Takvim
RÖPORTAJ

“Fatih Hoca Güvendiği İnsanların İşine Müdahale Etmez!”

14 Eki 2022

Galatasaray taraftarı olsun olmasın, 7’den 70’e herkesin beğenerek izlediği Terim belgeseli hakkında merak ettiklerimizi, belgeselin başarılı yönetmenleri Burak Aksoy ve Altuğ Gültan’a sorduk. Kendileri çekimlerin nasıl geçtiğinden, Fatih Terim’in karakterine kadar birçok konuda bize son derece içten yanıtlar verdiler.

2.5 Bardak
Yapımcılığını Goya Entertainment’ın üstlendiği, senaryosunu Altuğ Gültan’ın yazdığı, Burak Aksoy ve Altuğ Gültan tarafından yönetilen, geçtiğimiz ay Netflix'te yayına giren 4 bölümlük Terim belgeseli gündeme bomba gibi düştü. 

Belgeseli izlerken Fatih Terim’in eşsiz ve mükemmeliyetçi karakteri kadar, belgeselin yapımına da hayran kaldık. Böylesine bir ismin evine konuk olup hayatına iştirak etmek, yıllar sonra bile izlenebilecek bir belgesel yapmak, bir imparatorun nasıl yetiştiğini anlatmak inanın herkesin harcı değil. 

Başarı gerçekten de asla tesadüfen olmuyor diyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İşte karşınızda belgeselin tasarım aşamasından yönetmeliğine kadar birlikte çalışan Burak Aksoy ile Altuğ Gültan ile gerçekleştirdiğimiz Fatih Terim röportajı.

Cumhuriyet Gazetesi
Öncelikle ellerinize sağlık. Gerçekten de muhteşem bir yapım olmuş. Fatih Terim hakkında bir belgesel çekmek nereden aklınıza geldi?

Aslında bu proje bize Goya Entertainment yapımcıları Merve Zorlu ve Güneş Çelikcan tarafından iletildi ve tabii ki Fatih Terim ve Netflix isimlerini duyunca biz de çok heyecanlandık. Tarihe damga vurmuş isimlerin hikayesini anlatmak herkese nasip olmuyor, dolayısıyla bizim için kaçırılmayacak bir fırsattı. Ancak isim büyük olunca beklenti de büyük oluyor ve üzerimize düşen yükün ağırlığını projenin en başından itibaren hissettik. 

İnişleri ve çıkışlarıyla yarım asırı geçmiş sansasyonel bir spor kariyerinden bahsediyoruz. Belki bugün pek çoğumuzun bildiği hikayeler de yer aldı bu belgeselde, ancak bizim amacımız bu hikayeyi ana akıma, yani futbolla alakalı veya alakasız herkese ve hatta gelecek nesillere aktarabilmekti. Belki elli sene sonra da birilerinin Fatih Terim diye bir adam vardı ve imkansız denilenleri yaptı demesini ve ilham almasını istedik. Bunun yapılabileceği en doğru adres de Netflix’ti ve platformun yarattığı etki sayesinde inanılmaz geri dönüşler aldık. Hala da alıyoruz ve bu heyecanı yaşıyoruz

Peki çekimler nasıl geçti?

Belki dışarıdan bakanlar için Fatih Terim’le çalışmak zordur gibi bir algı vardır. Ancak şöyle bir gerçek var ki, Fatih Hoca güvendiği insanların işine müdahale etmez, sadece destek olur... Hocanın güvenini kazanmak kolay demiyoruz, tabii ki kolay değil; zaten bunu beklemek de fazla iyimser olurdu. Düşünsenize bu hayatta her türlü insanı tanımış, binbir zorlukla, engelle karşılaşmış ve defalarca ayağa kalkmış birinin güvenini kazanmak zaten kolay olamaz. Bir de sizi evine alıyor, size hayatını anlatıyor. Ne şanslıyız ki Fatih Hoca bize güvendi ve bu imkanı sundu...

