Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Fransa’nın Ajda Pekkan’ı: Dalida
Wikipedia
BİYOGRAFİ

Fransa’nın Ajda Pekkan’ı: Dalida

Ajda Pekkan’ın meşhur “Palavra” şarkısını bilirsiniz: “… Palavra palavra palavra / Hepsi palavra inanmam sana” Kendisine aşık olduğunu söyleyen adamın palavralarına kanmayan bir kadına eşlik ettiğimiz bol palavralı bu şarkının aslı, İtalyan sanatçı Mina’ya ait. Mina’nın “Paroles, Paroles” isimli söz konusu eseri, İtalyan asıllı Fransız müzisyen Dalida tarafından tekrar seslendirilince dünyanın dört bir tarafında bilinen, hit bir şarkıya dönüşmüştü. Öyle ki şarkıyı bir zamanlar Mina’nın söylediğini unutanlar bile oldu. Ajda Pekkan ise Paroles, Paroles’ün aranjmanı Palavra’ya “Ajda” adlı albümünde yer verdi ve şarkı, 1975’te kitlelerle buluştu, çok da sevildi. Biz de Dalida ve Ajda Pekkan'ın bu bağından sebeple, iki sanatçı arasında kıyaslama yapmaya kalkışmasak da Dalida’ya “Fransa’nın Ajda Pekkan’ı” yakıştırmasını uygun gördük. Lafı daha fazla uzatmadan, hadi, hep beraber güzel yıldız Dalida’nın yaşamına bakalım.

Yayın Tarihi :30 Oca 2022
Süre :2 Bardak

Pinterest
Asıl ismi Iolanda Cristina Gigliotti olan Dalida, 1933’te Kahire’de doğdu. Anne ve babası İtalyan’dı. Babasının müzisyen olmasının etkisi olsa gerek, küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilendi, viyolonsel ve şan dersleri aldı. 18 yaşındayken model olarak çalışmaya başladı ve 3 sene sonra da 1954’te Mısır Güzellik Kraliçesi seçildi. Sonrasında Kahire’de çekilen filmlerde oyunculuk yapmaya başladı.

vogue.fr
Bu sırada Fransız bir yönetmenle tanışıp evlenen Dalida, Paris’e taşındı. Başlangıçta bazı filmlerde rol aldı ancak sonrasında şarkı söylemeye yöneldi. “Bambino” isimli şarkısıyla tanınmaya başladı ve henüz 23 yaşındayken Paris Olympia’nın açılışında sahne aldı. Bu, onun ilk konseriydi. Tüm bunların gerçekleştiği 1956 yılı, Dalida’nın kariyeri açısından oldukça parlak bir seneydi.

Pinterest
Bu tarihten itibaren Dalida, şöhretin basamaklarını hızlıca tırmanmaya başladı. 1957’de ilk Altın Plak ödülünü kazandı. Yaptığı "Gondolier" ve "Itsi Bitsi Petit Bikini" gibi şarkılarla büyük başarılara imza attı. Dünya turnelerine çıkıyor ve ünlü müzisyenlerle beraber çalışma imkanı buluyordu. Şarkılarını sadece Fransızca değil; Arapça, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca da dahil pek çok dilde söylüyordu. 

Pinterest
Dalida, ikinci evliliğini, birlikte çalıştığı yapımcı Lucien Morisse ile yaptı. Ancak bu evlilik de istediği gibi gitmedi. Morisse, Dalida’nın durmaksızın çalışmasını istiyor ve onu mutsuz ediyordu. Sadece birkaç ay süren bu evliliğin ardından sanatçı, yeni aşkı Jean Sobieski ile tanışacaktı.

Sobieski ile ilişkisi de iyi gitmeyen müzisyen, bu sırada başarıdan başarıya koşuyordu. 1965’te Mihalis Kakoyannis’in meşhur Zorba (Zorba The Greek) filminde "The Dance of Zorba" şarkısını seslendirmesi de bu başarılardan biriydi. Konserleri tıklım tıklım doluyor; sadece Fransa’da değil, konser verdiği Hong Kong ve Vietnam gibi ülkelerde de idol olarak görülüyordu

Pinterest
1967, Dalida için en zorlu senelerden biriydi. İtalyan şarkıcı Luigi Tenco ile yeni bir ilişkiye başlamış ve adamla evlenmeye karar vermişti. Birlikte katıldıkları San Remo Festivali'nde işler istedikleri gibi gitmeyince bu durum, Tenco’yu oldukça sarstı. Kariyerinin henüz çok başında olan Tenco, bu olayın etkisiyle yaşamına son verdi. Dalida, Tenco’nun gidişinden sonra kendisini toparlayamadı ve birkaç ay sonra kendisi de intihar etmeye çalıştı.

Pinterest
Bir yandan hayatın anlamını arayan bir yandan da kariyerine devam eden Dalida, dünya turuna çıkıyor ve sevenleriyle buluşuyordu. Pek çok ödül kazanıyor ve albümleri inanılmaz satıyordu. Ajda Pekkan’ın Palavra’sının bizlerle buluşmasını sağlayan “Paroles, Paroles” şarkısını, 1973’te Alain Delon ile birlikte söylemesi ise ona, kariyerinin unutulmaz çıkışlarından birini yaşatacaktı.

vogue.fr
Şarkıları dilden dile dolaşan, birbirinden farklı coğrafyalarda kendisine hayranlık duyulan Dalida, tüm bu başarıların ortasında maalesef kendisini yalnız hissediyordu. 1975’te arkadaşı Mike Brant ve 1983’te sevgilisi Richard Chanfray’in intiharı gibi kişisel hayatında şahit olduğu trajik olaylar, onu bir hayli etkilemişti. 1987 yılına geldiğimizde, arkasında yaşama dayanamadığını söyleyen bir not bırakarak Paris’te hayatını sonlandırdı.
Hem çok parıltılı hem de fazlasıyla hüzünlü bir yaşamı tecrübe eden Dalida’nın şarkılarını dinlemek, 60’lar ila 80’ler arası bir geçmişe ışınlanmanız için bulunmaz bir fırsat. Ayrıca Ajda Pekkan dışında Alpay’dan Ayten Alpman’a, Hümeyra’dan Zeki Müren'e, ülkemizde Dalida’nın şarkılarından aranjman yapan sanatçıların eserlerine de bir göz atın deriz.
Yukarı Kaydır