Gezmeye Doyamayacağınız Sergiler
KÜLTÜR/SANAT

Gezmeye Doyamayacağınız Sergiler

“Sanat, özgürlük tarafından emzirildikçe büyür” demişti Friedrich Schiller. Sanatın ve sanatçının büyük bir sınavdan geçtiği günümüzde müzikten resime danstan heykele hemen her alanda sanatçıların var olma, görünür olma mücadelesi için verdikleri çaba artıyor. Bizler de özgürlüğün beslediği tüm sanat dallarını ve bu sanatlara emek veren tüm sanatçıları desteklemeye devam ediyor sizleri bu hafta da birbirinden harika sergilerle buluşturuyoruz. Bu hafta Hayaliçizer sergisinden, Yol sergisine, Bu İşte Terslik Var sergisinden Uçuruma Yerleşmek sergisine kadar birbirinden keyifli ve değerli dört sergiyi her hafta olduğu gibi bu hafta da Boboscop’un Kültür Sanat sayfalarına taşıyoruz. Hadi gelin, sizin için seçtiğimiz bu sergilere daha yakından göz atalım…

Yayın Tarihi :23 Haz 2022
Süre :2 Bardak

 
R. MERVE ÇELİK
HAYALİ ÇİZER
QUİ COFFEE- ADANA
30 HAZİRAN 2022 TARİHİNE KADAR GÖRÜLEBİLİR.

Ortodonti Uzmanı Dr. Rabia Merve Çelik’in “Hayaliçizer” isimli 1. kişisel resim sergisi bu hafta Boboscop sergi köşesinin en iyi sergileri arasında karşılıyor bizleri. Adana’da Turgut Özal Bulvarı’ndaki Qui Coffee sergi katında görebileceğiniz birbirinden yaratıcı ve keyifli 60 eserin yer aldığı sergi birbirinden etkileyici resimleri izleyenlere sunuyor. Sergi, çocukluğundan beri resim yapan Çelik’in hobisini izleyenlerle paylaştığı ilk kişisel resim sergisi. Yeteneğiyle herkesten tam not alan Çelik, sergideki eserleri çalışırken daha çok “kadın, özgürlük, içsel düşünceler ve doğa” temalarından ilham aldığını ifade ediyor. 7 yıl boyunca çalıştığı sergide yer alan 60  resmin hemen hemen tamamına yakını alıcısına kavuşmuş durumda. 30 Haziran 2022 tarihine kadar izleyiciyle buluşacak bu keyifli sergi için kendisini başarısından dolayı tebrik ediyor, devamını diliyorum.

ERDAL DUMAN
BU İŞTE BİR TERSLİK VAR
ART SÜMER GALLERY İSTANBUL
02 AĞUSTOS 2022 TARİHİNE KADAR GÖRÜLEBİLİR.
 
Art Sümer Gallery, Erdal Duman’ın galerideki 5. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu sergide Duman, daha önceki sergilerinde olduğu gibi dünya düzeninin işleyişinden, Orta Doğu coğrafyasından ve Kuzey Doğu Avrupa'nın çalkantılı gündeminden etkilenirken, "terslik" olarak tanımladığı tuhaflıklar üzerinden yola çıkarak gidişatın akıl almaz çarpıklığına dikkat çekiyor. Sergi, sanatçının son üç yıllık üretimini derlediği, pirinç döküm, cam, çelik bilye, alüminyum, mıknatıs, seramik, metal ve beton malzeme gibi farklı tekniklerle ortaya çıkardığı kompozisyonları bir araya getiriyor. “Bu İşte Bir Terslik Var” başlıklı sergi 2 Ağustos tarihine kadar Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-18:30 arasında ziyaret edilebilir.

 
UÇURUMA YERLEŞMEK
GRUP SERGİSİ
ZİLBERMAN İSTANBUL
01 TEMMUZ 2022 TARİHİNE KADAR GÖRÜLEBİLİR.
 
Zilberman İstanbul, küratörlüğünü Naz Kocadere’nin üstlendiği “Uçuruma Yerleşmek” başlıklı grup sergisini izleyicinin beğenisine sundu. Isaac Chong Wai, Sandra del Pilar, Memed Erdener, Erkan Özgen, Neriman Polat, Yaşam Şaşmazer, Cengiz Tekin ve İsmail Yılmaz’ın yapıtlarını bir araya getiren sergi, 1 Temmuz 2022 tarihine kadar Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekânında görülebilir.

PETER HRİSTOFF
YOL
C.A.M. Gallery İSTANBUL
24 Temmuz 2022 tarihine kadar görebilirsiniz.
 
 
New York'ta yaşayan İstanbul doğumlu sanatçı Peter Hristoff, C.A.M. Gallery'deki "Yol" sergisinde 1980'lerden günümüze kadar ürettiği eserleri bir arada sunuyor. Burada ne yapıyoruz? Nereye gidiyoruz? Sevinç ve keder gibi tüm bu çelişkileri nasıl uzlaştırırız? gibi temel varoluşsal sorulara sergisinde yanıt arayan sanatçı, sanat hayatı boyunca ve bu sergide de gördüğümüz çizimden baskıya, halı dokumadan kağıda pek çok medyumda eserler üretiyor. Eserleri, The Metropolitan Museum of Art, MoMA, The Moscow Museum of Art, Yapı Kredi Kültür Merkezi gibi önemli enstitülerin koleksiyonlarına dahil olan sanatçının YOL sergisini 24 Temmuz 2022 tarihine kadar görebilirsiniz.
 

ELGİZ MUSEUM
GÖRÜLMEYENLER
22 Ekim 2022 tarihine kadar görebilirsiniz.
 
Elgiz Müzesi'nin, açık hava alanda düzenlediği 'Teras Sergisi', 14. kez sanatseverlerle buluştu. Müzenin 10 yıldır heykel sanatçılarını desteklemek için gerçekleştirdiği serginin bu kez teması 'Görülmeyenler'. Sergiyi, 22 Ekim 2022 tarihine kadar Beybi Giz Plaza, Maslak, İstanbul’da görebilirsiniz.

Yukarı Kaydır