Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
unsplash
ZOOM

Finallere Nasıl Hazırlanmalıyız?

01 Ara 2022

Kış iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Havanın gitgide soğuması üniversite öğrencilerine final tarihlerinin yaklaştığını hatırlatıyor. Tarih yaklaştıkça herkes kendi meşrebince hazırlıklar yapıyor. Notlarını temize çekenler, not dilenenler, konuları geriden yakalamaya çalışanlar, derste ses kaydı alanlar ve daha niceleri. Peki siz bunlardan hangisisiniz? Son gececi mi, yoksa düzenli öğrenci mi? Ezberci mi, yoksa okuduğunu anlayıp cevap verenlerden mi? İşinize yarar mı bilmem ama bu metinde size aslında çok basit olan bazı çalışma stratejilerini hatırlatmayı planlıyorum. Lütfen aşağıya buyurun.

1.5 Bardak

unsplash
Biraz kişisel yeterliliklerim biraz da mesleki durumum nedeniyle, buradaki tavsiyeler daha çok sosyal bilimler alanında eğitim görenleri ilgilendirebilir. Çünkü herkesin epey mutsuz olduğu ezbere dayalı eğitim anlayışı, ezberi hiç beceremeyen benim gibileri çabucak eliyor. Bilhassa formül ezberlemeye dayalı sayısal problemleri beceremeyen benim gibiler, “Sözel bölümler de iyi aslında ha” diyerek sonradan bu kararlarına pişman olacakları devasa kitaplarla boğuşurken bulabiliyorlar kendilerini. Yine de yatkınlıklarınızı iyi süzüp sevdiğiniz bir bölüme yerleştiyseniz mevcut durumu idare etmenin yollarını aramanız gerekiyor. Özellikle uzun metinler okumak zorunda kalan ezber karşıtlarının sistematik çalışmaktan başka çaresi yok.

unsplash
Öğrencilik yılları son gececi olarak geçmiş, bugün öğrencilere bol bol “Sizi anlıyorum ama…” ile başlayan cümleler kuran bir akademisyen olarak en temel önerim düzenli okuma. Yani özellikle üniversite düzeyinde öğrenci beklentisi genellikle ders kapsamında verilen metinlerin özetlerinin, hatta özetin özeti denebilecek slaytların paylaşılması oluyor. Ancak maalesef bu yolla edinebileceğiniz bilginin işinize yarama olasılığı yok. Sorumlu olunan metinler sadece siz okursanız bir anlam kazanabilir. Bu okumayı da dümdüz okuyup geçme biçiminde yapmamak gerekiyor. Mutlaka metin üzerine ya da ayrı bir yere anladığınız ya da önemli bulduğunuz yerleri not olarak çıkarmanız gerekiyor.

unsplash
Bu noktada aklınıza not çıkaran arkadaşlarınızın gelmiş olması çok doğal. Ancak unutmamanız gereken şey arkadaşınızın önemsediği yerlerle sizinki arasında farklar olabileceği ve onun aklına güvenerek girdiğiniz sınavdan başarısız olursanız ona kızma hakkınızın olmadığı gerçeği. Bu okumaların ders takibiyle desteklenmesi de elzem tabii. Ders ve okuma notları birleşince sınav sizin için bir teferruata dönüşecektir. Tabii neden üniversite okuduğunuza dair ufak da olsa bir farkındalığınız varsa.

unsplash
Renkli renkli kalemler, bol bol post-it kullanan biriyseniz elbette buna saygı duyarım. Ancak sadece bir kâğıt-kalem kombinasyonunun önünde hiçbir şeyin duramayacağını hatırlamanızı isterim. Çok fazla isim, kavram ve -dil bölümlerinde- kelime içeren dersler için hatırlatıcı kartlar ve benzeri buluşlar geliştirenler görüyorum. Bunların sonucu, en iyi ihtimalle sınavı atlatsanız bile, hepsinin ertesi gün zihninizden silinmesi olacak. Dolayısıyla bu isim, kavram ve kelimeleri pratikte kullanıma sokmanız gerek. Bunları bir mesleği icra etmek için öğrendiğinizi hatırlayıp, kullanım alanlarıyla hatırda kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu bilginin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

unsplash
Özetle şovdan, hap bilgiden ve başkalarının aklına güvenmekten daha sade ve kendinize iyi hissettirecek çözümler olduğunu bilin. Bu aşamaya geldiyseniz muhakkak geçmişte belli düzeyleri atlatacak başarıyı gösterdiğiniz içindir. Size bunu yaptıran motivasyonu ve aklı kullanabilirsiniz. Niyetim alelade bir kişisel gelişim metni yazmak değil tabii ki. Sadece hem öğrenci hem de öğretici olarak işin iki tarafında da yeteri kadar vakit geçirmiş birinin hatırlatmaları gibi okumanızı isterim. Çok sevdiğim bir hocam bana günün 24 saat olduğunu ve her şeye yettiğini hatırlatmıştı. Belki beni etkileyen bu cümle sizde de bir şeylerin uyanmasını sağlar; “8 saat uyku herkese yeter, 8 saat eğlensen eğlenceye doyarsın, kalan 8 saat bir şeyler çalışmak için fazlasıyla yeterli”. Blok bir 8 saatten söz etmiyorum tabii. Birkaç saat ayırıp, sonra gönlünüzce kafa dağıtıp tekrar dönmek size ders de geçirtir, tez de yazdırır. Yeter ki neden okuduğunuzu hatırlayın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?