Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Formula 1'de Kadın Etkisi
Hannah Schmitz-twitter
KADIN KAFASI

Formula 1'de Kadın Etkisi

Spor dallarını cinsiyetlerle ilişkilendirmek vazgeçilmeyen problemlerden biri. Bunu yaparken de sıklıkla başvurulan yol belli özelliklerle cinsiyetleri eşitlemek oluyor. Gücün, kıyasıya mücadelenin veya savaşa benzetilen spor mücadelelerinin erkeklikle, zerafet, şıklık veya estetik gibi nitelemeler içeren mücadelelerin de kadınlıkla ilişkilendirilmesi genel toplumsal cinsiyet algımızın basit bir dışa vurumu aslında. Bu yüzden herhangi bir maçı “erkek oyunu bu!” diye izleyenlerle “bu spor da kadınlara çok yakışıyor, erkeklerde böyle olmuyor” diyenler bilerek ya da bilmeyerek aynı yerde duruyorlar. Fakat Formula 1 burada özel bir yerde duruyor. Hangi açıdan mı? Birlikte bakalım.

Editör :Cihad Özsöz
Yayın Tarihi :21 Eyl 2022
Süre :1.5 Bardak

Lewis Hamilton ve Angela Cullen-crash
Hiç unutamadığım bir an var. Bir Süper Lig maçı sonrası yaptığı bazı açıklamalar sonrası, kendi ekibinden bir yönetici çıkıp Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı’nın duygusal davrandığını söylemiş, bunun üzerinde de kimsecikler durmamıştı. Çünkü bir kadın olarak futbol kulübünün başkanlığını yürütmesi erkekler için zaten yeteri kadar tuhafken, bir de kamera karşısına geçip beklenmedik eleştiriler yapması kabul edilemezdi. Duygusal davranmıştı çünkü kadındı(!). Herhangi bir erkek yöneticinin, erkek olan kendi başkanı için bu tip ifadeler kullandığını pek duyamazsınız. Bu olayda herkes kendi başkanını her zaman eleştirdiğimiz toplumsal cinsiyet kalıpları üzerinden kategorize edip kamuoyunun önüne atan kulüp yöneticisini haklı bulmuştu. Çünkü futbol erkek sporu olduğundan(!) kadın bir yönetici zaten bu fotoğrafa tam oturmuyordu(!).

Ruth Buscombe-racefans
Bu yanlış algıyı aşan toplumlar ya da topluluklar herkesin her alanda görev alıp başarılı olabileceği zemini de hazırlamış oluyorlar. Formula 1 organizasyonunda yer alan takımlar bunu aşmak gerektiğini fark edenlerin başında geliyor. Bu sayede takımlardaki bazı kritik görevlerde birçok kadının başarıyla yer aldığını görebiliyoruz. Bu isimlerden birisi de Hannah Schmitz. Red Bull takımının baş strateji mühendisi olan Schmitz, Verstappen ve Perez’in elde ettikleri bireysel ve takım başarıları için yaptığı rehberlikle dikkatleri üzerine çekiyor. Yarış esnasındaki pit stop stratejileri ve lastik tercihleri (ki bunlar ilk akla gelenler) gibi kritik kararların doğru zamanda verilmesinin önemini bu sezon Ferrari’nin kaybettiği yarışlarda ve podyumlarda gördük. Schmitz bu zor ve stresli görevi başarıyla yerine getiren önemli bir isim.

Monisha Kalterborn-gptoday
Dikkat çeken bir diğer isim de Angela Cullen. Mercedes takımının şampiyon pilotu Lewis Hamilton’ın fizyoterapisti olan eski hokey oyuncusu Cullen, aynı zamanda pilotun sırdaşı ve arkadaşı olarak dikkat çekiyor. Hamilton’a yalnızca fiziksel sağlığıyla ilgili konularda değil duygusal olarak da destek olduğunu, şampiyonluklarında Cullen’ın etkisinin yadsınamaz olduğunu belirten pilotun açıklamalarından biliyoruz. Takımının yarış stratejisi konusunda görev alan bir diğer isim de Ruth Buscombe. Alfa Romeo takımında görev alan Buscombe daha önce de Ferrari ve Haas’ta görev almış. Williams Racing’in kurucusu eski yarışçı Sir Frank Williams’ın kızı olan Claire Williams da babasından sonra takıma patronluk yapmış önemli isimlerden. Aynı şekilde başkanlık görevi üstlenen bir diğer isim de eski Sauber patronu Monisha Kalterborn. Detaylarını öğrendikçe ardında yatan teknolojiyle dudaklarımızı uçuklatan motor sporlarında önemli konulardan birisi de aerodinamik. Mercedes takımının rüzgâr testlerinden sorumlu isimlerinden Kathryn Richards bu konuda öne çıkan isimlerden biri. Sadece takımlar için değil Formula 1 organizasyonu için önemli isimler de var tabii. Bir dönem organizasyonun pazarlama şefi olarak görev yapan Ellie Norman bu isimlere örnek verilebilir.

Ellie Norman-theguardian
Bu örnekler çoğaltılabilir elbette. Şoförlük ve dolaylı olarak da motor sporları erkeklere özgü alanlar gibi gösterilerek kadınların bu alandaki konumları her zaman tartışmaya açık hale getiriliyor. Ancak burada saydığımız isimler karar mekanizmalarında yer alan kadınların ne kadar kritik kararlarla takımların ve pilotların başarılarına etki ettiklerinin kanıtı. Bu alanlarda gördüğümüz dönüşümü gündelik hayata aktarabilmemiz çok önemli zira bir sporu iyi ya da kötü yapmanın cinsiyetle bir alakası olmadığını artık anlamamız gerekiyor.  

Yukarı Kaydır