Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Erkeğin Ötekisi Kadın: Mizojinist Erkeklik
KADIN KAFASI

Erkeğin Ötekisi Kadın: Mizojinist Erkeklik

21 Kas 2022

Bu dünyada kadın olmak çok zor. Hele ki mizojinist bir erkeğin bir fare gibi üfleyerek yavaş yavaş uyuşturduğu kadın olmak çok daha zor. Bu noktada uykudan hızlıca uyanmak hayati bir önem taşıyor. Yoksa bir uzvunuzu kaybedebilirsiniz. Baba, abi, eş, akraba ya da bir komşu fark etmez, bir rolle hepimizin yaşamında olduğuna emin olduğum tehlike saçan mizojinist erkeklere yakından bakalım ve onları tanıyalım isterim. Ne demişler, düşmanını tanı.

2.5 Bardak

Mizojini Nedir?

 
En önce kavramın tanımıyla başlayalım. Mizojini en basit anlamıyla kadın düşmanlığı anlamına gelir. Tabii bu kavram şemsiyesinin altına birçok şiddet biçimi ve ayrımcılık girer. Cinsiyetinden dolayı kadına saygı duymayan, onu ikincil cins olarak gören, kadına karşı geliştirilen her türlü ayrımcılığı destekleyen bir zihindir mizojini. Hiçbir konuda erkekle kadının eşit olduğunu düşünmemekle birlikte kadının duygularına, fikirlerine ve yaptıklarına kıymet vermez. Kadını küçültür, değersizleştirir. Bunu hem düşünsel olarak yapar hem de bu düşünselliğin diğer boyutu olarak ilişkide sürekli problem çıkartan taraftır. Yani zannedilmesin ki mizojinist bir erkek sürekli döver, söver. Hayır, ekonomik olarak güçsüz bırakmak ya da başarısına sevinmemek de mizojiniye girer.
Mizojini ile ilgili bilgi sahibi olmanın en acı yanı da etrafımızdan en az bir erkeği bu kavramla özdeşleştirecek olmanızdır, bu nedenle yaşayacağınız hayal kırıklığı için üzgünüm. Fakat etrafımızın onlarla dolu olduğunu ve ciddi bir tehlike yarattıklarını da bilmek gerekiyor.
Mizojini kavramını daha uzun uzun okumak isterseniz diye buraya link bırakıyorum.

Profil Çizelim: Nasıl Mizojinist Olunur?

 
Mizojinist bir erkek büyük oranda mizojinist bir aileden gelir. Babasının annesine davranışını sorgulamadan kopyalayabilir. Annesiyle olan iletişim probleminin intikamını eşinden alabilir. Kadınlara dair büyük kaygılar güder, bu kaygıları da iletişimine yansıtır. Kadına ihtiyaç duyarken kaygılarıyla baş edemez bu yüzden ilişkiyi sürekli olarak yokuş aşağı yuvarlar.

İlişkide olduğu kadını sistematik olarak güçsüzleştirmeye çalışır. Çünkü aslında kendisi de güçsüzdür ve kendisinden daha güçlü bir figür ile aynı evde barınamaz. Bunun yerine kadını maddi, manevi, duygusal ve düşünce anlamında sürekli olarak aşağılamaya maruz bırakır. Bunu birçok yolla yapabilir. Fiziksel şiddet uygulayabileceği gibi işini, kariyerini hedef alan aşağılamalarla onu güçsüzleştirmeyi amaçlar. Bu güçsüzleştirme kadını bağımlı hale getirir, böylelikle erkek terk edilmeyeceğinden emin olur.


Bu da aslında kadını kimliksizleştirmek, onu yok etmek anlamına geliyor. Özgüven zedeleyerek kadına kendisinin yetersiz olduğuna ikna etmek de bu kanaldan besleniyor. Kadın kendine güvensiz, bir erkeğe bağımlı, bir erkekten onay almadan hareket edemeyen bir posaya dönüşüyor zamanla. Bu, erkeği güçlendirirken elbette kadını yok ediyor. İş, arkadaşlık, hobiler, zevkler bir insanı insan yapan her şey zaman içerisinde kadının elinden kayıp gidiyor ve hem kimsesiz hem de kimliksiz birisine dönüştürülüyor.

Sağlama: Mizojinist Biriyle Birlikte Olabilir Misiniz?

