Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
 Filistin: Çocuklara Uluslararası Koruma Çağrısı
GLOBAL NEWS

Filistin: Çocuklara Uluslararası Koruma Çağrısı

23 Kas 2022

Filistin Dışişleri Bakanlığı; Filistin’deki çocukların maruz kaldığı suçlara dikkat çekerek, Filistin’deki çocuklara yönelik uluslararası koruma sağlanması çağrısında bulundu. Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda, çocuklara karşı gerçekleştirilen suçlardan sorumlu olanın İsrail olduğu bildirildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail tarafından şiddet gördüğünü açıkladığı Filistinli çocuklar için uluslararası bir koruma çağrısı gerçekleştirdi. Filistinli çocukların İsrail tarafından şiddet gördüğünü dile getiren Filistin Dışişleri Bakanlığı; İsrail’in tavırlarını kınadı.
 
Dışişleri Bakanlığı’nın duruma ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Yahudi yerleşimcilerin, Batı Şeria’nın El Halil kentinde yer alan Harem-i İbrahim Camisi’nde ve caminin çevresinde taşkınlık yaptığı, saldırgan kişilerin Filistinlilerin ev, araç ve dükkanlarını hedef aldığını bildirdi.
 
Açıklamada; Yahudi yerleşimcilerin, küçük yaştaki Filistinli Yezen Er-Recebi isimli bir çocuğu darp ederek yaralaması şiddetle kınandı. Ayrıca Filistinli çocuklara yönelik saldırı ve suçlardan tümüyle İsrail hükümetinin sorumlu olduğu da bildirildi. 
 
Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın çocuklara uluslararası koruma sağlanması amacıyla yayınladığı açıklamada; “Racebi'ye yapılan bu saldırının, Filistinli çocukları öldürmeyi, onları yaşam hakkından mahrum etmeyi amaçlayan resmi bir İsrail politikası olduğuna” değinildi. 
 
Uluslararası, yerel ve İsrailli insan hakları kuruluşlarının yayınladığı raporlara göre, Filistinli çocukları hedef alarak Filistin’in umut vadeden bir geleceğe sahip olmasını önlemek amacıyla Yahudi yerleşimcilerinin ve İsrail hükümetinin sürdürdüğü politikalara değinen açıklamada; “İşgal güçleri, 1967 yılından bu yana 50 bin çocuğu gözaltına aldı. Bunlardan yaklaşık 160'ı hala işgal cezaevlerinde tutuluyor. Ahmed Manasıra'nın da arasında olduğu bu çocuklar psikolojik ve fiziksel şiddet, aşağılama ve baskının en ağır şekline maruz kalıyorlar.” ifadeleri kaydedildi. 
 
Eylül 2020’den bu yana 2 bin 240 çocuğun hayatını kaybettiğini bildiren Filistin Dışişleri Bakanlığı; ayrıca, İsrail güçlerinin Cenin kentinde düzenlediği baskın sırasında 18 yaşındaki lise öğrencisi Filistinli Mahmud Abdulcelil es-Saadi’nin öldürülmesini de kınayarak, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin konuya ilişkin sorumluluğu üstlenmesini talep etti. 
 
İsrail güçleri tarafından işlenen bu suçun Filistin halkı aleyhinde neredeyse her gün gerçekleştirilen öldürmelerin bir parçası olduğu” kaydedilen açıklamada, İsrail hükümetinin bütün bu suçlarla doğrudan ilişkili olduğu vurgulandı. 
 
Filistin’de meydana gelen çocuk ölümlerini kınayan Filistin Dışişleri Bakanlığı; uluslararası toplumdan Filistin halkı ve çocuklarına yönelik koruma sağlanması çağrısında bulundu. 
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?