Önümüzdeki 5 gün boyunca
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Erotik Aşkın El Kitabı: Kama Sutra

02 Ara 2021

Biz insanlar var olduğu günden beri aramızda gezinen, her an her yerde kendini gösterme potansiyeli olan ve fakat içgüdüsel olarak gizlemeye çalıştığımız bir hissiyat var. Yaratılışımızın en büyük doğası olan üreme ihtiyacına bağlı cinsellik güdüsü, keşfedildiği günden bu yana türlü evrimler geçirip sığ tabular atlattı. 21. yüzyılın ortasında dahi değişmeye, yenileşmeye ve farklılaşmaya devam etmekte ve nesiller boyu süre gelen cazibesini korumakta. Peki, insanlıkla beraber cinselliğinde ilk yıllarına gitsek ve bu iç gıdıklayan kavrama dair ne var ne yok ortaya döksek…? Gelin ve bizle birlikte, insanlığın ilk cinsel devrim simgesi olan Kama Sutra’nın ne olduğunu keşfedin!

2.5 Bardak

Cinselliğin en derin deryalarında doğru bir sefere çıkıyor ve en eski sırlarını keşfetmek üzere Antik Hindistan kıyılarına demir atıyoruz. Kama Sutra adı verilen cinsellik ve aile yaşantısına dair bilinen ilk kitap, yaygın bilgiye göre 3. yüzyılda Mallanaga Vatsyayana adlı Hint bir filozof tarından derlenmiş tarihi bir eser olarak karşımıza çıkmakta. “Kama Sutra” kavramının, anlam olarak “Erotik Aşk” tanımına karşılık geldiği bilinmekte olmasına karşın, 3. yüzyılda kaleme alındığı iddia edilen kitabın yazarına dair isminden başka pek bir bilgi elde edilememiş durumda. Sanskritçe yazılan Kama Sutra, 3. yüzyılda yazılmış olsa da tüm dünya çapındaki keşfinin 19. yüzyıl ve sonrasında gerçekleştiğini söylemek mümkün. Neden diye soracak olursanız, 19. yüzyılın sonlarına doğru bir İngiliz kaşif olan Richard Francis Burton, kitabı bulup Batı kültürlerinin anlayacağı bir şekilde çevirmiş olsa da, yapılan çevirinin tam olarak doğru bilgileri yansıtmadığı ve eksik olduğu bilinenler arasında. Ne kadar doğru bir çeviri olmasa da Richard Francis Burton sayesinde Kama Sutra ile tanışan Batı toplumu, bu esere bir hayli ilgi duymuş olmalı ki kitap ortaya çıktığı dönemde anında popüler hale gelmiş ve onu takip eden her dönemde de popülerliğini korumaya devam etmiştir. Peki, bu kitabın içinde neler vardı da bu denli merak uyandırıcı ve popüler olabildi…?
 

Richard Francis Burton çevirisinde, toplumun dikkatini çeken en önemli unsurun seks pozisyonları olduğunu söylemek mümkünken, evlilik ve cinsel hayat üzerine yazılmış olan kitabın yalnızca seks pozisyonlarının anlatıldığı bir kitap olarak bilinmesi de çeviri bazlı bir yanılgıdan ibarettir.

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak, toplamda 7 ayrı başlığa bölünen kitap; cinselliğe dair genel ilkeler, aşk ve cinsel birlik, doğru eş edinmek, eşlerin görevleri, arkadaşlık ve aile gibi birden fazla konu hakkında didaktik ve ders niteliğinde bilgiler sunmakta. Buna ek olarak herkesin daha bir ilgisini çeken kısma gelmek gerekirse, partnerinizle paylaştığınız, cinsel hazzı doruklarda yaşamanıza neden olacak birden fazla farklı seks pozisyonunu, öğretici bir şekilde okuyucuya sunan kitap, günümüzde cinselliğin başat kitabı olarak kabul edilmekte. Fakat kitabın içinde bulunan seks pozisyonlarını denemek isteyenler için ufak bir uyarı yapmakta fayda var sanıyorum. Çünkü partnerinizle birlikte denemek üzere olduğunuz bu pozisyonlar, fiziksel sınırları bir hayli zorlayıcı hareketler sevgili okurlarımız. Son derece esneklik, denge ve bunları sağlayacak bir kas kuvvetine ihtiyaç duyan pozisyonlar, her baba yiğidin harcı değil anlayacağınız.
 
 

Bahsi geçen kitaba küçük bir girizgah yapmak isteyecek olursanız, genel ilkeler başlığı kapsamında Hindu yaşamının dört ana amacı ve Hindu yaşam tarzının tarihini öğrenerek kitaba başlamış olacaksınız. Akabinde, diğer başlıklar altında dokunuşlardan başlayarak fiziksel birleşmeye yani penetrasyona kadar uzanan hem maddi hem de manevi birlikteliğe dair felsefi ipuçları sunan kitap, nihai sonu sıra dışı seks pozisyonları ile süsleyip tam anlamıyla hem bireysel terapi hem de çift terapisi etkisi yaratacak bir hizmet sunuyor. 
 

Kitabın bir diğer güzel özelliği ise yalnızca bir cinsiyete değil iki cinsiyete de aynı hizmeti sunması. Hem kadınlar hem de erkekler için ulaşılması arzulanan orgazm yollarını, tarafların yapması gereken adil fedakarlıklarla eşit bir şekilde sunan Kama Sutra’nın, cinsiyet ayrımı gütmeyen bir eser olduğunu da buradan belirtmiş olalım. Arkadaşlık, flört, ilişki, evlilik ve özellikle seks hayatı için tam anlamıyla tarihi bir baş yapıt olan Kama Sutra, ruhsal ve psikolojik huzuru da ön plana alma özelliği gösteriyor. Partnerlerin ilişkileri kapsamında birbirlerine odaklanmalarını ve bu şekilde günlük hayatlarında karşılaştıkları stres faktörünü bir kenara bırakmaları için yollar ve yöntemler sunuyor. Kitabın felsefesi de tam olarak bu yönde doğrusu! Kitap bizleri ne kadar cinselliğe ve cinsel birlikteliğe teşvik ediyor gibi görünse de asıl amacı partnerimizle duygusal bir yakınlık oluşturup senkronize bir şekilde yaşayabilmeyi öğretmek yönünde.

Anlayacağınız Kama Sutra, ergenlik çağındaki meraklı gençlerin sohbetlerine meze ve dillerine pelesenk olan bir kitaptan çok daha fazlası ve çok daha ötede bir eser. Eğer siz de ilişkinizi renklendirmek ve partnerinizle yenilik dolu bir maceraya atılırken aynı zamanda hem ruhunuzu hem de ilişkinizi şifalandırmak isterseniz Kama Sutra’ya bir göz atmayı deneyebilirsiniz!
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?