Pexels
ZOOM

Evcil Hayvanlarımızı Sıcaktan Nasıl Koruyabiliriz?

04 Ağu 2023

Küresel ısınma ve insan kaynaklı iklim krizinin neden olduğu aşırı sıcaklar, bizler kadar evcil dostlarımızı da etkiliyor. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde, rekor sıcakların hissedildiği bu günlerde, evcil hayvanlarımızı aşırı sıcaklara karşı nasıl korumamız gerektiğini mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   İnsan kaynaklı faaliyetler, küresel çapta bir iklim kriziyle karşı karşıya kalmamıza neden oluyor. Dünyanın her yerinde baş gösteren rekor sıcaklar, bizler kadar evcil hayvanlarımızı da oldukça zorluyor. Peki, bizlerden daha çok etkilenen evcil hayvanlarımızı ve sokaklarda yaşayan canlıları, bu sıcaklardan nasıl koruyabiliriz? İncelememize dilerseniz başlayalım. 

Pexels
Dehidrasyona Dikkat Edin 
 
   Evcil hayvanımızın türü, cinsi veya ırkı ne olursa olsun sıcak havalarda dehidrasyona karşı onları korumamız gerekir. Erişebilecekleri her noktaya temiz ve serin su koymanız, sıcak havaları en az hasarla atlatabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Elbette, yalnızca evimizdeki dostlarımız için değil sokaklardaki dostlarımız için de bu imkanı sağlamamız gerekir. 


Pexels
Gölge Alanlar Yaratın 

   Vantilatör, her ne kadar bizler için faydalı bir araç olsa da evcil hayvanlarımız için o kadar da etkili bir çözüm değildir. Bu yüzden evde vantilatör kullanmak yerine onlar için gölge ve serin alanlar yaratmamız gerekir. Bunun için evi sürekli havalandırmak, perdeleri kapalı tutmak veya hava akışını sağlayacak hamlelerde bulunmak önemlidir. 

Pexels
Köpeğinizin Yürüyüş Saatlerine Dikkat Edin 
 
   Güneşin en tepede olduğu saatler, köpeğinizin sağlığı açısından tehlikeli saatlerdir. Hem yoğun sıcaklar hem de asfaltın sıcaklığı köpeğinize ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden sabah yürüyüşü için çok erken, akşam yürüyüşü içinse daha geç saatler tercih edilmelidir. Yüksek sıcaklıkların olduğu saatlerde köpeğinizin evde kalması daha sağlıklıdır. 

Pexels
Dışarıda Gölgede Kalmaya Dikkat Edin  
 
   Eğer sıcaklığın yoğun olduğu saatlerde evcil hayvanınızla dışarıya çıkmanız gerekiyorsa mümkün olduğu kadar gölgeyi tercih etmeniz gerekir. Özellikle köpeğinizi yerde yürütmeden önce yer ısısını kontrol etmeniz, patilerinde yanıklarla karşılaşmamanız açısından önemlidir. Bunu anlamak için elinizi 10 saniye boyunca yerde tutmanız yeterli olacaktır. Eğer 10 saniye geçtikten sonra canınız acımaya başlıyorsa, köpeğinizin de canının acıyacağını göz önünde bulundurmanız gerekir. 


Pexels
Evcil Hayvanlarınızı Yormayın 
 
   Havanın çok sıcak olduğu saatlerde evcil hayvanınızı yormamaya özen göstermeniz gerekir. Çok fazla hareket etmeleri, daha fazla susuz kalmaları anlamına gelir. Bunun için yorucu aktiviteleri daha serin saatlerde yapmayı tercih etmeniz önemlidir.

Pexels
Köpekler İçin Buzlu Dondurma 
 
    Köpeğinizin hem serinlemesini hem de renkli bir atıştırmalıkla tanışmasını istiyorsanız onun için buzlu dondurma hazırlayabilirsiniz. Elbette bunun için şekersiz ve doğal ürünler kullanmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Çeşitli meyvelerle hazırlayabileceğiniz dondurmalar, köpeğinizin serinleyebilmesi için eğlenceli bir seçenektir. 

Pexels
Kedilerinizin Buzla Oynamasına İzin Verin 
 
   Kediler, patileriyle terleyen canlılardır. Bunun önüne geçmek ve serinlemelerine yardımcı olmak için buz küpleriyle oynamalarına izin verebilirsiniz. Bu sayede hem vücutlarını serinletir hem de su içmeyi ihmal etmemiş olurlar. 

Pexels
Tıraşı İhmal Etmeyin 
 
   Evcil dostlarımızı, sıcak havalarda, düzenli bir şekilde tıraş etmemiz gerekir. Özellikle uzun tüylü evcil dostlarımız için dikkat etmemiz gereken bu madde, daha rahat nefes alabilmeleri ve serin kalabilmeleri açısından oldukça önemlidir. 

Pexels
Sokak Hayvanlarının Da Gölgede Kaldığından Emin Olun
 
   Eğer imkanınız varsa sokak hayvanları için de gölge alanlar yaratmak oldukça önemlidir. Güneşte kalmalarını engelleyecek kutular ve evler hazırlamak, yoğun sıcaklardan etkilenmemeleri sağlamak için gereklidir. Elbette hazırladığınız evlerin yanına bir kap su koymayı da es geçmemeniz gerekir. 

Pexels
Evcil Hayvanlarımızı Sıcaktan Nasıl Koruyabiliriz? 

   Evcil hayvanlarımızı ve sokak hayvanlarını korumak bizim görevimizdir. Rekor sıcakların yaşandığı bu günlerde, onları sıcaktan korumak için elimizden geleni yapmamız gerekir.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?