Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Geçmişten Bugüne Kadınların Yaş Algısının Değişimi
Pinterest
KADIN KAFASI

Geçmişten Bugüne Kadınların Yaş Algısının Değişimi

Geçmiş yıllardan günümüze kadar geçen süreçte yaş algısı oldukça değişti. 20. yüzyılda 50 yaşında olan bir insan ile 21. yüzyılda aynı yaşta olan birey arasındaki fark inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Çok değil, 40 yıl geriye gittiğimizde dahi yaş algısının değişimini gözleyebiliyoruz. Peki, nedir bu değişim? Bu kadar kısa zaman içinde, henüz ölümsüzlük iksirinin de keşfedilmediğini düşünürsek 40 yıl önce artık yaşlandı, dediğimiz kadınlar günümüzde nasıl hayatının baharına geçiş yaptı? Daha net ifade etmem gerekirse; çok değil birkaç sene öncesine kadar kadınların yaşını sormak oldukça kaba bir davranışken, günümüzde gururla cevap verecekleri bir soruya nasıl evrildiğini merak ediyorsanız işte tam da bu konuyu gündeme getirmek istediğimi belirtmek isterim. Ve elbette her zaman olduğu gibi hazırsanız başlıyorum.

Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :3 Bardak

Yaş ve Yaşlılık Kavramları Arasındaki Fark Nedir?


Doğduğumuz andan bu güne geçen ve her yıl itibari ile ölçülen zaman, yaştır. Yaşlılığın tanımı ise geçen zamanın biyolojik, sosyolojik ve psikolojik bir sürecidir. Daha net ifade etmek gerekirse yaş kronolojiktir ve takvim yaşı olarak ifade edilir. Yaşlılık ise kişinin kendine bakıp sağlıklı yaşaması, sosyal hayatının aktifliği ve psikolojik durumu ile ölçülür. Düzenli spor yapan, sağlına dikkat ederek beslenme düzeni kuran, sosyal güvencesi olan bir birey ile düzensiz hayat yaşayan bireyler, sosyo ekonomik kültürel farkları olan kişiler aynı şekilde yaş almazlar. Bir de buna genetik faktörleri eklediğimiz de aynı yaşta olan bireylerin farklı görünümlerinin nedenleri ortaya dökülmüş olur. Buraya kadar yaş algısının bilimsel boyutuna kısa bir giriş yaptım. Fakat benim sizinle paylaşmak istediğim konu bilimsel bir bakış açısından çok kadınların yaş algısının görünümlerine yansıyan bölümü olduğu için konuyu geçmişten bugüne aynı yaştaki kadınların değişen yaş algısına evirerek inceleyeceğim.

Yaş Algısının Değişimi


Bir örnekle yaş algısının değişimi konusuna balıklama bir giriş yapmak gerekirse; aynı yaşta iki kadın düşünmenizi rica ediyorum. Biri 80’li yıllarda yaşıyor, diğeri ise günümüzde yaşıyor olsun. Bu kadınların 50’li yaşlarında olduğunu da göz önünde bulunduralım lütfen. Kafanızda daha net oturması için geçmişte oldukça popüler olan “Altın Kızlar” dizisindeki kadınların görselini örnek olarak göstereceğim ve günümüzdeki kadınları ise 50 yaşını devirmiş Jennifer Lopez, Cate Blanchett Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Monica Bellucci, Julianna Moore gibi kadınlardan seçiyorum. Elbette tıbbı müdahalelerin olmadığı bir çerçevede inceleme daha iyi olabilirdi ama teknoloji dünyasında yaşadığımız gerçeği bu ihtimali ortadan kaldırıyor ne yazık ki. Bu yüzden küçük dokunuşları görmezden gelmek durumundayız.

