Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Fitness’a Yeni Başlayanların Akıllarındaki Sorulara Cevaplar
SPOR

Fitness’a Yeni Başlayanların Akıllarındaki Sorulara Cevaplar

17 Kas 2022

Yeni bir yolculuğuna başlamak korkutucu ve heyecan verici olabilir. Özellikle bu yolculuk fitness ve spor ile alakalıysa bilinmesi gereken bir çok şey olduğundan insanlara daha da korkutucu gelebilir. Öğrenilecek egzersizler, izlenecek diyetler, güçlendirilmesi gerekem irade ve üstesinden gelinecek zorluklar vardır. Ancak bir fitness rejimine başlama kararını vermek ve sağlığınızı iyileştirmeye yönelik adımlar atmak, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerdir. Bu yüzden korkunuzu bir kenara bırakmalı ve hemen öğrenmeye başlamalısınız. Bugünkü yazımızda bu yolculuğun başında hemen hemen herkesin sorduğu ve bilmesi gerekenleri derledik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve detaylara geçelim.

Spor salonundaki ekipmanların, aletlerin ne işe yaradığını dahi bilmiyorum, nereden başlamalıyım?

Bu yolculuğun en zor ve korkutucu olan kısmı kesinlikle ilk gittiğimiz ve konu hakkında en ufak fikrimizin olmadığı günlerdir. Bu durumda sakatlanmamak veya iyi performans göstermek için yapabileceğiniz en iyi yöntem bir antrenör ile çalışmaktır. İyi bir antrenör size her bir ekipmanın hangi kas gruplarını çalıştırdığını, uygun egzersiz tekniğini, nefes alma düzenlerini ve formlarınızın kontrollerini yaparak doğru olanlarını gösterip eğitim verebilir. Sürekli olarak bir antrenörden yardım almanıza gerek yoktur. Temelleri öğrenmek adına 8-10 seans alabilirsiniz. 
Ne Sıklıkla Antrenman Yapmalıyım?

Bu soru da yeni başlayanların çokça sorduğu bir sorudur ancak ne sıklıkta egzersiz yapmanız gerektiği, fitness seviyenize, hedeflerinize ve zaman sınırlamalarınıza göre değişiklik göstereceğinden bu soruya genel bir cevap vermek oldukça zordur. Hedef ne kadar yüksek olursa, peşinden gitmek için o kadar çok zaman harcamanız gerekir. Bununla birlikte, çok yorucu bir işiniz, bir aileniz veya diğer önemli işleriniz varsa, haftada saatlerce egzersiz yapamayabilirsiniz. Böyle durumlarda hedefinize ulaşmak için daha sabırlı olmanız gerekir. Ancak minimum bir değer vermemiz gerekirse haftada 3 gün 1'er saat spor yapmanız kabul edilebilir bir değerdir.

Protein Tozu Gibi Takviyeler Kullanmalı Mıyım?

Fitness gibi sağlığın ve zindeliğin ön planda olduğu rutin sorumluluklar akıllı ve verimli bir egzersiz programı ile sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı gerektirir. Yeni başlayan bir birey için bu beslenme programında belirtilen protein, yağ ve karbonhidrat değerlerini vücuda sağlamak o kadar da zor olmadığından bu tarz takviyelere gerek yoktur. Size hemen her türlü spor takviyesine atlamanızı söyleyenler ya yanlış bilgilendirilir ya da sizler üzerinden para kazanmaya çalışır. Eğer spor kariyeriniz 1-2 seneyi aştıysa ve gerekli protein değerlerini vücudunuza sağlayamıyorsanız kullanmanızda bir sakınca yok. Ancak unutmayın ki reklamlarda denk geldiğiniz bu ürünlerin sihirli bir değneği yoktur aynı protein değerlerini tavuktan almanız size daha çok fayda sağlayacaktır.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?