Evdeki Tehlike: Yetiştirilmesi Sakıncalı Bitkiler
pexels
ZOOM

Evdeki Tehlike: Yetiştirilmesi Sakıncalı Bitkiler

Neredeyse hepimizin evi ya da bahçesi yeryüzünün oksijen sağlayıcıları ve süsleri olan bitkilerden nasibini almıştır. Bazılarımızın balkonundan nergis eksik olmaz, bazılarımızın başucu sehpasında tuttuğu orkidesiyle monolog yapmadan günü geçmez. Bitkilerin hayatımızdaki yeri sarsılmaz bir noktada anlayacağınız. Ancak aynı odada bulunduğumuz, yanı başımızda tuttuğumuz bitkilerin hepsinin yüzde yüz masum olduğunu söylemek mümkün değil. Onların, farkında olmayabileceğimiz tehlikeli yüzleri de var…

Editör :Sümeyye Cİn
Yayın Tarihi :17 May 2022
Süre :1.5 Bardak

pexels
Fulya

Nergisgiller familyasına mensup olan bu narin, soğanlı çiçeğin genellikle sarı ve beyaz tonlarını görürüz ama neredeyse elliye yakın çeşidi bulunur. Bahçe dekorasyonundaki yeri yadsınamazdır onun çünkü hem kokusu hem görüntüsüyle insanı adeta mest eder. Fakat bu narin görüntüsünün aksine, fulya son derece zehirli bir bitki. Kazara yutulduğu takdirde yoğun mide ağrılarına, kusmaya ve ishale neden olabiliyor. Yüksek tansiyonu ve kalp çarpıntılarını da etkilediği bilinir. Bu yüzden, fulya çiçeği onu yutma ihtimali bulunan küçük çocukların yaşadığı mekânlarda yetiştirilmemelidir.

pexels

Difenbahya


Misafir olduğumuz evlerde, gittiğimiz restoran ve kafe gibi kapalı mekânlarda en çok rastladığımız bitki çeşitlerinden birisi Difenbahyadır… Meksika, Arjantin ve Batı Hint Adaları kökenli difenbahya çiçeğini, dilsiz baston, kavınvalide dili ya da leopar zambağı olarak da bilir çoğumuz. Her ne kadar kucaklayıcı görünse de, difenbahya da zehirlidir. Temas ya da yutma halinde el, dil ve dudaklarda şişme, yanma ve ağrı meydana gelebilir. Ayrıca havayolu tıkanıklığı ve solunum yetmezliği gibi ciddi problemlere de kapı aralayabilir. Bilim insanları bu zehirlenmeye bitkinin içeriğindeki kalsiyum oksalat kristallerinin yol açtığını söylüyor. Elbette, çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutulması tavsiye ediliyor. 

pexels

Zakkum


Yine rengiyle ve ahengiyle büyüleyen bir çiçekle karşı karşıyayız. Tıbbi amaçlarla kullanılan, idrar söktürücü ve kalp kuvvetlendirici etkisi bulunan bir çiçek zakkum. Fakat ismen de hiç iyi çağrışımlar yapmayan bu bitki, bilinçsiz tüketildiğinde kalp yetmezliğine, ishale ve ağır zehirlenmelere neden oluyor. Tarihte zakkum yapraklarının çiğnenmesinden dolayı gerçekleşmiş ölümler bile var. Bu nedenle yeterli bilinç düzeyine erişmemiş bireylerin bulunduğu ortamlarda yetiştirmek için uygun bir çiçek değildir. 

pexels

Ağlayan incir


Bir diğer adıyla Ficus Benjamin, Asya ve Avustralya’ya has bir çiçektir ve Moraceae familyasının türlerindendir. Bangkok’un resmi ağacı olarak da bilinen Ağlayan incirin bolca yaprağı bulunur. Kimisinin yaprakları alacalı bir görüntüye sahiptir ki bu ev dekorasyonunda tercih edilme sebeplerinden biridir, çünkü oldukça elegant görünür. Ancak Ağlayan incir, astım rahatsızlığı bulunanlar ya da latekse alerjisi olanlar için yetiştirmesi sıkıntılı bir türdür. Furokoumarin, flavonit, reçine veya kauçuk gibi çeşitli toksinler içeren bitki, kediler ve diğer evcil dostlar için oldukça toksiktir. Aşırı tükürük, oryantasyon bozukluğu kusma ve ishal gibi semptomlara neden olan bitki, felce ve dolaşım çökmesine kadar götürebilir evcil dostlarımızı.

pexels

Ardıç Bonsai Ağacı


Küçücük, ağacımsı gövdesiyle otantikliği sevenleri çekebilecek bir bitkidir Ardıç Bonsai Ağacı. Evinizde minyatür bir ağacın varlığı her ne kadar hoşunuza gitse de, bu bitkinin de hoşnutsuzluk yaratan bir yüzü mevcut. Bu sevimli minik ağaçlar, bulundukları ortamlarda maalesef ki burun tıkanıklığı ve göz sulanması gibi kısa vadede can sıkmayan fakat uzun vadede katlanılmaz olan etkilere sahip. Bu nedenle, ev dekorasyonlarında kullanılması ya da bebeklerin olduğu alanlarda yetiştirilmesi önerilmiyor.

pexels

Sukulent


Biliyoruz… Bakımı aşırı kolay. Bütün türleri çok minimal ve şık görünüyor masalarımızın üzerinde. Su vermeyi unutmak, toprağını değiştirmeyi es geçmek pek de sorun olmuyor sukulentleri tercih ettiyseniz. Ancak bu sevimli bitkilerin içinde bambaşka canlıların da yaşadığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dikkat edilmediği takdirde ‘unlu bit’ ya da ‘kabuklu bit’ olarak anılan küçük böcekler sizi çiçek beslediğinize pişman edebilirler.

Yukarı Kaydır