Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Gelirinizi Artıracak Side Hustle Önerileri
BUSINESS

Gelirinizi Artıracak Side Hustle Önerileri

16 Kas 2022

Eğer siz de benim gibi sosyal medyada finansal ipuçları veren hesapları takip ediyor ve nasıl olur da bütçe yönetimi konusunda gelir-gider dengesini pozitif anlamda iyileştirebilirim merak ediyorsanız, illa ki side hustle kavramına denk gelmişsinizdir. Kısaca ek gelir olarak nitelendirebileceğimiz side hustle, kimi zaman yalnızca boş zamanlarınızda meşgul olduğunuz hobilerden para kazanmaktan daha fazlası olabiliyor. Peki günümüz dünyasında hangi alanlarda biraz çaba harcayarak side hustle yapabilir ve gelirinizi artırabilirsiniz? Cevaplar aşağıda.

1.5 Bardak
Video Editörlüğü

Her geçen gün video içeriklerine olan rağbet artıyor. Henüz birkaç sene öncesinde Instagram dahi fotoğraf yoğunluklu bir platform olmasına karşın, Reels kısmına o kadar alıştık ki, Instagram’ı onsuz düşünmek zor. Kullanıcı sayısının hızla arttığı Tiktok’tan uzun uzadıya bahsetmeye lüzum dahi yok. YouTube’da ise bireyler kendi bilgi, beceri ve deneyimlerini video içerikleriyle binlerce hatta milyonlarca izleyici kitlesine erişebiliyor. Kısacası video içerik üretmek oldukça popüler. Fakat her içerik üreticisi video editleme kısmında mükemmel değil ve bu hizmeti dışarıdan alıyor. Adobe Premier Pro, Lightwork, iMovie ve Openshot gibi uygulamalarda kendinizi geliştirerek bir portföy oluşturmanız ve video içerik üreticilerine teklif götürmeniz, side hustle önerilerimizin başında geliyor.

Pexels
Dropshipping

Listede yer alan en risksiz önerilerden birisi dropshipping, yani stoksuz satış. Eğer sıfırdan başlayıp potansiyel müşterilerin ilgisini cezbedecek bir ürün yaratmak ya da benzer bir hizmeti sunmak noktasında kendinize yeterince güvenmiyorsanız, ticari operasyon noktasında şansınızı deneyebilirsiniz. Üretici ve müşteri arasındaki alışverişte zincirin etkili bir halkası olmak için ise yapmanız gerekenler Amazon, eBay veya Trendyol gibi büyük platformlarda dükkân açmanız, pazar araştırması yapmanız ve buna göre fiyat belirlemeniz. Kullanıcıların geri bildirimlerine göre ilgili platformlarda puanınızı artırabilir ve üçüncü bir parti olsanız dahi güvenilir olduğunuzu herkese gösterebilirsiniz.

Pexels
Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek en büyük tutkularınızdan ve vazgeçilmez hobilerinizden biriyse, bütçenizdeki gelir kalemlerini artırmak gayet mümkün. Getty Images gibi birçok farklı alanda fotoğraf sağlayıcı platform, makul bir ücret karşılığı fotoğraflarınızı satın alabilir. Ya da Pexels gibi ücretsiz fotoğraf sağlayıcı platformlara çalışmalarınızı yükleyebilirsiniz. Burada da çalışmalarınızdan faydalanan kullanıcılar diledikleri miktarda size bağış yapabilirler. Öyleyse tek yapmanız gereken kentin ruhunu yakalayan ya da doğanın dinginliğini yansıtan manzaralar bulmak ve deklanşöre basmak. Ancak konuları tabii ki bunlarla sınırlamaya da gerek yok. Gastronomi, stil, spor ve diğerleri… Kadrajınızın teması epey geniş olabilir!
Katılımcılık

Evet, doğru duydunuz sevgili okurlar. Katılımcılık. Demek istediğimiz, internette kimi anketlere veya testlere katılımcı olarak dahi ek gelir elde edebilirsiniz. Dünya genelinde ürünleri ve hizmetleri konusunda gerçek kişilerin geri bildirimlerine ihtiyaç duyan epey bir şirket ve kurum bulunuyor. Survey Junkie ve benzeri sitelerde anket veya mülakat çalışmalarına katılarak ufak da olsa bir kazanç sağlayabilirsiniz. Üstelik bu katılım yalnızca anketler veya mülakatlarla sınırlı değil. Günümüzde birçok iş internete entegre olmak için büyük bir çaba gösteriyor ve gerek web sitelerinin gerekse uygulamalarının kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması için uğraşıyor. Fakat bu uğraş tek taraflı değil. Burada da gerçek kullanıcıların geri bildirimleri sandığınızdan daha önemli. Usertesting ve Enroll gibi sitelerde sunulan testlere katılarak ek gelir elde etmek, boş vakitlerinizi değerlendirmenin kazançlı bir yolu.

Pexels
Evcil Hayvan Bakıcılığı

Özellikle can dostlarımız köpeklerle iyi anlaşıyorsanız, evcil hayvan bakıcılığı gayet keyifli bir side hustle olarak düşünülebilir. Köpek dostlarımızdan söz açtık çünkü biliyorsunuz onlar dışarı çıkmaya can atıyorlar. Ancak köpek sahiplerinin de onları yalnız bırakmak zorunda kaldıkları durumlar olabiliyor. Bu zamanlarda ise herkesin maddi manevi çıkarına uygun olarak çare siz olabilirsiniz.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?