 
Bu sağlamayı yapmak acı verici olabilir fakat neyin içinde olduğunuzu fark etmiyor olabilirsiniz. Çünkü mizojinist erkek karşısındakini uyuşturmayı çok iyi başarıyor. İstediği gibi hareket etmesi için çeşitli yollar ve yöntemler buluyor. Örneğin istemediği bir şeyi yapıyorsa kadınla günlerce konuşmayarak, surat asarak psikolojik şiddet yöntemi geliştirebiliyor. Basit gibi görünse de bu da mizojiniye giriyor.

Sizi her fırsatta evde yok sayarak kişiliksizleştirmeye çalışan biriyle beraber oluyor olabilir misiniz?

Çok fazla kıskançlık ve sahiplenme duygusu içerisinde bir erkekse de ondan mizojinist olarak bahsedebiliyoruz. Bunu sevgi ve aşk kisvesi altında yapıyorsa da adlı adınca kendisine mizojinist diyebiliyoruz. Bu kıskançlıklar her seferinde kavgalara, tartışmalara yol açıyor ve kısıtlamalarla nihayete eriyorsa, kıskançlık adı altında çok büyük kavgalar çıkartıp sonra yaptığından pişman oluyor ve defalarca özür diliyorsa yine aynı adı yakıştırabiliriz kendisine rahatlıkla.

Sürekli başa saran, kıskançlıkla gününüzü zehreden, ev sokak demeden kıskançlığıyla krizlere sebep olan birisiyle birlikte oluyor olabilir misiniz?

Bazı mizojinistler alay, eleştiri ve aşağılamayı kendisine misyon edinir. Kadının arkadaşlarıyla iletişimini kopartmak onu yalnızlaştırmak ve kendisine bağımlı kılmak için tüm arkadaşlarını ve hatta ailesini, akrabalarını bile aşağılar ve/veya eleştirir. Kimi zaman onlarla alay eder kimi zaman onları küçük düşürür. Fakat elbette bunu onların yanında değil baş başayken yapar. Onların yaşam biçimini önemsizleştirir ve alay ederek değersizleştirmeye çalışır ve eleştirerek yaptığını meşrulaştırır.

Siz de sizi yalnızlaştırmaya çabalayan, bunu kâh sizinle kâh çevrenizdekilerle alay ederek yapan ve durmadan eleştiren biriyle birlikte olabilir misiniz?

Kimi mizojinistler ilişkide yaptığı her şeyi, her türlü kısıtlamayı, aşağılamayı, alayı, kısacası çıkarttığı her sorunu sevgi adı altında yaptığına ikna etmeye uğraşır. Bu, onun sevgisini gösterme yoludur. Sevgi de kazanılması gereken bir şeydir, bu nedenle erkeğin arzu ettiği kadına dönüşmek gerekir. Bu, kadını daha kontrol edilebilir bir figür haline getirdiğinden bir mizojinist için daha güvenlidir.

Sevgi adı altında istismar ediliyor olabilir misiniz?

Soruları çoğaltalım:


Davranışlarınızı, düşüncelerinizi hatta hobilerinizi bile kontrol altında tutuyor mu?
Ona boyun eğmeniz için her türlü tehdidi savuruyor mu?
Kendi eksikliklerinin bedelini size ödetmeye çalışıyor mu?
İlişkide sürekli hatalı olan siz misiniz?
Başkalarının yanında küçük düşürülüyor musunuz?
Yaptığı bir hatadan sonra yalvara yakara özür dileyip hiçbir şey olmamış gibi davranarak kafa karışıklığı yaratıyor mu?
Sizi yalnızlaştırıyor mu?
Yalnızca size değil tüm kadınlara karşı bir nefret duyduğunu hissediyor musunuz?
Ani duygu durum değişiklikleri yaşıyor ve bir anda öfkeleniyor mu?
 
Bu soruların birkaç tanesine bile evet diyorsanız mizojinist bir adamla birliktesiniz demektir. Bir kılavuz olması açısından Susan Forward’ın Kadınlardan Nefret Eden Erkekler ve Onları Seven Kadınlar kitabı muazzam bir yol gösterici. Mizojinist erkeğin profilini çizmek için bana da kaynak kitap oldu. Dahası böyle bir ilişkideyseniz bundan nasıl sıyrılacağınıza dair önemli ipuçları barındırıyor. Fakat elbette bu tip bir durumda iseniz psikolojik destek almak her açıdan sizi rahatlatacaktır.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Haftasında birbirimizi ne kadar gözetirsek o kadar güçleniriz. El ele kızkardeşliğe, sevgiyle…
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?