Sorulacak soruların tamamını ilk kez kayıt esnasında duydu, bu fırsatı da bize verdi... Herkes bu kadar cesur olamayabilirdi. En kolayı soruları önden alıp hazırlanarak cevap vermek ancak böyle bir ön hazırlık, en doğal tepkileri yakalamamıza engel olurdu. Çünkü ezberlenmiş cümleler olacaktı, belki de alacağımız cevaplar. Ancak bu belgeselde röportaj veren herkes bu cesareti gösterdi ve gerisi bizim için çok keyifliydi. İnanması güç başarılara imza atmış bir ismin hikayesini en ham haliyle birinci ağızlardan dinleme fırsatımız oldu. Sonrasında bize düşen bu sıra dışı hikayeyi ekrana taşımaktı. Biz de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

Netflix
Fatih Terim ile olan anılarını anlatmak için ekran karşısına geçen onlarca ve birbirinden değerli isimler var. Bu isimleri bir araya getirmek gerçekten de son derece zor olmalı, nasıl başardınız?

Biz projeyi tasarlarken bu hikayeyi anlatacak ideal bir isim listesi oluşturduk. Açıkcası isimleri alt alta gördüğümüz zaman biraz fazla talepkar bir liste olduğunu düşündük ancak listenin büyük çoğunluğu bir şekilde bu belgesele dahil oldu. Sadece Türkiye sınırlarındaki isimleri bile bir belgeselde toplamak oldukça zorken, Romanya’dan, İtalya’dan, Brezilya’dan dünya yıldızları bu hikayede yer aldı. Bu konuda öncelikle yapımcılarımızın ve tüm yapım ekibinin emeği çok büyük. Gerçekten hiç kolay değildi kısıtlı bir süre zarfında spor dünyasından bu kadar büyük isimleri bir arada toplamak. Tabii ki Fatih Terim isminin de büyük bir cezbediciliği olmuştur.

Çekimlerde sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

Genelde belgesellerin tıkandığı ve yaratıcı ekibin zorlandığı nokta kurguda drama yaratmaktır. Elinizde yeteri kadar kuvvetli bir hikaye yoksa izleyiciyi ekranda tutma olasılığınız pek kolay olmayabilir. Ancak bizim elimizde öyle bir hikaye vardı ki, bizim için daha zor olan bu kadar dolu bir hayatı 45-50 dakikadan oluşan dört bölüme sığdırmak oldu. Elbette anlatamadığımız pek çok hikaye kaldı, ancak futboldan örneklendirmek gerekirse; bir takım maça 18 oyuncuyla gider ve bunların hepsi birbirinden yetenekli olsa da sahaya o maça en uygun 11’i sürmek zorundadır. Bizim için de en zoru bu hikayeye en uygun 11’i seçmek oldu.

aa.com.tr
Terim belgeselini izleyen herkesin aklında aynı soru var, belgeselin devamı gelecek mi? 

Bu hikayenin henüz bitmediği mesajını Fatih Terim belgeselin hem başında hem de sonunda vermişti. Dolayısıyla bu hikayenin devamı yazılacaktır, fakat bir belgesel olarak mı yoksa başka bir formatta mı meraklısıyla buluşur onu henüz biz de bilmiyoruz. 

Peki aklınızda çekmeyi düşündüğünüz yeni bir belgesel veya senaryo aşamasında olduğunuz yeni bir yapım var mı? 

Şu anda üzerinde çalıştığımız çok da hevesli olduğumuz projeler var. Bunların bazıları prodüksiyon, bazıları kurgu aşamasında ancak henüz konu veya isim paylaşamıyoruz, o yüzden sürpriz olsun. 

Merakla bekliyoruz. Son olarak Faruk Süren’e sorulduğu gibi biz de size soralım: Fatih Terim’i siz olsanız kime benzetirdiniz?

Eğer belgeseldeki gibi futbolculuk döneminden bahsetiyorsak, Galatasaray’a olan aidiyeti ve adanmışlığı günümüz koşullarında biraz Arda Turan’ı anımsatıyor sanki.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?