Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
ZOOM

Gezerek Öğrenmek Mi Okuyarak Öğrenmek Mi?

24 Kas 2022

“Çok gezen mi çok okuyan mı bilir?” sorusunu hepimiz daha önce duymuşuzdur. Peki, sizce bu sorunun cevabı nedir? Tek bir öğrenme biçimine bağlı kalarak daha çok bilebilir miyiz? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde gezerek mi yoksa okuyarak mı bir şeyleri daha rahat öğrenebileceğimizi mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Gezmek de okumak da insana birçok deneyim ve bilgi kazandıran eylemlerdir. Kitaplar, bizlere farklı dünyaların kapılarını aralarken seyahat etmek de bu dünyaları yerinde görmemize olanak sağlar. Peki, sizce gezerek öğrenmek mi yoksa okuyarak öğrenmek mi bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlar? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde bir zamanların en çok tartışılan konularından biri olan “çok gezen mi çok okuyan mı bilir?” sorusunu mercek altına aldık. Gelin! Sorumuzun cevabını hep birlikte inceleme altına alalım. 

Pexels
Öğrenmek Her Yaşta Bir İhtiyaçtır 

   İnsanlar, yaşları ne olursa olsun, ilgi alanları doğrultusunda çeşitli bilgilere sahip olmaya ihtiyaç duyarlar. Kimileri edebiyat, kimileri spor, kimileri müzik, kimileri ise bilim gibi alanlarda çeşitli araştırmalar yaparak kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Büyüklerin dilinden düşmeyen “öğrenmenin yaşı yoktur.” sözü de tam olarak bu durumu belirtmek için kullanılır. Her insan bilgiye açtır ve bu açlığı giderebilmek için de çeşitli öğrenme yöntemlerine başvurur. Bu yöntemler kişilerin yatkın olduğu durumlara göre değişiklik gösterebilir. 

Pexels
Hayat Bir Okul Mudur? 
 
   “Hayat okulu”, gerçekten de insana bilmesi gereken her şeyi öğretebilir mi? Elbette yaşanmışlıklar bilgi birikimine sahip olabilmek için önemli bir unsurdur fakat okumadan, seyahat etmeden veya araştırmadan yalnızca yaşanmışlıklarla bilgi edinmek imkansızdır. Hayat, bizlere farklı deneyimler sunsa da her şeyi öğretemeyebilir. Bu yüzden hayat okulunda öğrenilenler kadar dışarıdan bilgi almaya da gayret göstermemiz gerekir. 

Pexels
Okuyarak Öğrenmek Mi?
 
   Okuyarak öğrenmek hem daha ekonomik hem de daha ulaşılabilir olması nedeniyle en çok tercih edilen öğrenme yöntemlerinden biridir. Okuyarak öğrenme; geçmişte yaşanmış, zamansal çizelgeden dolayı bir daha karşılaşamayacağımız durumları yaşamak ve onları anlayabilmek için iyi bir yoldur. Örneğin geçmişte yaşanmış bir olayla ilgili dönemsel bir bilgi edinmek istediğimizde kolaylıkla makale veya eserlere ulaşarak öğrenmemizi kolaylaştırabiliriz. Aynı zamanda dünyanın diğer ucunda yaşanan bir olay okuma sayesinde bizlere rahatlıkla ulaşabilir.


Pexels
Gezerek Öğrenmek Mi?
 
   Gezerek öğrenmek, okuyarak öğrenmenin aksine ekonomik olarak daha büyük bir sorumluluk gerektiren, aynı zamanda da ulaşması daha zor olan bir öğrenme yöntemidir. Buna rağmen görerek öğrenmek, okuyarak öğrenmekten daha etkilidir çünkü görsel hafıza ile öğrenmek okuyarak öğrenmeye göre daha kalıcıdır. Bir müze gezdiğimizde veya seyahate çıktığımızda görsel hafızamız sayesinde bilgileri aklımızda daha kolay bir şekilde tutabiliriz. Bunun en büyük nedeni gezerken hissettiğimiz duygular ve bu sırada çalışan duyularımızdır. Kısacası gördüğümüzü unutmak, okuduğumuzu unutmaktan daha zordur.   


Pexels
“Çok Gezen Mi Çok Okuyan Mı Bilir? 
 
   “Çok gezen mi çok okuyan mı bilir?” sorumuzun cevabına gelecek olursak her iki öğrenme yöntemi de yeni bilgilere ulaşabilmek için oldukça kıymetlidir bu yüzden de bu iki yöntemi birbirlerinden ayırmak yerine birbirleriyle düşünmek daha mantıklı olacaktır. Hem gezerek hem de okuyarak edinebileceğiniz bilgiler hem akılda daha kalıcı olmasını hem de daha çok bilgiye ulaşabilmenizi sağlar. Edinmek istediğiniz bilgi ışığında okumalar yaparak ve bu bilgilere ulaşabileceğiniz yerleri gezerek öğrenme açısından oldukça kalıcı bir sonuç elde edebilirsiniz. Kısacası sorumuzun cevabına gelecek olursak hem okuyarak hem de gezerek bilgi edinen kişi, daha çok bilir. ©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?