Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
George Saunders ve Eserleri
tudem.com
KÜLTÜR/SANAT

George Saunders ve Eserleri

04 Eki 2022

Özellikle yazdığı kısa öyküler ile okurları tarafından büyük beğeni toplayan Amerikalı yazar George Saunders, kaleme aldığı denemeleri, novellaları, çocuk kitapları ve romanıyla da Amerikan edebiyatında son derece popüler bir isim. Amerika’nın en ünlü dergilerinden olan The New Yorker, Harper’s ve GQ’da da eserleri yayınlanan Saunders, eserleriyle defalarca ödül kazanmış usta bir yazar. Eğer henüz güçlü kalemiyle Amerika sınırlarından çoktan çıkmış olan bu efsanevi yazar ile tanışmadıysanız, en kısa zamanda eserlerini okuma listenize eklemelisiniz.

2 Bardak

bombmagazine.com

George Saunders Kimdir?


1958 yılında ABD’de dünyaya gelen George Saunders, 1988 yılında yüksek lisans yaptığı Syracuse Üniversitesi’nde de profesörlük görevini üstlenmiş ödüllü bir yazar. Kaleme aldığı eserlerindeki başarısıyla ödüllere doymayan Saunders, Tenth of December (Aralığın Onu) adlı öykü kitabıyla 2013 yılında Öykü Ödülü’nü ve Folio Ödülü’nü kazandı. Yaşayan en iyi öykücülerden biri olarak kabul edilen Saunders, kaleme aldığı tek romanı Arafta ya da orijinal adıyla Lincoln in the Bardo ile de 2017 yılında edebiyat camiasında son derece saygın bir ödül olarak kabul edilen Booker Ödülü’nün sahibi oldu. Buna ek olarak, Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından Kurt Vonnegut ve Nathanael West’den etkilenen George Saunders’ın eserlerinde de trajikomik elementler bulunuyor. Ayrıca yazarın, eserlerinde ahlaki ve felsefi sorunlara da dikkat çektiğini belirtelim. 

kitapyurdu.com

Arafta


Saunders’ın 2017 yılında deneysel roman olarak kaleme aldığı Arafta ya da orijinal adı ile Lincoln in the Bardo, aynı zamanda yazarın ilk romanı. 2017 yılında edebiyat camiasındaki en önemli ödüllerden biri olan Booker Ödülü’nü de kazan bu eser, hayatını kaybettikten sonra arafta kalan ABD eski Başkanı Abraham Lincoln’ın oğlu Willie Lincoln ve ona eşlik eden hayaletleri konu alıyor. Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlunu kaybetmesinin ardından yaşadığı acı ve kayıp hissini deneysel bir anlatım biçimiyle işleyen bu roman, ölüm ve yas kavramlarını incelikli bir şekilde anlatıyor. Ayrıca eserde, Amerika’nın İç Savaş dönemi ve arka planda yaşanılanlar da ele alınıyor. Her ne kadar eserde ölüm, yas ve kayıp gibi temalar işlense de yazar kendine has üslubu ve tavrıyla mizahı da dahil etmeyi unutmuyor. Eğer siz de acı, kayıp ve talihsizlik üzerine bir eser okumak istiyorsanız, yazarın kaleme aldığı ilk romanı olan ve ülkemizde DeliDolu Yayınları baskısıyla çıkan Arafta’yı hemen sipariş vermeyi unutmayın. 

kitapyurdu.com

İçSavaşDiyarı Feci Düşüşte


George Saunders’ın öykülerinin ve de bir novellasının yer aldığı İçSavaşDiyarı Feci Düşüşte ya da orijinal adıyla CivilWarLand in Bad Decline, 1996 yılında kaleme alındı. 2017 yılında ise Niran Elçi tarafından dilimize çevrilen ve DeliDolu Yayınları’ndan çıkan bu eser, spekülatif kurgu ve distopik kurgu türündedir. Bu kitapta Saunders’ın, siber terörizmle dolu, kıyamet-sonrası dünya yaratarak son derece karanlık ve ümitsiz bir gerçeklik çizdiğini söyleyebiliriz. Okuyucusunun karşısına aşina olduğu kahramanlar çıkaran 236 sayfalık bu eserde, eleştiri olduğu kadar ironi ve mizah da mevcut. Eğer yazarın öykülerini okumak isterseniz, bu eseri edinmenizi öneririz.

amazon.ca

Aralığın Onu


Yazarın ünlü eserlerinden biri olan Aralığın Onu ya da orijinal adı ile Tenth of December, alaycı, komik ve rahatsız edici öykülerin derlemesinden oluşuyor. 2013 yılında yazarın kaleme aldığı Aralığın Onu, 2014 yılında Niran Elçi’nin çevirisi ile okuyucusuyla buluştu. Yazar bu eserinde, sıradan bir insanın kişisel başarısızlıklarını, düş kırıklıklarını, tereddütlerini, hissettiği baskıyı ve sınıfsal kaygılarını konu alıyor. Ve de bu eser, bütün bu olumsuzlukların insanı nasıl saplantılı bir hayata sürüklediğini gösteriyor. Amerikan toplumu ve aile yapısını anlatan bu eserde, çocukluk travmalarınızı bulabilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?