Gizemli Topraklar: Outer Range Dizi İncelemesi
imdb
KÜLTÜR/SANAT

Gizemli Topraklar: Outer Range Dizi İncelemesi

Amerika’nın en büyük eyaletlerinden biri olan Wyoming’e bir yolculuğa ne dersiniz? Ama bu yolculuk sırasında sadece manzara izlemekle kalmayacak aynı zamanda kendinizi bir bilim kurgu senaryosunda da bulacaksınız. Öyle bir senaryo ki içinde hem paralel evrenleri hem de kovboyları bir arada görebileceksiniz. Gelin dilerseniz Amazon Prime yapımı Outer Range dizisine birlikte göz atalım ve tüm bu manzarayla birlikte bir gizemin içine yolculuk yapalım.

Yayın Tarihi :23 Haz 2022
Süre :2 Bardak

imdb
Yaratıcı bir ekiple çalışıldığında ortaya çıkabilecek kurgular sinema ve televizyon dünyasında neler başarılabileceğini bizlere gösteriyor. Hepimizin elbette unutamadığı ve üzerine günlerce konuştuğu dizi ya da filmler vardır. Fakat Amazon Prime hemen hemen her yapımı ile diğer kanalları geride bırakabilecek projeler ortaya koymaya devam ediyor. Birçoğu konuları nedeniyle tanıdık gelse de çekim tekniklerinden senaryonun aktarımına kadar bizleri etkisi altında bırakabilen bir ustalık söz konusu. Söz gelimi yapımlardan biri olan Outer Range de emsali yapımlardan kendini içeriği bakımından ayırmayı başarıyor. Brian Watkins tarafından yazılan ve yönetilen dizinin müzikleri, Ozark ve The OA gibi ünlü yapımların müziklerini yapan Danny Bessi’ye ait. 

imdb
Bir Western yapımı gibi başlayan ve bizlere Amerikan kovboy filmlerini anımsatan Outer Range, henüz ilk bölümü ile var olan dünyanın ötesinde bir dünya yaratmayı başarıyor. Amazon Prime kanalında 15 Nisan 2022 tarihinde gösterime giren yapım, özellikle baş rol oyuncusu ve Marvel serisinde Thanos karakterinden hatırlayacağımız önemli bir ismi karşımıza çıkarıyor. Josh Brolin dizide bir çiftlik sahibi ve aile babası Royal Abbott olarak yer alıyor. Usta oyuncu karakter gelişimini öyle başarılı bir şekilde sunuyor ki dizinin ilk bölümünden itibaren kendimizi Wyoming arazilerinde bir kovboy olarak hissedebiliyoruz. Dizide Josh Brolin’in yanı sıra birçok yapımdan tanıdığımız; Lili Taylor (Cecilia Abbott), Lewis Pullman (Perry Abbott), Imogen Poots (Autmn) ve Will Patton (Wayne Tillerson) gibi isimler de yer alıyor. 

imdb
Dizimizin konusuna gelecek olursak; Bir aile çiftliğini nesillerdir işleten Abbott’lar, rutin hayatlarına devam ederlerken baba Royal Abbott arazisinin Batı bölgesinde gizemli bir çukur keşfediyor. Bu çukurun ne olduğu ve ne zaman ortaya çıktığı ise bilinmiyor. Royal Abbott bu gizemli çukuru bir süre ailesinden de çevresinden de gizli tutmaya çalışıyor. Fakat bir gün çiftliklerine Autmn adlı bir genç kadın geliyor ve çiftliklerinde kamp yapmak istediğini söylüyor. Royal Abbott’la ve ailesiyle özellikle ilgilenen bu genç kadın, ailenin içine sızarak onlar hakkında bilgi almaya çalışıyor. Bu ilginin sebebi ise dizinin son bölümüne kadar anlaşılmıyor. Ailenin babası Royal ile yakından ilgilenen kadın Royal’ın herkesten sakladığı çukuru da buluyor. Ve herkesin normal seyrinde giden yaşamı bu çukurun keşfedilmesi ile birlikte alt üst olmaya başlıyor. 

imdb
Dizinin paralel evrenlerle bağdaştırılarak Western havasında sunulması yapımı daha da ilginç hale getiriyor. Çünkü her bölümde çukurun aslında görünenin ardında bir anlamı olduğu da ortaya çıkıyor. Çukur kadim zamanlardan beri orada duran ve dünyanın varoluş gizemini barındıran bir kapı olarak simgeleniyor. Karakterlerin kendi hayatları ve bilinen dünyaları yavaş yavaş parçalanmaya başlıyor. Dizide bilim kurgu ögeleri âdeta her bölümde birer birer ortaya çıkarılıyor. Son bölüme kadar izleyiciler de dizideki karakterlerle birlikte gerçekleri öğrenmeye çalışıyor. 

İkinci sezon onayını alan ve birinci sezonunda toplam sekiz bölümle izleyicilerin karşısına çıkan Outer Range, gerek görsel sunumu gerekse de karakterlerin her birinin dizi boyunca gelişimi nedeniyle izlenmesi gereken yapımlardan biri. Dizinin bir aile trajedisi üzerinden bilim kurguyla ilişkilendirilmesi ise etkileyici taraflardan biri. Dizide yer alan gizemli çukurun şimdilik sadece belli zamanlara ve belli dünyalara açılan bir kapı olduğunu biliyoruz. Yaşadığımız dünyada Einstein’ın da belirttiği gibi zamanın göreceli olduğunu biliyoruz. Peki, hiç düşündünüz mü içinde bulunduğumuz dünyanın da ötesine yolculuk yapabilseydik nasıl olurdu? Oldukça heyecanlı ve gizemli Outer Range dizisini izleme listenize almanızı tavsiye ederiz sevgili okur. Dizinin sonunda cevaplara ulaşamasak da bir bulmacanın parçaları gibi hissetmekten kendimizi alamıyoruz. Şimdiden keyifli seyirler ve unutmadan bilginin ışığı bizimle olsun.

Yukarı Kaydır