Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Geçmişten Günümüze En İyi Yönetmen Ve Oyuncu İş Birlikleri
Robert De Niro & Martin Scorsese
KÜLTÜR/SANAT

Geçmişten Günümüze En İyi Yönetmen Ve Oyuncu İş Birlikleri

23 Kas 2022

Bir filmin yapım aşamasında elbette tüm cast’ın rolü var. Fakat en büyük rollerin yönetmene ve başrol oyuncularına düştüğünü hepimiz biliyoruz. Bir filmin niteliğini belirleyen unsurlardan birisi de işte yönetmen ve oyuncular arasındaki uyum. Bu uyum kimi yönetmenler ve oyuncular arasında diğerlerinden daha fazla öne çıkmakta. Peki hangi yönetmen ve oyuncu iş birlikleri daha çok öne çıkıyor dersiniz?

1.5 Bardak
Martin Scorsese – Robert De Niro

Listenin en başında yer almayı hak eden ikili Scorsese ve De Niro. Kendi başlarına birer sinema ikonu olan ikili yaklaşık 50 seneye yayılan bir zaman diliminde 10 filmde birlikte çalışarak, birbirlerinden hiç kopmadılar diyebiliriz. Taxi Driver (1976), Raging Bull (1980), Goodfellas (1990), Cape Fear (1991) ve Casino (1995) gibi asla eskimeyecek klasikler bu ortaklığın bir sonucu. Her ne kadar De Niro Raging Bull ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazansa da Taxi Driver’daki Travis Buckle veya Goodfellas’taki James Conway Scorsese-De Niro ortaklığının en iyi meyvesi olduğunu iddia edenler az değil. Ayrıca bu listede olabilecek Leonardo Di Caprio’yu Robert De Niro’nun Scorsese’a önerdiğini de belirtelim.

Hitchcock & Stewart
Alfred Hitchcock – James Stewart

Gerilim filmlerinin ustası Sir Alfred Hitchcock aktörlere karşı mesafeli tavrıyla bilinmektedir. Hatta 1963’te aktörlere tıpkı bir büyükbaş hayvanmışçasına davranılması gerektiğini belirten Hitchcock, daha sonra bunu esprili bir biçimde yorumlamıştır. Biz tabii ki bu magazin haberlerinin detayına dalmayacağız. Fakat bu tavrına karşın, Hitchcock’un da gayet iyi anlaştığı isimler var. Bunların başında gelen ise Rear Window (1954) ve Vertigo (1958) olmak üzere toplam dört filmde birlikte çalıştığı, Jimmy Stewart olarak da bilinen ve Amerika’nın gelmiş geçmiş en iyi aktörleri arasında sayılan James Stewart.

Cassavetes & Rowlands
John Cassavetes – Gena Rowlands

Amerikan bağımsız sinemasının ünlü isimlerinden birisi olan aktör-yönetmen John Cassavetes ve 35 sene evli kaldığı güzeller güzeli, 4 Emmy ve 2 Altın Küre Ödüllü Gena Rowlands ikilisi kesinlikle övgüye değer. Aşklarına imrenilesi çift, birlikte 10 filme imza atarken, A Woman Under The Influence (1974) ile erkekler kamusal alanda var olurken kadınların evdeki gündelik yaşantılarının psikozlara yol açabileceğini gösteren bir klasiği sinemaya kazandırmıştır. Rowlands Opening Nights (1977) ile Gümüş Ayı Ödülleri’nde En İyi Aktris’e layık görülürken, ikilinin çocukları Nick Cassavetes’in de popüler romantik drama The Notebook’un (2004) yönetmeni olduğunu ekleyelim.

Haneke & Huppert
Michael Haneke – Isabelle Huppert

İnsanın içindeki bencillik ve kötülüğe filmlerinde seyirciyi zorlayan bir ifade tarzıyla dikkat çeken, modern ve burjuva Avrupa toplumuna karşın can alıcı kritiklerini filmlerinden eksik etmeyen Haneke’nin 2017’de Cannes’da resmen “arkadaşız” açıklamaları yaptığı Fransız sinemasının “soğuk yüzü” aktris Isabelle Huppert ikilisinden bahsetmesek olmaz. The Piano Teacher (2001) ile Haneke Cannes’da Jüri Özel Ödülü, Huppert ise En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştür. Ayrıca Huppert, çok ses getiren Amour’daki (2012) yan rolün yanı sıra Time of The Wolf (2003) ve Happy End (2017) yapımlarında başrolü üstlenmiştir.

Yavuz Turgul – Şener Şen

Son olarak Türk sinemasının iki duayen ismi, senarist ve yönetmen Yavuz Turgul ve Yeşilçam’da onlarca klasik yapımın vazgeçilmez ismi olarak gönüllere kazınan Şener Şen’i ekleyebiliriz. Her ne kadar Şener Şen denince birçoğumuzun zihnine komedi gelse de Turgul’un filmlerindeki rolüyle Şener Şen bu kez yürekleri dağlayan bir dram oyunculuğu sergiler. Muhsin Bey (1987) ile Türk sinemasının en başarılı yapımlarından birine imza atan ikili, özellikle Eşkıya (1996), Gönül Yarası (2005) ve Kabadayı (2007) ile tüm Türkiye’yi gözyaşlarına boğmayı başarmıştır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?