı karbonhidratları tüketmenizde fayda var. Ancak karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme planı vücudun daha çok su tutmasına sebep olacağı için bir süre karbonhidratı sınırlamanız fena olmaz. Ancak bu sıfır karbonhidrat tüketimi anlamına gelmiyor! Karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkarmak uzun vadede tatlı ataklarına ve daha çok yağlanmanıza sebep olacak!

Eğer göbek yağlarınızın erimesini istiyorsanız yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ama sağlıklı yağ kaynakları bu yoldaki en büyük yardımcılarınız. Özellikle avokado ve çiğ bademin bel çevresindeki yağlanmaya önemli etkileri var. Bu nedenle porsiyonları abartmadan beslenme planınıza dahil edin.


Sürekli paketli gıdalar, rafine şekerler, dondurulmuş ürünler, hamur işleri ve fastfood tüketen bir insanın karın yağlarından kurtulması pek de mümkün değil. Bunun sebebi bu yiyeceklerin tüketiminde insülinin agresif salınarak yağ depolamayı arttırması ve açlık hissinin artarak kalori alımının fazlalaşması. Bu süreç içerisinde yemekleri evde tüketmek ve atıştırmalık olarak meyve, kuruyemiş gibi gıdaları seçmekte fayda var.

Su tüketmeden bu işin olmayacağını söyleyebiliriz. Bunun sebebi vücudumuzdaki yağların idrar, ter ve karbondioksit ile atılması. Eğer günde 3 litre su içmiyorsanız ve sürekli kafein alıyorsanız şiş bir karınla gezmek zorundasınız…

Yeşil çay bu yolda vazgeçilmez içeceğimiz olacak! İçeriğindeki polifenoller sayesinde bel çevresindeki yağların yakımını sağlıyor. Ayrıca iştah kontrolünde de önemli bir faktör. Tam olarak etkisini hissedebilmek adına günde 2 kupa ve mümkünse aç karnına içebilirsiniz.

Son olarak göbek yağlarından kurtulmak adına bir kalori açığı oluşturmak şart. Bunun için beslenmenize dikkat ederken aynı zamanda egzersiz de yapmanız gerekiyor. Ancak bilinenin aksine karın çalışmak göbeğinizi eritmiyor. Bunun yerine nabzınızı yükseltecek ve sizi bolca terletecek cardio ve HIIT antrenmanlarından faydalanın!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?