Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Fransa Hükümeti, Kürtajı Güvence Altına Alıyor

28 Haz 2022

ABD'de Yüksek Mahkeme'nin kadınların anayasal kürtaj hakkını tanıyan kararı bozmasının ardından tepkiler sürerken, Fransa hükümeti kürtajı anayasal güvence altına almaya çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’de Yüksek Mahkeme’nin ülkede 1973'ten bu yana kürtajı yasal hale getiren Roe vs Wade (Wade'e karşı Roe) kararını iptal etmesi dünya kamuoyunu sarsmıştı. Şubat ayında sızdırılan bir görüş taslağı sebebiyle beklenilen bir karar olması, tepkilerin seviyesini azaltmamış, dünya genelinde protesto eylemleri düzenlenmişti. Yaklaşık 50 yıldır yürürlükte olan kararın arkasında eski Başkan Donald Trump döneminde atanan muhafazakar yargıçlar olduğu vurgulanmış, sivil toplum ve kadın dernekleri kararın ardındaki yargıçlara tepkilerini dile getirmişti.
 
ABD’deki kararın ardından Fransa hükümeti, kürtajın anayasal güvence altına alınması için kolları sıvadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisinin meclisteki grup başkanı Aurore Berge, ABD'deki kararın ardından “kürtaja saygıyı güvence altına almak” isteyen tasarıyı hazırladığını belirterek, dünyadaki ve ülkedeki kürtaj karşıtlığına tepki gösterdi. 
 
Kamu radyosu France Inter'e konuşan Berge, "Kadın hakları her zaman kırılgan haklardır ve düzenli olarak tehdit altındadır. Fransa'da bugün adımlar atmalıyız ki, yarın mevcut yasaların herhangi bir şekilde tersine çevrilmesin" ifadelerini kullandı. “Dünyada her 9 dakikada bir kadının güvenli olmayan kötü bir kürtaj yöntemi yüzünden hayatını kaybettiğine” dikkat çeken Berge, devletin tüm kadınlara kürtaj hakkı garantisi vermesi gerektiğini söyledi.
 
Tasarıya ilişkin konuşan Başbakan Elisabeth Borne, tasarıyı “tüm kalbiyle desteklediği” dile getirdi. Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, hükümet bakanlarının da desteğini aldığını belirterek, "Bütün kadınlar için, insan hakları için bu tasarıyı değiştirilemez yapmalıyız. Parlamento bu metin üzerinde ezici bir çoğunlukla birleşebilmelidir." ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise ABD’deki kararın ardından kadınlarla dayanışma içinde olduğunun altını çizerek, Yüksek Mahkeme tarafından ilan edilen kararı “özgürlükleri baltaladığı” gerekçesiyle eleştirdi. Öte yandan Berge’nin parlamentoya sunduğu tasarıyı desteklediğini dile getiren Macron, “tasarıyı kabul ettirecek çoğunluğa sahip olunsa da, diğer parlamento gruplarıyla dayanışma içinde olunmalı” çağrısı yaptı. 

Kaynaklar©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?