Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
trthaber.com
GLOBAL NEWS

Fransa ile Azerbaycan Arasında Gerilim

02 Ara 2022

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır anlaşmazlığı sorunu, Fransa ile Azerbaycan arasında gerginliğe sebep oldu. Fransız Senatosunun Bakü’ye yaptırım uygulanmasını talep eden önergeyi kabul etmesi, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki gördü. Bakü Maslahatgüzarı Julien Le Lan, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına çağırıldı.

1 Bardak
Ermenistan ve Azerbaycan arasında 13 Eylül 2022’de başlayan çatışmalar, iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmış ve 16 Eylül tarihinde ateşkes sağlanmıştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ateşkese rağmen Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarına yönelik iddialarını sürdürdüğünü belirtmişti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ekim ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir röportajında Azerbaycan’ı eleştirdiğine ve suçladığına değinmişti. Bu sebeple Fransa’nın barış görüşmelerine katılamayacağını belirten Aliyev, ABD ve Rusya’nın hiçbir zaman resmi olarak taraf tutmadığının altını çizmişti. 
 
Dün Fransa Ulusal Meclisi’nde “Azerbaycan’ın Ermenistan’a yönelik saldırısını sonlandırmasını ve Güney Kafkasya’da barışın tesis edilmesini” öngören tasarı oylandı. Uluslararası hukukta bağlayıcılığı olmayan maddeler, Azerbaycan’ın saldırılara devam etmesi halinde bireysel ve ekonomik yaptırımların değerlendirilebileceğine değiniyordu. 256 evet oyuyla kabul edilen tasarının ardından Azerbaycan, kararla ilgili itirazda bulundu. Fransa’nın daha önceki yaklaşım ve açıklamalarından rahatsız olan ve normalleşme sürecini baltaladığını belirten Azerbaycan, kabul edilen tasarıyla birlikte harekete geçti. Yapılan açıklamada Bakü Büyükelçiliği Maslahatgüzarı (Büyükelçi atanamadığında diplomatik ilişkileri yürütmekle görevlendirilen kişi) Julien Le Lan’ın Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi. 

headtopics.com
Fransa’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınır sorununda etkin bir rol oynamak yerine uluslararası hukuk tarafından korunan egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne bir saldırı oluşturur nitelikte kararlar aldığını belirten Azerbaycan, içişlerine müdahalenin son bulmasını istediğini vurguladı. Bakü Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Julien Le Lan ise yapılan açıklamaların ardından, Fransa Ulusal Meclisi’nden çıkan kararın hükümetin görüşünü yansıtmadığını söyledi. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki barış müzakerelerinin tamamen desteklendiğini öne süren Julien, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan itirazların ilgili makamlara iletileceğini aktardı. 
 
Fransa’nın arabuluculuk görevini adil ve tarafsız bir şekilde yerine getiremeyeceğini düşünen Azerbaycan’ın, yapılan görüşmelerin ardından nasıl bir yaklaşım sergileyeceği ve kabul edilen tasarıdan sonra yapılan açıklamaların farklılığıyla ilgili Ermenistan’ın yorumunun ne olacağı merak ediliyor. 
 


 
Kaynaklar: 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?