Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Fransa Mahkemesi Kadına Şiddet Davasında Devleti Suçlu Buldu

29 Kas 2022

Fransa’da mahkeme; aile içi şiddete maruz kalan ve eski eşi tarafından asitle saldırıya uğrayan kadın için, devleti “ağır ihmal” ile suçladı. Mahkemenin suçlamaları, devletin şiddet gören kadına yeterli korumayı sağlamadığı yönünde oldu. Devleti suçlayan mahkeme, gerekçe olarak “yeterince önlem alınmamasını” gösterdi.

12 Haziran 2018 tarihinde 41 yaşındaki Karim Bouembassa, Fransa’nın Marsilya kentinde yer alan bir sokakta iki çocuğunun annesi olan eski eşine sülfürik asitle saldırmıştı. Saldırısının ardından Karim Bouembassa, Temmuz 2019 yılında 18 yıllık hapis cezasına çarptırılmış, ancak cezası Temyiz Mahkemesi sonucunda 15 yıla indirilmişti.
 
Eski kocasının sülfürik asitle saldırdığı mağdur kadın ise olayın yaşandığı zamanlarda birkaç ay boyunca tehdit altında yaşadığını ve devlet tarafından korunmadığını gerekçe göstererek, devlete dava açmıştı. 
 
Eski eşine şiddet uygulamasına ve adli gözetim altında tutulmasına rağmen 18 Nisan ve 6 Haziran 2018 tarihinde eski eşinin evinin yakınlarına giden saldırgan Karim Bouembassa ise gözetim altında oluşunu defalarca ihlal etmişti
 
AFP’nin bildirdiğine göre, 6 Haziran’da gözaltına alınan saldırgan Karim Bouembassa, hakkında çıkartılan tutuklanma emrinden iki gün sonra serbest bırakılmış.
 
Kadının açtığı davaya ilişkin 16 Kasım tarihinde Fransa Mahkemesi’nin aldığı kararda; o dönemde mağdurun yeterince korunmadığı ve kamu adalet sisteminin, mağdurun yaşadığı saldırıyı önlemede ve görevini yerine getirmede yetersiz kaldığı ifadeleri belirtildi.
 
Mahkeme; devletin, yaşanan “ağır ihmal” durumunda adalet hizmetinin kusurlu işleyişinden ve bu kusurdan kaynaklanan manevi zarardan sorumlu tutulması gerektiğini bildirerek, saldırıdan kaynaklı zararı önlemekle yükümlü olduğuna karar verdi.
 
Devletin adalet sisteminin kusurlu olmasından dolayı devletin; mağdura yaşadığı manevi zarardan kaynaklı 10 bin Euro tazminat ödemesi gerektiği ve mahkeme masrafları içinse 3 bin Euro ödenmesi gerektiği de öne sürüldü. 
 
Mahkeme, olayın mağduru olan iki çocuk içinse manevi zararlarını karşılamak adına 3 bin Euro ek ödeme yapılmasına da karar verdi. 
 
Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan mahkeme, aile içi şiddete maruz kalan kadının yeterince korunmamasını gerekçe ederek, kadının yaşadığı olaydaki sorumlu ve suçlunun “devlet” olduğuna karar verdi.
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?