Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Etkili Cover Letter Nasıl Hazırlanır?
BUSINESS

Etkili Cover Letter Nasıl Hazırlanır?

10 Kas 2022

Özel sektörde iş arama süreçlerinde veya yüksek lisans ve doktora başvurularında illa ki görmüşsünüzdür. Başvurulan kurum sizden özgeçmişinizin yanı sıra kendi tercihine göre başka belgeler de talep edebilir. Bunların başında ise tabii ki “Cover Letter”, yani niyet mektubu geliyor. Çünkü tek satırlık bilgilerin olduğu özgeçmiş, kurumun sizi tanıması için elbette yeterli değil. Peki en az CV kadar önemli olan cover letter yazarken nelere dikkat etmelisiniz? Cevabı yazımızın devamında.

Araştırma Yapın

Başvurduğunuz kurumu elbette ki biliyorsunuz. Ancak kurum hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, varsa website ve sosyal medya hesaplarını detaylı incelemek, yayınlanmış raporları ve medyada erişilebilir faaliyetleri hakkında daha çok öğrenmek, kurum kültürüne dair sağlıklı bir öngörü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Böylece yazım aşamasında bu kültürle uyuşan bir üslup tercih edebilirsiniz. Örneğin eğer başvurduğunuz kurum kreatif işler yürütüyor veya dinamik bir genç kadrosu varsa, denge gözeten sıcak ve samimi bir dil kullanabilirsiniz. Fakat organizasyon şemasına ve faaliyet metotlarına baktığınızda dikey yönlü bir hiyerarşi varsa, objektif ve nötr bir ton daha mantıklı olacaktır. Ya da kurumun önceki çalışmaları ve raporlarını ne açıdan faydalı bulduğunuzu, sizin geçmiş iş deneyimleriniz veya kariyer hedefleriniz ile ilgili çalışmanın nasıl bir bağlantısı olduğundan bahsedebilirsiniz.

Image via LinkedIn
Güçlü ve Açık İfadelerle Başlayın

Kendinizi bir insan kaynakları personeli olarak hayal edin. Bir pozisyon açılışı için onlarca, belki de yüzlerce başvuru yapılıyor ve siz her biri diğerini andıran letter örneklerini okuyorsunuz. Oldukça monotonlaşabilen başvurularda görmek isteyeceğiniz ilk unsur okuduğunuz metnin sizin dikkatinizi çekebilmesi olurdu, değil mi? İşte bu sebeple, hitap sonrası ilk satırda “bu pozisyon için başvuruyorum” minvalinde klasik ve tekdüze bir girişten ziyade, öz güvenli bir tonda işe alınırsanız kendinize ve kuruma neler katacağınızı özetleyen kısa ve öz bir açış yapabilirsiniz. Unutmayın, özgeçmiş adı üzerinde geçmiş deneyimleriniz nedeniyle işe uygun bir aday olduğunuzu gösterirken, cover letter geleceğe dönüktür. Sizin kurumla belirtilen pozisyon bağlamında karşılıklı olarak hangi noktalarda katkı alışverişinde bulunabileceğinizi belirtmek sizi daha güçlü bir aday yapabilir.

Getty
Kişisel Değerinizi Vurgulayın

Her işin doğasında sorunlar var. Dolayısıyla işe alınacak olan kişide istenen özelliklerin en başında problem çözme becerileri yer alıyor. CV’nizde oldukça kısa haliyle yer alan geçmiş deneyimlerinizde problem çözme becerilerinizi etkin biçimde kullandığınız bir iş veya dönem olmuşsa, bunu mutlaka belirtin. Hatta erişilebilir çeşitli kaynaklardan buna dair doğrulama yapabiliyorsanız daha etkili olabilir. Problem çözme becerilerinin yanı sıra günümüzün yoğun ve karmaşık iş dünyasında aranan diğer önemli nitelikler ise uyum sağlayabilme kapasitesi ve hızlı öğrenme becerileri. Özellikle teknoloji ve bilimin hiç olmadığı kadar gelişme ivmesi yakaladığı bu dönemde, kurumların karar alma mekanizmalarını hızlandırması gerektiği kadar çalışanların da bu kararların gerektirdiği bilgi ve beceriyi kısa zamanda öğrenmeleri ve hızlı adapte olabilmesi kurumun sürdürülebilirliği açısından oldukça önem arz eden bir konu. Örneğin başka bir birimin işlerine kısa sürede asiste etmeniz, o birimin gerekliliklerini kısa zamanda öğrendiğiniz ve sergilediğiniz ufak bir bahis dahi size artı puan getirecektir.

Getty
Kişiselleştirin ve Motivasyonunuzu Göstermekten Çekinmeyin

İşe alım süreçlerinde bilgi, beceri ve deneyim kadar, hatta belki de daha önemli bir unsur var: karakter. Cover letter’in amacı da kurumun sizin karakterinize dair sağlıklı bir önyargı oluşturmasına yardımcı olmaktır. Bu noktada Peter Schutz’un kurumlara önerisini hatırlayalım: “Karakteri işe alın, beceriyi eğitin”.

Tamamen formal ve donuk bir letter sizi diğer başvuranlardan ayırmayacağı gibi, kurumun sizi tanıma sürecine olanak tanımaz. Halbuki dengeli bir kişiselleştirme ve hikayeleştirme karşı tarafa sizin hakkınızda olumlu bir hint verebilir. Son olarak motivasyonunuzu göstermekten asla çekinmeyin. Burada sosyal ilişkilerde kimi zaman kendini doğrulayan kaçan kovalanır anlayışı hâkim değil. Aksine kendisi olarak işi en çok isteyen adayın, işe alım sürecinde başarılı olması daha muhtemel.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?