Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Erkeklikte Özgüven Patlaması: Eril Davranış Nedir?
Pexels
KADIN KAFASI

Erkeklikte Özgüven Patlaması: Eril Davranış Nedir?

27 Eyl 2022

“Bu da mı canım!” dediğiniz erkeklerin bile erkeklikten beslenerek uyguladığı eril davranışları nasıl ayırt edeceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için hazırladığımız içeriğimizde eril davranışların neler olduğunu ve diğer davranışlardan nasıl ayırt edilebileceğini mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pexels
   Eril davranış, kadınların günlük hayatında erkeklik tarafından sistematik bir şekilde maruz kaldığı, patriarkal sistemin sonuçları olarak karşımıza çıkan davranış bütünüdür. Özgüven patlamasına neden olan eril davranış, erkeklikten beslenen erkeklerin kadınlar üzerinde tahakküm kurmak için başvurduğu davranış yöntemlerinden biridir. Erkeklikten beslenen erkekler, erkek egemen toplumun bir parçası olarak kadınlar üzerinde baskı kurmayı kendilerine görev edinirler. Eril davranışlar sergileyen kişiler, kendi güçlerini gösterebilmeleri için karşılarındaki kişileri güçsüz göstermeleri gerektiğini düşünürler. Kişinin eğitim seviyesi ne olursa olsun içerisindeki erilliği bastıramıyorsa çoktan ataerkil toplumun bir kurbanı olmuş demektir. Peki bu eril davranışlar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Pexels
Kıyafetinize Karışıyorsa
 
  Kıyafet mevzusu, eril davranışlar sergileyen bireylerin karışmakta en çok hoşlandığı konulardan biridir. Çevrelerindeki kadınların kıyafetlerine karışarak erkekliklerini göstermeye çalışan erkekler, söyledikleri söylemlerin ve yaptıkları davranışların ne kadar baskıcı ve kısıtlayıcı olduğunu farkına varmazlar çünkü onlar için asıl önemli olan kadınların ne giydiği değil kendilerini ne kadar gösterebildikleridir. Giydiğiniz kıyafetler, özgürlüğünüzü temsil eden en önemli göstergelerden biridir. Özgürlüğünüzü kısıtlamaya yönelerek kendi istekleri doğrultusunda giyiminizi şekillendirmeye çalışan erkekler, yalnızca bununla kalmayarak ileride sizlere her istediğini yaptırmaya çalışacaktır. 

Pexels
Söylemleri Erilliği Savunuyorsa  
 
   Davranışlar kadar söylemler de erilliği açığa çıkaran etkenlerden biridir. Dil, davranışlarımızı büyük oranda etkileyen, hatta bu doğrultuda davranışları şekillendiren bir yapıdır. Erkeklikten beslenen erkekler, eril beyinlerini ilk olarak söylemleriyle karşı tarafa aktarmaya başlarlar. “O saatte orada ne işi varmış?”, “Eteğinin boyu ne kadarmış?”, “Şort giymeseymiş.”, “Açarsa tabii ki bakarlar.” gibi söylemlerle karşı tarafı baskılayarak kendi eril dünyasının içerisine çekmeye çalışır. Bu çirkin düşünceler, güçlü ve bağımsız kadınların özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan söylemlerdir. 

Pexels
Bir Kişiye Kendi Tercihleri Üzerinden Aşağılayıcı Söylemlerde Bulunuyorsa
 
   Erkeklikten beslenen eril bir erkeğin, yönelebileceği en basit davranış, karşısındaki kişiyi aşağılamak ve hakaret etmektir. Eril davranış çevresinde şekillenen hakaretler ve aşağılamalar, bu tarz bireylerin karşılarındaki kişiyi manipüle etmek için sıklıkla kullandığı yöntemlerden biridir. Eğer sizler de çeşitli manipülasyonlar eşliğinde hakaret ve aşağılamalara maruz kalıyorsanız karşınızdaki kişinin eril davranışlar sergilediğini kabul etmeniz gerekir. 

Pexels
Fikirlere Saygı Duymuyorsa 
 
   Çevresindeki kişilerin fikirlerine saygı duymamak, kendi düşüncelerini üstün görüp çevresine de bu fikirleri zorla aşılamaya çalışmak, söylenilen her fikri yanlış bulmak ve bir noktada erkeklikten beslenerek kendisini hep üstün göstermeye çalışmak, eril davranışta bulunan bireylerin ortak noktalarından birkaçıdır. Eğer çevrenizde sırf erkek olduğu için kendi fikirlerini dayatmaya çalışan eril bir birey varsa bu konuda ciddi çaba sarf ederek ondan uzaklaşmanız veya onu görmezden gelmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

Pexels
Şiddete Başvuruyorsa
 
   Eril davranışlar arasında en zorlayıcı olanlarından biri de şiddettir. Erkeklikten beslenen erkekler, gösterdikleri şiddetin şiddet olmadığını öne sürerek tüm suçlamaları reddetmeye meyillidirler. Bir şekilde uyguladıkları şiddetin boyutunu küçümseyerek şiddetin şiddet olduğunu asla kabul etmezler. Onlar için kol sıkmak, itmek veya şiddete yönelik davranışlarda bulunmak şiddet olarak sayılmaz. Eğer hayatınızda; kolunuzu sıkmasına, canınızı acıtmasına veya sizi itmesine rağmen şiddet göstermediğini iddia eden bir erkek varsa ileride daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için bu ilişkiyi bir noktada sonlandırmanız gerekir. Boyutu ne olursa olsun kasıtlı olarak canınızı acıtmaya yönelik her davranışın şiddet olduğunu unutmamanız gerekir. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?