Pinterest
KÜLTÜR/SANAT

“Erotik mi Fantastik mi?”: Yeni Fantastik Edebiyat

03 Ağu 2023

Yeni bir fantastik edebiyat dalgası geliyor sevgili okurlar, hem de gümbür gümbür geliyor. Okurken feleğimizi şaşırtan, insanın aklına türlü çeşitli sorular getiren bir yeni tür ortaya çıkıyor ki insan ne okuduğuna bazen hayret ediyor. Buyurun, yeni fantastik edebiyatımıza.

Fantastik edebiyat deyince bazılarımız için akan sular duruyor, sevgili okuyucular, bendeniz de bu güruhun içindeyim hatta bayrak sallayarak en önde koşanlardan biriyim.  Tolkien’den Rowling’e, Bardugo’dan Gaiman’a, Clare’den Le Guin’e, Pullman’dan Wynne Jones’a, Rothfuss’dan Jordan’a kadar ne varsa ne yazılmışsa kelimenin tam manasıyla yiyip yutmuş okuyucular olarak fantastik edebiyat ve alt dallarına karşı derin bir tutkuyla bağlılar. Bilim kurgu olsun, ejderhalarla dolu bir macera olsun, vampirler bir yerlerden fırlasın, kurt adamlar çıksın, gulyabaniler cirit atsın, büyü okulları kurulsun, Hobbitler, Elfler, cüceler doluşsun… İyi bir fantastik edebiyat okuyucusu için limit diye bir şey yok, kurgu ve anlatım kaliteli olduktan sonra her şey okunur ki fantastik edebiyatın özü de budur zaten; imkansızı gerçeğe çevirip bizi o büyülü evrenlerle tanıştırmak.

Pinterest
Son yıllarda yükselişe geçen bir fantastik edebiyat kolu daha var: Erotik fantastik veya genel adıyla spicy fantasy. Bu hikayelerde gerçeklik algımızı kırıp bizleri farklı evrenlere, bambaşka rüyalara davet ediyorlar ama bu sefer meselemiz sadece gerçek ötesi bir evren değil aynı zamanda kitabın barındırdığı yüksek cinsel gerilim oluyor. Karakterlerin arasında bıçakla kesilebilecek kıvama gelen bu cinsel gerilimle dolup taşan kitaplar son zamanlarda bestseller listelerini de kasıp kavuruyor. 

Pinterest
Sarah J. Mass, Jennifer L. Armentrout, Holly Black, Scarlett St. Clair, Laura Thalassa, Rebecca Yarros, Amelia Hutchins, Tahereh Mahi, Olivia Blake, Amanda Bouchet, Adrienne Young, Hafsah Faizal, Shelby Mahurin, Kerri Maniscalco… Bu yazarlarımızın kitapları adeta kapış kapış gidiyor, hepsi için ayrı ayrı analizler yapılıyor, editler çekiliyor, tartışma forumları kuruluyor. Örneği en ünlü erotik fantastik edebiyat yazarı Sarah J. Mass’ın Güller ve Dikenler Sarayı (A Court of Thorns and Roses/ACOTAR) isimli kitabıyla başlayan Feyre ve Rhysand’ın hikayesi tüm dünyayı adeta kasıp kavuruyor. 

Holly Black’in Zalim Prens serisi örneğin… Elfhame evreninde geçen bu hikâye Periler ve İnsanlar arası bağlı bir dünya kurarken aynı zamanda Jude ve Cardan arasında sürekli var olan tansiyonla çıtayı arşa çıkarmayı başarıyor. Kerri Maniscalco’nun Cehennemin Krallığı’nda kurguladığı Cehennem bizi şaşırtırken aynı zamanda Emilia ve Öfke arasında giderek ilerleyen, bazen ters köşe yapsa da dinamiğini asla kaybetmeyen ilişki okuyucunun tansiyonunu yükseltmeyi başarıyor. Amanda Bouchet, Kralseçen serisinde Cat ve Griffin’in hikayesini anlatırken hem Yunan mitolojisi ögelerini ustalıkla kullandığı bir hayali evrenin içine davet ediyor hem de ikili arasındaki ilişkiyi okuyucuya sözlü olarak yaşatıyor. Jennifer L. Armentrout ise zaten uzun yıllardır erotik fantastik edebiyat için bir tuğla, bir duvar, hatta evin kendisi… Son kitaplarını oluşturan Kan ve Kül serisi hem okuyucuyu bol savaşlı, maceraya doyduran bir evrenin içine çekerken bir yandan da Poppy ve Casteel’in düşmandan aşığa (enemies to lovers) dönüştüğü bir masal anlatıyor. 

Pinterest
Şimdi gelelim erotik fantastik romanların popülerliğinin nedenlerine… Öncelikle hepimiz hayal gücünü kullanmayı seven, gerçekliğinden kaçma çabasını göz ardı edemeyen ve zaman zaman yaşadığımız dünyayı ve kimliğimizi tamamen geride bırakıp okuduğumuz dünyanın içine çekilmeye ihtiyaç duyan bireyleriz. Fantastik edebiyatın büyüsü de zaten bu çekilme, gerçeklikten sıyrılma ihtiyaçlarımızdan doğuyor. Erotik fantastik ise bu ihtiyacı biraz daha alevlendirerek hem duygusal tatmin hem de cinsel tatmin sağlayabiliyor. Bu nedenle erotik fantastik kitaplar bestseller haline geliyor. 

Tabii olmazsa olmaz şartlar var; kadın karakterler güçlü, kendini gerçekleştirebilen, zeki ve kudretli figürler olarak yaratılıyorlar yani öyle ağlak ve zırlak, kurtarılmaya muhtaç karakterler değiller, tabii ki hepsi maşallah birer manken, hepsi meleksi bebeksi güzelliklere sahipler. Poppy gibi yüzünün yarısı yaralı bir karakter bile güzelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor veya Jude insan doğası gereği periler kadar güzel olmaması gerekirken mübarek güzellikten yana nasibini alıyor. Erkekler ise genellikle savaşçı, mücadeleci, zeki, otoriter, karizmatik ve -buraya hep gülsek de- ne hikmetse hep Henry Cavill türevleri gibi tasvir ediliyor. Hepsi en az 1.90, iri yarı, hepsi her an sevişmeye hazır… Erotik fantastik edebiyatın komik kısımları çok fazla ama hayal gücü sonuçta sınırı yok, sınırı olmadığı gibi hedef kitlesinin de sonu yok. Bu noktada herkese iyi okumalar dileriz!

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?