Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Evin Kalbini Tasarlıyoruz: Şahane Mutfaklar
MİMARİ VE DEKORASYON

Evin Kalbini Tasarlıyoruz: Şahane Mutfaklar

Mutfak evin kalbidir denir, boşuna değil elbet. Tüm keyifli muhabbetlerin yapıldığı, gizli şeylerin konuşulduğu, iş kisvesi altında kopkoyu sohbetlere dalınan bir yerdir mutfak. En çok yorulduğumuz ve aynı zamanda da en çok dinlendiğimiz yerdir. Köpüklü kahvelerin tadına da en çok varılan mekândır hem yalnızlığı hem de bir aradalığı simgeler. Yemek yapmayı sevin ya da sevmeyin mutfağın bir araya getirici gücünden yola çıkarak kendinize bir mutfak tasarlayın. Buyurun, detaylara geçelim.

Editör :Nazlı Doğan
Yayın Tarihi :23 Eyl 2022
Süre :2.5 Bardak

Dolap KapaklarıBir mutfakta en çok bulunmasını istediğimiz şey güzelce saklasın ve bize konforlu bir yerleşim sağlasın diye çeşit çeşit dolap şüphesiz. Bir odada en çok bulunan nesne o odanın renk ve tarz ağırlığını üstlendiğine göre de dolap kapaklarını tasarlamakla işe başlamalıyız demek oluyor.
Artık dolap kapakları açık renk olmalıdır gibi fikirler eskide kaldı. Koyu, antrasit renklerle sıklıkla karşılaşıyoruz. İsterseniz kapakları arzu ettiğiniz renklerde zımparalama işlemine ihtiyaç duymadan her yüzeye uygulanan boyalardan alarak kendiniz boyayabilirsiniz. Bazı kapakları farklı renklerde tasarlayabilir ya da dolapların içleriyle dış kısımlarını kontrast renklerle kurgulayarak eşsiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ayrıca kendinden dokulu bir form yaratmak isterseniz buna uygun doku kartları ve fırçaları olduğunu söylemek isterim. İsterseniz evinizin bütününe hizmet eden isterseniz tamamen ayrıksı bir yapıda, her nasıl kurgularsanız kurgulayın bu dokunuşla sanatsal bir hava kazandırabilirsiniz mutfağınıza.

Dekoratif Bir Köşe

 
Kim demiş mutfaklarda dekoratif bir kısım yaratılamaz diye? Alanınız müsaitse bir köşe yaratabilir, müsait değilse duvarın bir kısmını dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz. Fakat mutfağın ruhunu yaratmak için bence böyle bir köşe şart. İster kurutulmuş biberlerinizi asın ister kevgirlerinizle dekorasyon yaratın isterseniz de bir rafa dizeceğiniz farklı fincanlarla göz alıcı ve ilginç bir görüntü elde edin. Yeter ki bu kısımda kendinizi, ruhunuzu yansıtın. Elbette mutfak dolaplarınızla ve mutfağın diğer büyük parçalarıyla uyumlu olmasına dikkat etmekte fayda var.

Örneğin yerlerde açık renkli bir ahşap kullanıldıysa bu ahşapla uyumlu raflar tasarlayabilir, yine bu renklerle uyacak objeleri sıralayabilirsiniz. Mutfakta hali hazırda kullandığınız bakır sahanların, tepsilerin, tencerelerin dekoratif yanından da faydalanabileceğinizi unutmayın. Yaşayan bir mutfak yaratmak için oldukça güzel bir hamle oluyor.
Ayrıca mutfakta bitkilerin de çok güzel durduğunu söylemekte fayda var. Tezgâh üstünde, mutfak masasının üstünde ya da büyük bir bitkiyse camın önünde konumlandırabilir yeşilin en doğal tonunu böylece dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. Minik sukulentleri kahve köşenizde değerlendirmeyi de bir düşünün derim.

Çay, Kahve Köşesi

 
Evinizin çalışma odası ya da salon gibi bir odasında kahve köşesi planlamadıysanız mutfakta bir ufak raf veya bir küçük dolapla bu meseleyi çözebilir ve dekoratif hale getirebilirsiniz. Kahve makinası mocha pot, süt köpürtücü, çeşit çeşit kahveler, bitki çayları, çay ve kahve ekipmanları ve elbette çeşit çeşit formda ve renkte fincanlar bu köşe için olmazsa olmaz. İmkân varsa 2 küçük bar taburesiyle bu kahve köşesini daha işlevsel hale getirebilir günün en keyifli anlarını geçirmeye vesile olabilirsiniz.

Tezgâhta Ahşap Dokunuşu

 
Artık endüstriyel ve profesyonel mutfaklarda sıklıkla gördüğümüz bir şey ahşap tezgâhlar. Hem kesme tahtası niyetine kullanılıyor hem de nefis bir doku kazandırıyor mutfağa. Fakat elbette bakımını doğru yapmak, soğan, sarımsak gibi ağır kokulu şeyleri o kısımda kesmemek ahşabın ömrünü uzatıyor. Ahşaptan, ağaç dokusundan vazgeçemeyenler için bu tercihin oldukça güzel durduğunu söylemeliyim. Ağaç tonunu seçerken parkelerinizi ve pencere pervazlarının rengini göz önünde bulundurmak bir bütünlük yaratacaktır. Ayrıca dolap kapaklarıyla da uyumu yakalamak tabii ki çok önemli.

Mutfak Malzemelerini Sergileyin

 
Mutfakta hali hazırda kullandığınız tabakları, bardakları, tavaları, tencereleri, havanları, bakır ya da emaye malzemeleri sergilemekten çekinmeyin. Hem dolapları ekonomik kullanmak açısından hem de malzemelerin elinizin altında olması açısından fayda sağlıyor. Tabii bu sergilemeyi nasıl yapacağınız da çok önemli. Duvarlara tavalar için iri çiviler çakabilir, çeşitli boylarda askılar asabilir, boy boy raf dizayn edebilir, davlumbaz çevresini, ocak arkasını rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Ada Mutfak Seçimi

 
Mutfak dekorasyonunda ada mutfak çok seviliyor. Zannetmeyin ki ada mutfak için büyük bir organizasyon gerekiyor. Aslında bir masayla bile ada mutfak dokusunu yaratabilirsiniz yeter ki alanda yeriniz olsun. Hatta yeriniz yoksa ve mutfağınıza bir yemek masası sığıyorsa da yine ada mutfak dizaynına girişebilirsiniz demektir. Mutfağınızın şekline göre ince uzun ya da dikdörtgen bir ahşap masa, bu masaya bazı saklama alanları ve bir köşesine de 2 sandalye koyarak bu havayı yaratabilirsiniz. Sonuçta illaki orta kısımda ocak ve davlumbaz olması gerekmiyor. Yemek hazırlığınızı yapacağınız bir alanı pekâlâ keyfinizce tasarlayabilirsiniz.

Yukarı Kaydır