Pinterest

Pinterest
Üsteki fotoğrafta “Altın Kızlar” dizisindeki kadınlar 50’li yaşlarında ve bu dizi 80’li yıllarda popülerdi. Her ne kadar günümüzde Dünya Sağlık Örgütü 50’li yaşları henüz yaşlı olarak kabul etmese de 80’li yıllarda 50 yaşında olan bireyler yaşlı olarak kabul edilirdi. Fotoğraftaki görünümlerine baktığımızda da apaçık yaş almış kadınlar görüyorum. Şimdi bir de Cate Blanchett’in fotoğrafına bakalım. Aynı yaşta olmalarına rağmen çok daha canlı, dinamik ve genç görünmüyor mu? Peki ne değişti aradan geçen 40 yılda? İşte bu sorunun cevabı aradan geçen her şey geçmişten bugüne kadınların yaş algısının değişimidir!

Aradaki yaş algısını etkileyen faktörlerin en başında değişen moda, güzellik algısı ve dönemsel değişiklikler geliyor. “Altın Kızlar”ın kıyafet ve makyajını bugün Cate Blanchett’e yaptığımız zaman duru görünümü bir anda birkaç yaş almış bir görünüme evrilecek. Tam tersi yapıldığı zaman ise “Altın Kızlar”ın görünümü gençleşecek. Peki yaş algısı bu kadar basit mi gerçekten? Birkaç trend kıyafet, makyaj, saç değişimi yeterli mi sizce? İşte orası biraz tartışmaya açık bir konu.

Pinterest
Çünkü yaş algısının değişimi sadece dış görünümden ibaret değildir. Günümüzün en popüler yıldızlarından olan Jennifer Lopez’e baktığımız zaman veya onunla kendimizi karşılaştırdığımızda, 50 yaşına geldiğimizde bu kadar dinç olabilecek miyiz, diye sorgulamadan duramıyoruz. İşte o zaman ortaya yaş algısını etkileyen sosyo ekonomik durum etkisi çıkıyor. Belki aynı şartlara sahip olsak biz de 50’li yaşlarımızda biraz argo bir tabir ile “taş gibi” olabiliriz.

Pinterest
Fakat sonra Monica Bellucci'nin de aşağı yukarı JLO ile aynı yaş dilimde olduğunu fark ettiğimde ama o daha yaşlı duruyor diyebilirim. İşte o zaman yaş algısının biyolojik konumuna değinmek zorunda kalıyorum. Yüzeysel bir bakışla tamamen sağlıklı yaşamı hayat tarzı olarak belirlemiş bir kadın ile hayat tarzına sporu pek dahil etmemiş bir kadın farkı görebiliyorum. Küçük müdahaleler de farkı daha belirginleştiriyor elbette ve genetik faktörler de cabası!

O halde nedir bu yaş algısı? Neden şimdiki kadınların çoğu yaşlanmadan genç kalabiliyor? gibi sorular ile kendimle çelişiyorum. İşte bu noktada geçmişten günümüze değişen yaş algısını tek bir çizgide açıklayamayacağımı kabul etmek durumunda kalıyorum. Belki bu konuda bir tez hazırlasam daha detaylı ifadelerde bulunabilirdim ama bu kısa içerikte size söylemek istediğim tek şey gelecekte 50 ve üzeri yaşlara geldiğimizde de genç sayılacağız – şahidimiz Dünya Sağlık Örgütü – ama asla 30’lu yaşlarındaki bir Gisele gibi görünmeyeceğiz. Fakat “Altın Kızlar” gibi görünmeyeceğimiz de kesin! Çünkü kendi hayat çerçevemizde kusursuz görünmek yerine hayatı daha basit hale getirip, hedeflerimizi daha gerçekçi ve ulaşılabilir düzeyde tutarak her yaşta genç görünüme sahip olabileceğimizi biliyoruz. Düzenli bir hayat, bedensel egzersizleri yaşam şekline yerleştirmek, sağlıklı beslenme ve yaşlanmanın dışa vurumunu en çok etkileyen sosyoekonomik durumunun iyileştirilmesine çabalamalıyız. O nedenle kadınların ilk hedefi üretimde olmak olmalı, kendini geliştirerek ekonomik gücünü eline almalı, sonrası biraz çaba ile çorap söküğüdür.


Yukarı Kaydır