Eşsiz Bir Konsere Hazırlık: Evgeny Grinko
GLOBAL NEWS

Eşsiz Bir Konsere Hazırlık: Evgeny Grinko

Şüphesiz ki 21. yüzyılın en başarılı müzisyenlerinden biri olan Evgeny Grinko, alışılagelmişin dışında bir yetenek ile ortalama bir piyanistin başladığı yaştan çok daha geç bir yaşta başladığı piyano yolculuğunda, ciddi başarılara imza atmayı başardı. Tüm dünya üzerinde yankı uyandıran muazzam bestesi ile her kulakta çınlayan Evgeny Grinko, bu akşam canlı olarak ODTÜ Vişnelik’te Ankaralı müzikseverlerle buluşuyor…

Editör :Yağmur Ergu
Yayın Tarihi :17 Ağu 2021
Süre :1.5 Bardak
Mükemmel olacağına oldukça emin olduğumuz bu müzik ziyafetinden önce eşi benzeri olmayan piyanistin, müzik kariyeri hakkında biraz daha bilgi edinelim istedik. Bize kalırsa, tüm dünyaya mal olması gereken Rus asıllı müzisyenin, büyük şöhretinin geçmişinde neler saklıymış gelin, hep birlikte bakalım…

1984 yılında Rusya’nın Jukovski şehrinde dünyaya gözlerini açan Evgeny Grinko, müziğe olan tutkusunu, kariyerinin ilk yıllarında, klasik müzikten çok daha farklı ve sert bir tür olan punk-rock gruplarında yer edinerek gösterdi. Henüz 16 yaşındayken, piyanoyla hiçbir bağı olmadığı bilinen Grinko’ nun, şaşırtıcı bir şekilde davulcu olduğunu, biz de henüz yeni öğrendik… O yılların bilinen rock grupları; VOM, Monroe’s Pills, Taroutz Vermo gibi müzik gruplarına, rock türündeki parçalar ile eşlik etmiş ve bu türden sıyrılma kararını, Joy Division’un “Love Will Tear Us Apart” şarkısının, bir bando için yapılan düzenlemesinden sonra kesinleştirmiş.
Bu düzenlemeden aldığı ilham sayesinde kendisi için yeni bir grup ve müzik türü bulması gerektiğine de karar vermiş Rus asıllı müzisyen.

Evgeny Grinko’nun piyanistlik serüveni ise tam tamına 24 yaşında başlamış. Piyano çalmaya başlamak için oldukça ileri bir yaş olan 24, Evgeny Grinko’nun sanat yeteneği ve müzik zekâsı karşısında pek sağlam bir duvar olamamış anlaşılan… Piyanoyu çalmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra, bu müzik aleti ile bir bütün olduğuna inanan ve ortaya birbirinden muazzam besteler koymaya başlayan eşsiz müzisyen, 2011 yılında ilk albümü olan Winter Sunshine’ı, henüz küçük olan kitlesinin ilgisine sunup, müzik piyasasına sürdü. Kariyeri için oldukça önemli bir basamak olan ve adının daha da duyulmasını sağlayan gelişme ise yaptığı bestelerin Shapito-Shou adlı müzikal filmde kullanılması oldu.
Bu olaydan sonra çok daha geniş bir hayran kitlesine sahip olan Grinko, ona olan hayranlığın ve müziğine karşı gösterilen büyük ilginin gün geçtikçe artacağından henüz bir haberdi. Aynı bizler gibi…Kendinden önce var olan birçok başarılı piyanistten ilham aldığı bestelerinde, dinleyicilerini adeta bir duygu seline davet eden Grinko, yarattığı bu müzik şöleni ile adını unutulmazlar arasına yazdırmayı da başarıyor.

 

Günümüzde, kendisi ile bir anılmaya başlayan olağanüstü bestesi “Valse”, Grinko’nun kim olduğunu dahi bilmeyenlerin bile kulağında çınlayan, naif bir tını kıvamında. Bestesi ve kendisi ile özdeşleşen ikonik sigarası da konserlerinde yarattığı, “keyifli melankolik” atmosferin tuzu biberi niteliğinde. Vatandaşı olduğu Rusya’dan çok Türkiye’de tanınan ve belirli bir hayran kitlesine sahip olan Evgeny Grinko, Türk dinleyicilerinin, icra ettiği sanata karşı olan ilgisini ve tutkusunu, bir mucize olarak gördüğünü ve bu konudan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirmişti.

2015 yılında İstanbul Küçükçiftlikpark’ta verdiği konserden sonra Türkiye ile mükemmel bir enerji yakalayan ünlü piyanistin hayran kitlesi gün geçtikçe artmakta. Bu akşam Ankaralılara büyük bir müzik ziyafeti çektirmeye hazırlanan Evgeny Grinko, Valse başta olmak üzere yarattığı birçok kusursuz beste ile konserden sonra da adından uzunca bahsettireceğe benziyor. Her yıl Türkiye’ye gelişini iple çektiğimiz sanatçının, bu akşamki şanslıları ise, Evgeny Grinko biletlerini, konser olacağını duyar duymaz ayırtanlar. Saat 21.00’da başlayacak olan etkinlik için şimdiden siz müzikseverlere, tadını doyasıya çıkartacağınız, keyifli konserler diliyoruz.
 

Ve sahnede Evgeny Grinko…!
Yukarı Kaydır