Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Pexels
SEYAHAT

Evcil Hayvanlarınız İle Seyahet Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

24 Mar 2023

Otobüslerle, kendi arabanızla veya kara yollarında gidebileceğiniz herhangi bir araçla, hava yollarında ve deniz yollarında, hemen hemen her türden taşıtı kullanarak seyahatlere gidiyor olabilirsiniz. Ancak bu seyahatler esnasında evcil hayvanlarınızı sürekli tanıdıklarınıza emanet ediyorsanız aklınız sürekli onlarda kalabilir. Evcil hayvanlarla kurulan bağların ne kadar kuvvetli olduğunu bildiğimizden onlardan asla ayrılmama isteğinizi çok iyi anlıyoruz. Bu yüzden seyahat esnasında evcil hayvanlarınızı da yanınıza alarak yapabileceğiniz seyahatler esnasında nelere dikkat ederek daha rahat bir yolculuk geçirebileceğiniz derliyoruz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Yolculuğunuza Göre Önlem Alın
Hangi ulaşım aracını kullanacağınızı önceden belirleyin. Eğer uçak ile ulaşımı tercih ettiyseniz, satın aldığınız biletin firmasına ulaşıp evcil hayvan yönetmeliği hakkında bilgi alın. Firmadan firmaya değişiklik gösterebileceği gibi genel olarak 23cm x 30cm x 40cm’i geçmeyen kafeslerde; 8 kg ve altı kedi, köpek ve küçük ötücü kuşların, ek ücret dahilinde kabin bölümünde seyahat etmesine izin veriliyor. Bunun üstündeki değerlerde valizlerin bulunduğu kargo bölümünde seyahat etmesi gerekmektedir.
Eğer ulaşım aracı olarak otobüsü tercih ettiyseniz, aşı karnesi bulunan köpek, kuş ve kedilerinizi kendi kafesinde kilitli olmak şartı ile kucağınızda veya koltuğunuzun ön kısmında konumlandırabilirsiniz. Böyle durumlarda kucağınıza almanız daha sağlıklı olacaktır. Aşağı tarafa koyduğunuzda evcil hayvanlarınızın stres seviyesi artabilir. Eğer deniz yolculuğu tercih edecekseniz otobüs ile aynı kurallar geçerli olmakla birlikte köpeklerin ağızlık takma zorunluluğu bulunmaktadır. Tabii ki ister bu tarz toplu ulaşım araçlarını tercih edin ister kendi özel aracınızla seyahat edin yanınızda her zaman evcil hayvanınıza ait bütün belgeleri bulundurun. Eğer hayvanınız yolculukta çok stres yapıyorsa veya kusma, bulantısı oluyorsa bir veteriner ile görüşerek onun seçeceği ilaçları verebilirsiniz.

Konaklayacağınız Otelden Net Bilgi Alın

Genel olarak oteller ile artık telefon üzerinden görüşmeden sadece internet sitesinde bulunan yönergelere kesin gözüyle bakarak odaları ayırtıyoruz ve gittiğimizde orada yazanların tam karşılığını bulamıyoruz. Bu durumda hayvan dostu otel ibaresi çok önemlidir. Konaklayacağınız oteli seçtikten sonra baktığınız sitede hayvan dostu yazıyor olsa dahi kendilerini arayıp bu bilgiyi teyit edin. Sonrasında doğabilecek sorunlarla uğraşmamak için sitelerde verilen bilgilere %100 olarak güvenmeyin. Anlık bir sistemsel sorun dahi olabilir.

Ülke Değiştirecekseniz Yasaları Öğrenin

Eğer farklı bir ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız ve evcil hayvanınızı evde bırakmak istemiyorsanız yapmanız gereken ilk şey gitmeyi planladığınız ülkenin evcil hayvan yasalarının neler olduğunu öğrenmektir. Türkiye'de yasal olan ıraklar bazı ülkelerde yasal olmayabilir. Bu konuda çok titiz olun ve kaliteli kaynaklardan gerekli bilgileri öğrenin. Bunun yanında evcil hayvanlarınız için uluslararası sağlık sertifikası gibi gerekli olan bütün uluslararası belgeleri önceden hazırladığınıza emin olun.

Evcil Hayvanınızın İhtiyaçlarını Gözden Geçirin

Evcil hayvanınız ile seyahat etmeye karar verdiyseniz kendisine küçük bir çanta hazırlamayı unutmayın. Hayvanların ihtiyaçları her zaman her yerde bulunamadığından bu çantada bulunan ihtiyaçları birkaç kere gözden geçirin ve unuttuğunuz varsa hemen çantaya ekleyin. Bu çantanın içerisinde evcil hayvanınıza ait kimlik, sağlık belgeleri, aşı karnesi, özel olarak seçilmiş mamalar, gideceğiniz yerde olmamasına karşın mama ve su kabı, hayvanınızı temizlemek için mendil veya yıkamak için kullandığınız şampuan bulundurmalısınız.
Bunların yanında evcil hayvanınızın çok sevdiği ve sürekli oynadığı bir oyuncak varsa onu da kesinlikle bu çantaya eklemelisiniz. Dediğimiz gibi evcil hayvanlarınız nadir bulunan bir mama kullanıyor veya bu tarz nadir bulunan ilaçları bakım ürünleri varsa gideceğiniz yerde bulmanız çok zor olacağından kesinlikle çantayı tekrar tekrar kontrol ediniz.


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?