Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Endonezya: 5.6 Büyüklüğündeki Depremde Can Kaybı Artıyor
GLOBAL NEWS

Endonezya: 5.6 Büyüklüğündeki Depremde Can Kaybı Artıyor

22 Kas 2022

Endonezya’nın Batı Cava eyaletinin Ciranjang kentinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem çok sayıda can kaybına ve yaralıya sebep oldu. Ciranjang kentinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı başta 56 olarak açıklanmıştı, fakat can kayıplarının artmasıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 162 olarak güncellendi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi USGS’nin açıklamalarına göre; Endonezya’nın Batı Cava eyaletinde yer alan Ciranjang kentinde meydana gelen depremin büyüklüğünün 5.6derinliğinin ise 10 kilometre olduğu bildirildi.
 
Endonezya Ulusal Afet Ajansı, doğal afetten kaynaklanan ölümleri ilk olarak 56 olarak açıklamıştı. Bunun üzerine New York Times gazetesinin polis kaynaklarına dayanarak yayınladığı haberde, depremin meydana getirdiği can kaybı 61’e yükselmişti. Gelişmelerin ardından, Batı Cava Valisi Ridwan Kamil tarafından yapılan açıklamalarda; Ciranjang kentinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 162’ye yükseldiği bildirildi. Yapılan açıklamada yaralı sayısının oldukça fazla olduğu ve enkaz altında kalanların sayısının fazla olduğu bildirildi.
 
Endonezya Ulusal Afet Ajansı (BNBP) Başkanı Suharyanto, gerçekleşen doğal afete ilişkin: “Cianjur bölge hastanesinde 162 kişi hayatını kaybetti ve 700 civarında yaralı var. Enkaz altında kalan çok sayıda kişi yaralandı.” ifadelerinde bulundu. 
 
Depremin sonucu olarak, yıkılan yapıların altında kalan çok sayıda insan olduğu, ölenler ve yaralananların sayısının artabileceği de yapılan açıklamalar arasında yerini aldı. 
 
5.6 şiddetinde gerçekleşen depremin, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da kısa süreli sarsıntıya sebep olduğu bildirilirken, depremden sonra meydana gelebilecek tsunami riskinin olmadığı belirtildi. 
 
Çok sayıda binanın, okulun ve hastanenin zarar gördüğü bildirilen Ciranjang kentinde; enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 
 
Endonezya’da meydana gelen ve 162 kişinin hayatını kaybetmesine, 700’den fazla kişinin ise yaralanmasına sebep olan depremin üzerine; Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Endonezya’nın Batı Cava eyaletine taziye mesajlarında bulundu.
 
Dışişleri Bakanlığı: “Endonezya’nın Batı Cava eyaletinde meydana gelen deprem sonucunda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir.  Hayatını kaybedenlerin yakınlarına, dost ve kardeş Endonezya halkı ile Hükümetine içten taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifa diliyoruz.”ifadeleriyle Endonezya’daki depreme yönelik açıklamalarda bulundu.
 
KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?