Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Fazla Eşyalardan Nasıl Kurtuluruz?
Pexels
MİMARİ VE DEKORASYON

Fazla Eşyalardan Nasıl Kurtuluruz?

Çoğu evin bir görünen bir de görünmeyen yüzü var. Görünen yüzü olan odalar tıpkı birer vitrin kadar düzenli. Değilse de, en azından neyin nerede olduğu belli. Vitrinin ardında kalan dolaplar, çekmeceler, depolar ise adeta saklı bir bit pazarı gibi. “Belki lazım olur.”, “Anısı var.”, “Bir gün kesin kullanırım.” diye sakladığımız eşyalar çoğu zaman lazım olmuyor, anıları unutuluyor, kullanacağımız o gün hiç gelmiyor. Yaşamımızda belki de en fazla vakit geçirdiğimiz evlerimiz ise zamanla “şey”lerin istiflendiği bir yere dönüşüyor. Ne olduğunu, ne işe yaradığını, ne yapacağımızı bilmediğimiz bu tür eşyalar, ister görünür ister saklı olsun, ruh halimizi oldukça fazla etkiliyor. Bir nevi ruhumuz ve zihnimizin yansıması haline geliyor. Dolayısıyla evdeki fazla eşyalardan kurtulmak, evimizi daha yaşanabilir kıldığı gibi ruhumuzu da arındırıyor.

Editör :Miray Gülsoy
Yayın Tarihi :30 Kas 2021
Süre :2 Bardak

Pexels
Küçük Adımlar

Söz konusu fazla eşyalardan kurtulmak olduğunda sorun çoğu zaman nereden başlayacağımızı bilememek oluyor. Yıllardır dokunulmamış o depoyu ya da dolabı açarsak içinden neler çıkacağını, toplamanın ne kadar süreceğini kestiremediğimiz için erteledikçe erteliyoruz. Ta ki yer kalmayana dek. Tüm dolabı düzenlemek gerçekten oldukça büyük bir iş. Dolayısıyla işe, dolabın bir bölümünü veya çekmecesini düzenleyerek küçük adımlarla başlayabilirsiniz. Böylelikle stresiniz azalacak ve başlamanız kolaylaşacaktır. Şuan kalkıp koca dolabı düzenleyemezsiniz fakat 20 dakika gibi kısa bir sürede küçük çekmeceyi düzenlemek mümkün.

Pexels
Zamana Yaymak

Küçük adımlarla birlikte, bu düzenleme sürecini zamana yaymak da oldukça önemli. Özellikle de “Bir temizlik günü belirler kıyafet dolabımın tamamını boşaltır, öyle düzenlerim.” diyor ve o günü aylardır belirleyemiyorsanız. Nasıl bu eşyaları bir günde biriktirmediysek, bir anda düzenlemek zorunda da değiliz. Kendi temizleme biçiminize göre, belki haftada bir günün yarısını ayırarak veya her gün bir yada yarım saat belli bölgeleri düzenleyerek bu işi zamana yayabilirsiniz. Böylelikle belki yalnızca bir kaç hafta kadar görece kısa bir zamanda hem yorulmadan ve hem de strese girmeden fazla eşyalarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Pexels
Atmak yada Atmamak

Peki bu depo, dolap ya da çekmeceleri yeniden düzenlerken elimizden çıkaracağımız eşyaları neye göre seçeceğiz? Bazı eşyaları zaten gördüğünüz an atmanız gerektiğini bilirsiniz. Fakat bazıları epey kafa karıştırıcı olabilir. “Belki zayıflarım.” diye yıllardır elinizde tuttuğunuz o XXXS elbise, neyle neyi birbirine bağladığı bilinmeyen paketi dahi açılmamış o kablo, gidip satın almak isteseniz nereden satın alınacağını bilmediğiniz onlarca minik süs eşyası arasında kaybolabilirsiniz. Kurtulacağınız eşyaları seçerken iki şeyi göz önünde bulundurmak işinize yarayabilir. O eşyayı geçtiğimiz bir sene boyunca hiç kullanmadıysanız ve o eşyaya bakınca çok da heyecanlanmıyorsanız kurtulmanızın vakti çoktan gelmiş olabilir.
 Bunlarla birlikte eğer örneğin elinizdeki kıyafetleri ayırmakta zorlanıyorsanız kendinizi ödüllendirerek ikna edebilirsiniz. “Dolabımdan çıkardığım her beş kıyafette kendime hakikaten istediğim bir yenisini alacağım.” diyerek, hem fazlalıklardan kurtulur hem de açılan yeri ihtiyacınız olan veya çok istediğiniz yeni bir kıyafetle doldurabilirsiniz. 

Pexels
Sınıflandırmak

Eşyaları düzenlerken veya seçerken sınıflandırmak da oldukça önemli. Süs eşyalarını bir kutuya, kabloları da ayrı bir kutuya koyduğunuzda elinizde olanları ve hangilerinin fazlalık olduğunu görmeniz kolaylaşır. Böylelikle hem fazla kabloları atabilir hem de bir dahaki sefer kablo aradığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle depoda sakladığınız kutuları sınıflarına göre etiketlemek de oldukça pratik olabilir. 

Pexels
Ivır Zıvır Çekmecesi 

Birçok dolabı düzenlediniz ve kurtulmak istediğiniz fazlalıkları seçtiniz. Fakat hala tam olarak sınıflandıramadığınız ve kurtulmak da istemediğiniz eşyalar, tabiri caizse, “ıvır zıvır”lar kaldı diyelim. Bunlar çivi, fiş, değiştirme kartı, sırt kaşıyıcı gibi herhangi “şey”ler olabilir. Bu ve böyle eşyalar için evinizin kolay ulaşılabilir bir yerinde çekmece ya da kutu ayırmak işinizi oldukça kolaylaştırabilir. Nereye koyacağınızı bilemediğiniz bu eşyalar tek bir çekmecede birikirse; bunları bulmak kolaylaşır, eve yayıyalarak evi dağıtmamış olurlar ve elinizin altında olunca kullanıp kullanmayacağınızı da kolaylıkla test edebilirsiniz. Böylelikle senede bir veya iki defa evin her yerini yeniden düzenlemek yerine yalnızca bu ıvır zıvır çekmecesini düzenleyebilirsiniz.

Pexels
Paylaşmak, Bağışlamak, Dönüştürmek

Her birimizin evinde fazlalıklar ve her birimizin de ihtiyacı olan eşyalar var. Sizin kurtulduğunuz fazlalıklar bir arkadaşınız veya hiç tanımadığınız bir yabancının ihtiyaçlarından birini karşılayabilir. Ayırdığınız bu eşyaları sevdiklerinizle paylaştığınız buluşmalar düzenleyebilir, bağışlayabilir, işe yaramayanları da dönüştürebilirsiniz. 

Evlerimiz benliklerimizi yansıtır. Bizim ruh halimiz evimizi, evimizin hali de bizi etkiler. Evlerimizden arındırdığımız her fazla eşya ile birlikte ruhumuzu da arındırabiliriz.

Yukarı Kaydır