SCOPE

Geleceği Görmek İster Miydiniz?

05 May 2021

Gelecek ve geçmiş bir şimdinin tortusu üzerinde yüzmeye mahkûm olduğundan; gelecek görüsü, hileli bir mefhum. Kaldı ki, dünya dönüşten, tarih tekerrürden ibaret. Zaman, yalnızca başka kıyafetlerle karşımıza çıkıp bizi bir modanın daha geçtiğine inandırıyor; ama kıyafetlerin altında hep aynı kişi var: Şimdi! Hadi birlikte izleyelim; olanı ne kadar görüyoruz ve geleceği nasıl görebiliriz?

1.5 Bardak

Her Şeyi Bil ve Hepsini Unut
Ne garip, hayatımızı bir şeyler öğrenmeye, bilgi edinmeye harcarız. Başkalarıyla yarıştırırız bilgimizi. Sözde, ‘bilmemek değil öğrenmemek ayıp’ olsa da bilmemekle gocunurken bulabiliriz kendimizi. ‘Bunu nasıl bilemem’ der kendimize kızarız. İsteye isteye de değil tabii. Bilmenin hayatın kurallarından biri olduğu öğretilmiştir bize. Ezberle, tecrübeyle, belki kopyayla ya da nasıl olursa olsun, mühim olan biliyor gözükmektir.

Sonra Gregor Samsa gibi bir gün, bunaltıcı düşlerimizden uyandığımızda, bilmenin bize söylenildiği gibi bir zafer kazandırmadığını görürüz. Evet, işimizi ve paramızı bu şekilde kazanmışızdır, fakat huzurumuza açılan kapının bunlarla bir ilgisi görünmüyor ya da biz maddi bir garantiyi huzurlu bir hayata veya kendimizi bulmaya tercih etmişizdir bilmeden. Bir hafta sonu huzurun peşinde meditasyon kanallarının içinde kendimizi bulup bir gurunun kafamızı boşaltmamız gerektiğini söylediğini görürüz. Hani şu doldurmak için ömrümüzü harcadığımız kafamız. Meğerse bilgi de değilmiş bizi yüksek kılan, bilgelikmiş. Bu da akılla alakalı değilmiş… Pes!

Bellek ve Şimdi
Belleğimizin içi başka nelerle dolu? Bize söylenmiş can sıkan ya da bizi yükselten bazı laflar, başımıza gelen olaylar, uzun ya da kısa vadedeki anlarımız, anılar… Birine baktığımızda gerçekten baktığımız kişiyi görebiliyor muyuz yoksa karşımızdakine bakıp kendi aklımızdakini mi görüyoruz? Muhatabımız tanımadığımız biriyse, nasıl giyindiğinin bizim açımızdan bir karşılığıyla refleksif olarak kafamızda dönmeye başlayan bir karakter analizi… Eğer karşımızdaki arkadaşımızsa da geçen gün bizim için dediği iyi veya kötü bir şey ve bunun bizdeki etkisi…
‘Geleceği görmek ister misiniz?’ gibi bir soru, insanda kapılası bir merak yaratır. Fakat biz, karşımızdaki tanıdığımız ya da tanımadığımız biri olsa bile ona bakıyor ama kendi yorumumuzu görüyoruz. Şu anımızı ne kadar net görüyoruz ki geleceği görebilelim. Görüşümüzün net olması için baktığımız yeri veya şekli değiştirmemiz gerekir muhtemelen. O zaman şimdiyi görmekle geleceği görmek pek fark etmez zaten. Netlikle görebilen, her şeyi görebilir olur; çünkü az, çoğun delilidir. Şimdi de geleceğin…

Koşullanma ve Gelecek
Gerek bellek gerekse geleneklerimiz bizde koşullanma yaratır. Deneyimleyelim ya da eyleminde bile bulunmadan sadece inanalım, bazı durumlar bizim tarafımızdan mimlenir ve zamanla omzumuza yüklenir. Koşullanmalarımız, güneşli bir günün bizi mutlu edebileceği gibi pozitif olabilse de bunun tam tersi halinde de olabilirler. Gerçek şu ki bu inançlar bizi olumlu da etkilese olumsuz da gerçeği görmekten alıkonuluruz.

Bilinçaltımız işte böyle, bazısı bize bile ait olmayan inançlarla, anılarla ve koşullanmalarımızla dolar. Belli bir birikimden sonra, aynı zihin yapısı ile devam edersek de zaten yapılamayacak ve yapılacak her şeyi kodlamış olacağımız için hayatımızda karşımıza çıkacak en küçük taştan en büyük korkumuza kadar her şeyi belirlemiş oluruz. Garip olan da şu ki, haklı da çıkarız. Korktuğumuz, en istemediğimiz şey başımıza gelir. Aynı aklımızdaki gibi bir hayat süreriz, o beklediğimiz ama geleceğine inanmadığımız kişi gelmez…

Tamamlanma
Oysa tüm koşullanmalarımız, ucu açık birer tahminden başka bir şey değildir. Bir tamamlanmamışlıktır bizim koşullanmalarımız. Olsa olsa sonu yapay olarak uzatılıp olacağına birleştirilmiştir. Altında deniz olan doldurma sahil yolları gibi… Bundan ötürü, kendimizi şartlamak ve durumları izafi bir senaryoya zorlamak yerine, halihazırdaki her şeyden bağımsız bütünlüğümüzü hissetmek, sadece deneyimlerimizi daha iyi algılamak için safça çalışmak hem geçmişimizi (hiç göremediğimiz bir gerçeklikte) hem de geleceğimizi ortaya çıkartabilir. Çünkü şimdiyi anlamlandırmaya başlamışızdır artık.
Nostradamus ya da Baba Vanga değilsek ve hayatımızda bir şeylerin nasılını görmek istiyorsak, şimdiki haline bakmamız yeterlidir. Kehanet, yorumsuzca ufak bir içler dışlar çarpımının ardından kendini gösterecektir. Şimdimiz, ömrümüzün projeksiyonudur.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?