Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Faroe Adaları – Türkiye: Gelecek Umutsuz
star
SPOR

Faroe Adaları – Türkiye: Gelecek Umutsuz

26 Eyl 2022

Uluslar Ligi son maçında, Türkiye milli takımı Faroe Adaları’na konuk oldu. Maçı 2-1 mağlup tamamlayan kırmızı beyazlılar bir önceki maçla B Ligi’ne yükselmeyi garantilese de Faroe Adaları maçının ardından da gelecek için pek çok soru işaretine yol açtı.

cnntürk

Beklediğimizi Bulamadık


Geçtiğimiz perşembe Lüksemburg ile 3-3 berabere kalarak B Ligi’ne yükselmeyi garantileyen Türkiye milli takımı son maçında da gelecek adına umut vermekten uzak bir görüntü çizdi.

Maçın bazı bölümlerinde oldukça zorlandığı göze çarpan Türkiye’nin oyun gücüne yönelik şüpheler artarken, teknik direktör Stefan Kuntz yeniden eleştiri oklarının hedefinde yer aldı.

posta

Maçın Geneli Üzerine


Stefan Kuntz yönetimindeki milli takımımız sahaya Altay, Zeki, Ozan, Kaan, Eren, Ferdi, Berkan, İrfan, Yunus, Kerem, Serdar ilk on biriyle çıktı.

Teknik direktörlüğünü Hakan Ericson’un yaptığı Faroe Adaları ise Gestsson, Davidsen, Gunnar Vatnhamar, Vatnsdal, Sørensen, Bjartalíð, Sølvi Vatnhamar, Andreasen, Joensen, Olsen, Edmundsson on biriyle sahadaki yerini aldı.

Elli birinci dakikada Davidsen’in, elli dokuzuncu dakikada Edmundsson’un gollerine engel olamayan Türkiye, seksen dokuzuncu dakikada sonradan oyuna dahil olan Serdar Gürler ile bir gol bulsa da mağlubiyete engel olamadı.

Maçın ilk dakikaları karşılıklı top kayıplarına sahne oldu. Faroe Adaları’nın üç-dört oyunculu sıkı presi ve kendi yarı sahalarında alanı oldukça disiplinli bir şekilde daraltmaları milli takımımızın uzun zaman kayda değer bir atak yapamamasına yol açtı.

Rüzgâr şiddeti, saha zemininin sentetik olması gibi detaylar da işin içine girince oyuncularımız topa sahip olmakta çoğu defa başarısız oldu.

Yirminci dakikadan sonra zaman zaman baskıyı artıran bir milli takımdan bahsedebilecek olsak da çoğunlukla kenar ortalarıyla yapılan hücumlarla maçın kilidini bir türlü açamadık.

Merkezden neredeyse hiç çözüm üretemediğimizi, Faroe Adaları oyuncularının yüksek fizik güçleri ve disiplinli oyununu göz önünde bulundurduğumuzda da hikâye bizim adımıza giderek kötüleşmeye başladı.

gazeteoksijen

Analiz Edilmesi Gereken Bir Gol


İkinci yarının da benzer bir özeti var aslında. Fakat değerli birkaç noktanın altını çizmek gerek.

Öncelikle, evet, Uluslar Ligi’nin bu periyodunun son maçıydı. Evet, üst lige çıkmayı garantileyen bir milli takım sahaydı.

Fakat eksileri şimdi görüp konuşmazsak sonra çok geç olabilir...

Örneğin, Faroe Adaları oyuncularının belirgin fizik üstünlüğü üzerine düşünülmeli. Neden fizik kalitemiz bir türlü istediğimiz seviyede olmuyor?

Malum, milli takımlar belirli zaman dilimlerinde toplanan, bir araya gelen oyunculardan kurulur. O halde yukarıdaki soruyu ligimize yöneltmek daha doğrudur belki de...

Ya da örneğin, üst lige çıkma şansı olmayan Faroe Adaları milli takımı nasıl oluyor da maçta daha arzulu, daha disiplinli taraf olabiliyor? Bunu sadece prestijle açıklamak mümkün mü? Türkiye’yi mağlup etmenin prestij getirisi yeterli ve doğru bir cevap olabilir mi?

Bir de...

Yenilen iki golün ama özellikle ilk golün incelikle irdelenmesi, üzerine çalışılması lazım.

İlk golde, son çizgide kolaylıkla adam eksiltilmesi, sonra da neredeyse altıya üç bir ceza sahası içi pozisyonunda, golü atan Davidsen’in bomboş kalması tekrar tekrar izlenmeli.

trthaber

Teknik Direktör Sorunu Mu?


Lüksemburg maçı sonrası Türkiye teknik direktörü Stefan Kuntz ile alakalı eleştiriler doğal olarak artmıştı... Faroe Adaları maçından sonra da bu eleştirilerin aynı şiddetle devam edeceği muhakkak.

Yine de milli takım, futbolumuz eksenindeki sorunların sadece teknik direktör sorununa bağlanıp bağlanamayacağını, futbolu değiştirebilecek, dönüştürebilecek, yetki sahibi futbol aktörlerinin sürekli kendilerine sormaları şart. Üstelik soruya cevap vermek üzere de milli takımın son on yılını baz almaları yeterli olabilir.

Neyi yanlış yapıyoruz sorusu sıklıkla gündemde.

Belki de artık neyi doğru yapıyoruz ve bu doğruları kimler uyguluyor sorularını sormak gerekiyordur.

Futbolun yarınına,

Geleceğine,

Gençlerimize,

En azından bu kadarını borçluyuz.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?