Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pexels
ZOOM

Ev Ararken Başımıza Gelenler

28 Kas 2022

Oysa ki niyetiniz sadece çatısı duvarı düzgün bir eve çıkmaktı, değil mi? Karşınıza öyle tipler çıktı, öyle taleplerle yüz yüze geldiniz ki, belki de 'neyse' deyip oturmaya devam ettiniz hali hazırda oturduğunuz evde.

2 Bardak
'Birileri bunları dünyaya sayıyla salmış olmalı' diyebileceğiniz hangi tip insan varsa, onlarla ev ararken mutlaka muhatap oluyorsunuz. 

pexels

Israrla 'kadın' ev arkadaşı arayan erkekler


Evet, hangi devirde yaşıyoruz? Neden cinsiyetçilik yapalım öyle değil mi? Ancak bu tarz ilanlar veren kişilerin, neler aradıklarına ayrıntılı olarak baktığınızda kesinlikle bütün yenilikçi ruhunuzu kenara bırakıp ilkel dürtülerinize yenik düşüyorsunuz. Öncelikle, adam 'kadın ya da erkek fark etmez' demiyor. 'İlle de kadın, ille de kadın' diye yüz kere not düşüp, 'erkekler yazmasın' diye de not düşüyor peşine. Açıklaması ise çok daha beter, efendim, erkekler pis ve dağınık olurmuş da, kadın daha derleyip toplamaya yatkın olurmuş. Sanki ev için temizlikçi ilanı verecekken kafası karışmış da bir anda yanlışlıkla ev arkadaşı ilanı vermiş gibi. Bunun yanı sıra, evine ev arkadaşı olarak gelecek kadının, eğlenceli olmasını talep eden mi istersiniz (ne için lazımdı? Eve yaşamaya gelen kadın neden seni eğlendirmek zorunda?), özellikle Rus ya da Ukraynalı olmasını talep eden mi istersiniz, hepsine denk geliyorsunuz ev arayışında. Türk erkeğinin Slav kadın merakının ev arkadaşı ilanlarına da yansıdığını gördük ya, artık gözümüz açık gitmeyiz ölsek dahi. Ayrıca, bu arkadaşlar evlerinin sunumunu öyle güzel yapıyor ki, sonuna da 'yalnızca valizini al gel, her şey hazır' ibaresi ekleyip, size 'acaba' dedirtiyorlar, çünkü piyasadaki evlerin hali malum ve biraz düzgün bir ev görünce kafası karışıveriyor insanın. Yine de beklentilerinin farklı olduğu en başından belli olan bu kişilere şans verip vermemek kişinin kendisine kalmış bir karar.

pexels

Ev arkadaşı sitesinden sahte profille yazanlar


Bunu söyleyip önyargılı görünmek istemeyiz ancak, bu da yine ev arayan 'kadınların' başına daha çok gelen bir durum. Arama filtresinden 'sadece kadınlar' seçeneğini seçseniz bile, önünüze düşen seçenekler arasında, kadın gibi davranan erkek profilleri oluyor. Bunu da, ya evle ilgilendiğinizi söyleyen bir mesaj attığınızda duygu sömürüsü kokan bir dille açıklamaya çalışıyorlar (çünkü kaçacak yerleri yok, eve bakmak için gittiğinizde erkek olduğunu göreceksiniz). Bunun yalnızca atılmış bir olta olduğunu düşünmemek elde değil. Bir de, cinsel tercihlerini ve kimliğini de bu ikna sürecine dahil edip sizi avlamaya çalışanlar var. 'Merhaba, adım Tayfun ama geyim, endişe edecek bir şey yok'. Daha ilk saniyeden bir insanın kendiyle ilgili bu kadar özel bir bilgiyi sizinle paylaştığını düşünün. Kıllanmaz mısınız? Tercihleri o yönde olsa dahi, bunu süreçte manipüle etmek için kullandığı çok açıkken, biz de haliyle pek şans verme taraftarı olmuyoruz. Geyim deyip, aynı eve yerleştikten sonra gey çıkmama ihtimalini katmıyoruz bile. Burası Türkiye, kime güveniyoruz, alo?

pexels

'Ben' diliyle ilan veren agresifler


Bir ev arkadaşı aramanın mantığı, hem yaşam masraflarını hem de hayatının bir kısmını paylaşmak. Yani siz aslında o eve, bir besleme olarak gitmiyorsunuz. Ama sanırız böyle varsayım yapan ilan sahiplerinin sayısı hiç de az değil. Çünkü en sık rastladığımız ilan tiplerinden birisi de 'EVİME şu saatten sonra giremez, EVİMDE şu şu hareketleri yapamaz, EVİMİN kurallarına uyacak vb' ibarelerini barındıran ilanlar. Dikkat ettiyseniz ev hep onun. Kurallar onun. Sizin nasıl davranacağınız zaten önceden şartlandırılmış. Hem para verip, hem bu şekilde muamele göreceğiniz bir yerde kalma ihtimali eminiz sinirlerinizi hoplatıyor. 'Madem senin EVİN, ne demeye ev arkadaşı istiyorsun?' diye sormadan edemiyor insan.
İnsanları yeni bir eve çıkmaktan, ev arkadaşı bulmaktan caydıran unsurlar bunlar. Ev bulmanın zaten bu kadar zor olduğu büyük şehirlerde, üstüne bir de insanların kaprisleriyle uğraşacak olma fikri, ne kadar yıpratıcı, hayal edebiliyor musunuz?
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?